Sari la conținut
Forum Roportal
blue_wings

Supercalculator - Cat, si de unde?

Postări Recomandate

Caut solutii de calcul paralel multiprocesor, si as vrea sa gasesc firme care ofera astfel de sisteme, dar si detalii: preturi, sisteme de operare, medii de programare.

 

Orice informatie ma poate ajuta. Deocamdata nu prea stiu unde si ce sa caut, in afara de IBM sau procesoare RISC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au si Dell servere cu 4 procesoare, eu am un sistem (la lucru) cu 4 proc dual-core hyper-threading. A costat in jur de 12000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculatorul nu e pt uz personal, ci pentru la serviciu, si vrem sa il folosim la niste simulari in domeniul electronicii.

 

Cat despre programe, acelea le vom dezvolta dupa achizitionarea calculatorului.

 

Va multumesc mult de raspunsuri, o sa cercetez si pe la Sun si pe la Dell. E-bay insa pica, pentru ca nu se poate face achizitie publica prin e-bay...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la ce folositi calculatoare asa performante? :o

 

Simulare echipamente de telecomunicatii (de exemplu telefoane mobile)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va multumesc mult de raspunsuri, o sa cercetez si pe la Sun si pe la Dell. E-bay insa pica, pentru ca nu se poate face achizitie publica prin e-bay...

Hai să fim serioşi. Dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca eram eu patron/director la firma, poate luam de pe ebay. Insa legislatia privind achizitiile publice este la fel de infecta ca justitia sau orice alt serviciu irudit din Romania...asa ca cel mai simplu este sa aflu ce firme ofera astfel de calculatoare, si apoi sa le contactez.

 

Deja demersurile sunt facute, mi-au fost de ajutor indrumarile date de voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×