Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Mancaruri traditionale de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca am sa fac ceva sarmale ,o tocana de miel cu verdeturi ,ciorba de macris ,pasca si cozonac ,o prajitura kinder pingui si o prajitura tipica din Napoli ,pastiera napolitana.Si bineinteles oua vopsite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta ce mai e?

 

Sant niste fursecuri ,aluatul contine nuca si se lipesc doua cate doua cu gem sau crema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sant niste fursecuri ,aluatul contine nuca si se lipesc doua cate doua cu gem sau crema

 

gem?

cine a zis ceva de gem?

e crema aia minunata din galbenusuri pe bain marie cu cacao si unt.

glazura de ciocolata sa nu lipseasca.

daca sunt facute cum trebuie e un desert deosebit

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gem?

cine a zis ceva de gem?

e crema aia minunata din galbenusuri pe bain marie cu cacao si unt.

glazura de ciocolata sa nu lipseasca.

daca sunt facute cum trebuie e un desert deosebit

 

 

 

corect.

dar fara niste dulciuri speciale parca nu sunt sarbatori :pardon:

 

Rodica draga ,eu am spus ca se pot lipi intre ele cu gem sau crema ,daca nu ai intalnit inca persoane care folosesc gem in loc de crema sa stii ca sant ,una e matusa sotului !Fiecare cu gusturile lui sau poate reteta cu gem e din cauza lipsei de oua care era pe vremea lui Ceasca.

 

Multumesc frumos

 

 

Cu placere!

Editat de angeli_que

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un alt an, un alt Paste ... 2012 scriem azi si ma pregatesc sa vopsesc ouale rosii. Sarmalele s-au mancat deja, am impartit la lume si am mai oferit si zacusca anul asta.

Am mai pregatit supa de fasole verde, am cumparat curcan afumat sa tina locul jambonului si are un gust minunat, merge bine cu hrean din borcanelul din magazin, ceapa verde, ridichi de luna/rosii, unt pe paine si un paharel de ce o fi. Ananas sau salata de fructe natur tine locul dulcelui ca ma doare bratul drept si nu pot sa mai lucrez nimic. Salata de cartofi si hot dog evreiesc, mai mult e un carnat Kosher pe care-l fierb si se complimenteaza de minune cu o bucata de paine crocanta.

 

Salata de Fructe

 

Cantitate egala de fructe de care este prin casa se scurge de sirop in caz ca este din compot sau conserva ca se accepta sub orice forma. In acordanta cu cantitatea de fructe se bate spuma niste frisca, se amesteca totul, se acopera vasul de sticla (prefer eu) cu celofan si se lasa in frigider pana se raceste si se serveste si langa friptura ca nu este dulce, dar depinde de gusturi. Langa inghetata si tort sau prajitura la fel merge de minune sau numai simplu cu piscoturi si cafea.

 

Sarbatori Fericite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa fac o pasca fara aluat, cred ca si o tarta cu branza dulce si caise si nu stiu la mancare ce o mai fi :lol:

nu suntem noi cu mielul, anul trecut o primit miel si l-a facut l acuptor ... anul asta cred ca vreo porcarie ceva, o supa usoara, oua vopsite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×