Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am si eu o problema, ca de altfel toata lumea ... Am un scanner GeniusColor Page HR7X Slim si as vrea sa scanez sub forma de text... Se poate? Stiu ca nu m-am exprimat prea bine... asa ca n-as vrea remarci rautacioase. Am de scanat vreo 500 de pagini si ar trebui sa le pun in Word si sa le modific prin unele locuri... Daca nu se poate sa scanez asa ... stie cineva un program care sa deschida pozele astfel incat sa pot da Copy la textul din poza si sa il "lipesc" in Word ? Sper sa fi gasit un forum populat si cu oameni care sa vrea sa ma ajute! Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Softul de scanner are OCR? Adica recunoasterea scrisului? Daca da, atunci poti converti pozele in format .doc sau orice altceva, si modifica dupa pofta inimii.

 

Pe de alta parte, OCR e cu doua taisuri: ai sa remarci ca "citirea" textului de pe poza nu se face corect peste tot, deci vei avea de luat la recitit si corectat toate cele 500 de pagini. Alegera e a ta.

 

Chiar sunt curios daca mai sunt si alte variante :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o problema, ca de altfel toata lumea ... Am un scanner GeniusColor Page HR7X Slim si as vrea sa scanez sub forma de text... Se poate? Stiu ca nu m-am exprimat prea bine... asa ca n-as vrea remarci rautacioase. Am de scanat vreo 500 de pagini si ar trebui sa le pun in Word si sa le modific prin unele locuri... Daca nu se poate sa scanez asa ... stie cineva un program care sa deschida pozele astfel incat sa pot da Copy la textul din poza si sa il "lipesc" in Word ? Sper sa fi gasit un forum populat si cu oameni care sa vrea sa ma ajute! Multumesc anticipat!

 

Presupun ca iti scaneaza sub forma de format".pdf",daca da,atunci gasesti pe google o multime de editoare pdf.Acestea iti convertesc fisierele de acest format in format".doc" ".txt" sau ".rtf".

Scrii doar pe google "pdf to word converter"

Sper ca sa-ti fie de folos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×