Sari la conținut
Forum Roportal
lesperance

Muzica - o legatura cu Dumnezeu sau cu satana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

 

Ma numesc Cristian si m-am alaturat azi acestui forum. Sper sa conversatiile ulterioare sa fie decente si care sa nu genereze neplaceri.

 

In primul rand imi cer scuze daca acest topic nu se incadreaza in aceasta locatie a forumului. Dar prin subiectul pe care vreau sa il propun are tangenta cu El. Rog adminii sa il mute intr-o noua locatie daca aici nu isi are locul.

 

Muzica - ceva care nu poate fi definit prea facil. Pentru mine imaginea zugravita de acest cuvant este una amplasata undeva sus. Primul lucru care imi vine in minte este o fresca infatisand ingeri cantand. La fel cum "pictura" ma duce cu gandul la Capela Sixtina si Michelangelo.

 

Am citit in urma cu cateva zile cateva topicuri din acest forum - fac o paranteza - si am constatat ca nu lipseste o anumita categorie de utilizatori de pe la noi ( chiar daca pleaca peste granita, isi pastreaza naravurile ). Sa zic asa....cei care isi iau o bere langa ei, deschid Winamp ul si playlistul cu manele, isi aprind o tigara si... intra de exemplu pe forumuri si se amesteca si ei in discutii; insa fara vreo tangenta cu subiectul respectiv. Doar sa se simta si ei bine atunci cand cineva este luat peste picior. Ma uitam pe Youtube la comentariile de la clipuri - muzicale in special. Strainii...rar sa injure. Iar la comentarii se regaseau amintiri despre respectiva piesa etc. La clipurile postate de catre romani...intreaga anatomie a corpului uman este descrisa. O lume plina de frustrari se regaseste in interiorul mintii acestor oameni. Am inchis paranteza.

 

Muzica - alb si negru.

 

As vrea sa dezvoltam acest subiect.

 

Au fost in trecut perioade de mari greutati pentru mine. Financiare, profesionale. In respectiva perioada mi-am gasit refugiul in muzica. Din pacate intr-una negativa. Am avut impresia ca El nu imi este atunci alaturi. Am ales ca protest sa imbratisez viziunea asupra vietii exprimate de asemenea formatii. Living on my own. O politica deosebit de paguboasa. Nu intelegeam ca sursa necazurilor o constituie tocmai conceptiile "injectate" de o asemenea "muzica". Si in care ma afundam tot mai mult cu fiecare necaz pe care il aveam. Asteptam un miracol si el s-a produs. Si am inteles cat de mult am gresit. Atatia ani pierduti pe un drum care ducea spre iad.

 

Pentru inceput - sa ascultam putina "muzica buna", cum o numesc unii - aici.

 

Intr-un fel istoria personajului urmator se aseamana cu a mea.

 

V-as ruga sa cititi acest lucru: website sau sa vizionati acest clip clip

 

Si cat rau se afla si in spatele muzicii rap - urmasa muzicii ce insoteste practicile Voodoo.

 

Odata cu schimbarea toate supararile au trecut. Totul a inceput sa reintre pe un fagas normal.

 

Ascultati o asemenea muzica ? Multi da. Si multi considera aceste lucruri niste aiureli. La fel le-am considerat si eu, atunci. Insa acum realizez ce forta malefica se ascunde in spatele acestui gen.

 

Repet, sper sa dezvoltam acest subiect intr-un mod civilizat.

 

Cu prietenie,

Cristian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Nici mie nu-mi place rock-ul , e inspaimantator. Imi da o senzatie ciudata de frica amestecata cu un sentiment de dezgust, insa exista melodii mai lente ale formatiilor de rock , care sunt mai acceptabile . Sunt de acord cu tine cand spui ca starea de spirit se schimba in functie de melodia pe care o asculti . Cel mai bine este sa iei in considerare prima senzatie pe cere o ai cand asculti o melodie. Daca ai sezatia sa fugi de ea, n-o mai asculta. Produce mult disconfort si agitatie. Din pacate multor tineri le place agitatia , mai ales cand beau sau se drogheaza. Si apoi se reflecta si in modul lor de gandire si chiar in fapte. Numai un psihic linistit poate duce la evolutia in bine a sufletului. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Mirena.

 

"Insa exista melodii mai lente ale formatiilor de rock , care sunt mai acceptabile" ai scris tu.

 

Acceptabile din punct de vedere al ritmului, poate. Asa-zisele rock-ballads. Insa aste un oximoron. Ca "Flori de mucegai". Nu poate sa vina ceva pozitiv de la partea negativa . De la satan vine doar otrava, cosmetizata in ceva frumos, placut.

 

Vrei sa auzi si sa vezi o astfel de demonstratie ?

 

Cred ca stii foarte bine piesa celor de la Eagles - Hotel California. Cati oare nu o cunosc ? Cati nu au dansat pe aceasta piesa ?

 

Subconstientul uman este foarte bine pus la punct. Are capacitatea de a intoarce mesajele inverse ( backwards ), chiar daca piesa este ascultata normal.

 

Asculta te rog aceasta piesa, "intoarsa" - http://www.youtube.com/watch?v=ktQ6KWI0a3s

 

( Copiaza linkul prin ctrl+c si lipeste-l intr-o fereastra noua caci nu se deschide direct din acest forum )

 

Sa nu te mai amagesti cu faptul ca rock ul are si o latura pozitiva, ca are muzica lenta, care induce melancolie. E ca u strat subtire de vopsea peste un miez plin de rugina. In scurt timp este inlaturat acest strat de vreme si rugina isi arata adevarata ei infatisare. O asemenea rugina este si piesa de mai sus.

 

Nu sunt comunist, insa pot sa spun ca regimul de trista amintire a facut foarte bine ca a interzis o asemenea muzica. A protejat astfel cat a putut in special tinerii de acest rau. Aceasta muzica ne-a fost prezentata ca "simbolul libertatii", "muzica buna" etc de atatea radiouri de afara. La momentul respectiv credeam ca asa stau lucurile. Insa de fapt acela era raul.

 

Din pacate acum nu mai are cine sa protejeze tinerii. Acum e libertate. Fiecare face ce vrea.

 

P.S.: Aici este linkul piesei de rap specificata in mesajul antrior - http://www.youtube.com/watch?v=PlOEYgnmlCo

 

Am observat azi faptul ca afiseaza mesaje de eroare la o accesare directa.

 

As vrea sa inchei cu o piesa deosebita, pe care am descoperit-o din intamplare. Sper sa placa.

 

http://www.youtube.com/watch?v=q_Ec5co_uTk

 

Cu prietenie,

Cristian

Editat de lesperance

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yahoo: :cheer: :) de mult nu am mai ras asa de bine. Mersi mult. Partea trista e ca voi vorbiti serios. Acum sincer, ia uitati-va voi amandoi in oglinda si repetati aberatiile astea pe care le-ati scris aici( mai ales lesperance, pe biata fata o inteleg daca ii provoaca disconfort muzica rock)...poate radeti si voi. Eu pentru fiecare stare de spirit ascult un anumit gen de muzica(relativ...). Si cand am avut o zi mai proasta, nimic nu ma ajuta mai bine ca o melodie de la metallica,dar una rea de tot...adica in care sa simti furia, frustrarea,ipocrizia,etc...ma ajuta sa ma descarc!

Muzica e muzica oameni buni, ca nu va place ritmul sau mesajul transmis e cu totul alta poveste. Majoritatea rockerilor braveaza prin muzica, vestimentatia, versurile si modul lor de viata. Chestia asta se numeste cumva...SHOWBIZ...

Exista rockeri si rockeri...multe dintre melodiile lor au un mesaj pozitiv, nu ma refer numai la balade. Nu mai cautati doar partea negativa in tot ce va inconjoara, mai taceti din cand in cand si mai si ascultati...enjoy the silence :P

ps:ce cauta totusi topicul asta la religie si spiritualitate???

pps:de cand au ajuns eagles sa fie comparati cu system of a down sau korn???? in caz ca nu stiati, exista mai multe genuri de rock...

 

Aaaa, era sa uit. Muzica rap nu e urmasa muzicii ce insoteste practicile voodoo. Eu inteleg ca tu te consideri foarte informat, dar ca sa te dezamagesc hai sa facem un scurt istoric: muzica hip-hop sau rap cum i se mai spune e un copilas in comparatie cu alte genuri muzicale, deoarece a luat nastere in America anilor '70(mai precis Bronx, NY). Si nu tine de practici voodoo ci de cultura negrilor din cartierele americane. E o adevarata arta deoarece inglobeaza o multime de elemente: beatboxing, breakdancing, MCing, DJing si graffiti...Ar mai fi o multime de lucruri de spus despre hip-hop/rap, dar daca esti interesat o sa cauti singur. Daca nu, o sa emiti pareri aberante(cum ai facut pana acum) despre lucruri pe care nu le cunosti.

Si ca sa fiu ontopic: muzica nu e o legatura nci cu d-zeu nici cu satana, e pur si simplu magie(mda, voodoo :P ) pentru cum te face sa te simti, pentru ce te face sa simti, e balsam pentru suflet, in toate formele ei(mai putin manele...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ca sa fiu ontopic: muzica nu e o legatura nci cu d-zeu nici cu satana, e pur si simplu magie(mda, voodoo :yahoo: ) pentru cum te face sa te simti, pentru ce te face sa simti, e balsam pentru suflet, in toate formele ei(mai putin manele...)

Cuvinte mai adevarate decat astea nu vom gasi decat in Biblie...

 

da, muzica e imuna si la bine si la rau. I Sava: "Cand suntem in templul muzicii, nimic nu ne poate afecta". Eu sunt crestin ortodox si chiar incerc sa pun in practica evanghelia. Dar NU imi refuz ascultarea de la Dead Can Dance pana la formatii adevarate de black metal [forma cea mai brutala a rockului]. E drept, majoritatea trupelor din black sunt sataniste pe bune [nu pentru marketing precum Lordi] dar eu extrag numai arta din muzica lor, si nu bag in seama nici versurile, daca sunt anti-crestine, nici vestimentatia, care e razboinica, DOAR MUZICA. Iar cum ca poti asculta muzica satanista fara sa fii afectat, ia auziti-l pe Hristos : "Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat" [Matei 6,22]. "Ochiul" este mintea, "trupul" este intregul edeficiu al fiintei omenesti. "Daca mintea, cu care preiei realitatea, este curata, atunci si ce preiei va fi curat in fiinta ta".

 

offtopic

acela cu trupa rap. Fa diferenta intre imagine, si sunet. Sunetele is de hip-hop, imaginea afisata de ei este "satanista"

 

dar daca vrei sa auzi muzica satanista, atunci asculta un Nargaroth - Abschiedsbrief des Prometheus [scrisoarea de adio a lui Prometeu] sa zicem ori un Burzum - Black spell of destruction. Desi nici astea nu sunt propriu-zis sataniste, nici versurile, iar ritmurile is doar barbare, insa meta-ideile din spatele arhitecturii muzicale sunt de nivel inalt

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam la asemenea gen de raspunsuri.

 

La o incercare a unora de a imbraca rock ul intr-o haina frumoasa. La fel cum se sustine ca homosexualitatea este un pacat pe care Dumnezeu il iarta si ca este "iubire".

 

Eu tot ce am avut de spus am spus. Am adus argumente. Aporopo, ati vazut acel film - Sirenele ? Cu siguranta aveti despre el aceeasi atitudine ca cea de mai sus.

 

Nu are rost sa ma implic in polemici - am multe lucruri utile de facut. A inceput sa fie cu adevarat Soare in viata mea.

 

Va doresc Un Paste Fericit !

 

Cristian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a parut interesant . Nu mi-am inchipuit ca si cuvintele ascultate in sens invers au un inteles. Oricum, eu ascult melodia si rareori sunt atenta la versuri . Ultima piesa a fost intr-adevar frumoasa si linistitoare. Multumesc. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oau lesperance.. ce tare esti.. deschizi un topic in care arunci cu noroi in muzica "necrestina", iar cand oamenii care nu cred ca un ritm mai alert, un vers mai suparat, o chitara mai agresiva (stii, oamenii traiesc, unii mai intens, si exprima trairile lor..) este mesaj direct de la satana, si incearca sa curete MIZERIA facuta de tine, iti iei jucariile si pleci.. Foarte matur.. n-am ce zice..

Bey frate! ce tot o dai tu inainte cu florile de mucegai.. ca din rau nu poate iesi bine.. asa va invata la scoala de duminica? Va zice ca penicilina, aia facuta din mucegai, nu e buna? ca vaccinurile (microbi, virushi, care ti se introduc in corp ca sa iti creasca sau sa iti creeze imunitate) nu sunt bune? Poate iti zice sa nu iei medicamente ca is lucratura diavolului, si ca daca trebuie sa mai traiesti, te va salva dumnezeu, fara sa trebuiasca sa iei un antibiotic, un paracetamol sau o aspirina.

Ai auzit de Arghezi? ai auzit de estetica uratului? de Charles Baudelaire? Versurile "Din bube, mucegaiuri si noroi/ Iscat-am frumuseti si preturi noi" iti spun ceva? sau ai chiulit la orele de romana in clasa XI?

lol.. n-are rost sa te implici in polemici.. da pentru ce ai deschis subiectul? credeai ca toti vom face plecaciuni in fatza ta cand vom vedea ARGUMENTELE :o

Editat de keanna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oau lesperance.. ce tare esti.. deschizi un topic in care arunci cu noroi in muzica "necrestina", iar cand oamenii care nu cred ca un ritm mai alert, un vers mai suparat, o chitara mai agresiva (stii, oamenii traiesc, unii mai intens, si exprima trairile lor..) este mesaj direct de la satana, si incearca sa curete MIZERIA facuta de tine, iti iei jucariile si pleci.. Foarte matur.. n-am ce zice..

Bey frate! ce tot o dai tu inainte cu florile de mucegai.. ca din rau nu poate iesi bine.. asa va invata la scoala de duminica? Va zice ca penicilina, aia facuta din mucegai, nu e buna? ca vaccinurile (microbi, virushi, care ti se introduc in corp ca sa iti creasca sau sa iti creeze imunitate) nu sunt bune? Poate iti zice sa nu iei medicamente ca is lucratura diavolului, si ca daca trebuie sa mai traiesti, te va salva dumnezeu, fara sa trebuiasca sa iei un antibiotic, un paracetamol sau o aspirina.

Ai auzit de Arghezi? ai auzit de estetica uratului? de Charles Baudelaire? Versurile "Din bube, mucegaiuri si noroi/ Iscat-am frumuseti si preturi noi" iti spun ceva? sau ai chiulit la orele de romana in clasa XI?

lol.. n-are rost sa te implici in polemici.. da pentru ce ai deschis subiectul? credeai ca toti vom face plecaciuni in fatza ta cand vom vedea ARGUMENTELE :o

 

Si tu ce zici... daca ai vazut filmul.... bineinteles daca l-ai vazut..... Nu prea cred

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×