Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu un beci si am aflat ca se pot cultiva ciupercile in saci, ce m-am gandit sa incerc si eu dar am devoie de ajutorul vostru ! As vrea si eu sa stiu cum pot cultiva ciuperci ? As vrea sa stiu si eu ce trebuie sa pun in saci(pamant.....sau ce :hi: ????) ? Si unde as putea gasi miceliu ? SAU MAI BINE SPUNETI-MI TOATE ETAPELE PE CARE TREBUIE SA LE PARCURC PENTRU A AVEA CIUPERCI DIN PRODUCTIA PROPRIE! Multumesc :haha: :lol2: :roll: :yes: :lol2::eek: :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica vrei sa incepi o afacere serioasa cu ciuperci sau doar pentru consum propriu?

Pentru consumul propriu !

Stii care ar fi etapele pe cale sa le parcurg ca sa am ciuperci ? :yahoo:

Ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu un beci si am aflat ca se pot cultiva ciupercile in saci, ce m-am gandit sa incerc si eu dar am devoie de ajutorul vostru ! As vrea si eu sa stiu cum pot cultiva ciuperci ? As vrea sa stiu si eu ce trebuie sa pun in saci(pamant.....sau ce :) ????) ? Si unde as putea gasi miceliu ? SAU MAI BINE SPUNETI-MI TOATE ETAPELE PE CARE TREBUIE SA LE PARCURC PENTRU A AVEA CIUPERCI DIN PRODUCTIA PROPRIE! Multumesc :friends: :cry: :D :) :) :) :)

 

Vezi ca in librarii gasesti carti despre cultivarea cupercilor de la A la Z.Cred ca si pe net daca cauti.

In saci nu pui pamnt ci paie si saci ii intepi .pui semintele in paie si astepti .Prin gaurile din saci vor iesi ele .

Doar atat stiu si eu, mai multe sigur te poate ajuta nenea Google

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:friends: dar unde pot gasi miceliu? si ce mai tre sa pun in saci? nenea google nu ma ajuta prea mult :)( :cry: :D :)

si "nenea google" nici nu o sa o faca prea curand.

Pai cum zicea si brb17 o carte este cea potrivita documentatie.

dar am crezut ca faci ceva pentru profit cu fonduri SAPARD pentru ca altfel este foarte greu sa obtii acele paie combinate cu balegar natural si lasat cateva luni la macerat sau nu mai stiu cum

Oricum poti sa afli mai multe detalii pe Discovery in emisiuea "How is made"dar trebuie sa urmaresti fiecare episod pana arata inca o data cum se fac ciupercile.

Poate ai noroc si nu urmaresti mai mult de o saptamana :)

Editat de florin_symi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ms ms ! cu balegar baie bla bla bla rezorv ! Dar miceliu de unde pot cumpara? Nu prea sa gaseste :) :friends: :D :cry: :)

pai asta este problema ca trebuie o reteta anume.O carte ar fi cea mai buna alegere.

 

Dar fie vorba intre noi la ce iti trebuie tie ciuperci??? :)

 

dar daca chiar te intereseaza asa de tare..

 

mai multe detalii aici

post-55974-1175018887_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la Discovery la emisiunea Cum se fabrica , si acolo prezinta toate etapele.Daca ai putea sa-ti inregistrez emisiunea ar fi perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai asta este problema ca trebuie o reteta anume.O carte ar fi cea mai buna alegere.

 

Dar fie vorba intre noi la ce iti trebuie tie ciuperci??? :lol2:

 

dar daca chiar te intereseaza asa de tare..

 

mai multe detalii aici

Mai mult de plictiseala :focus: ! Serios sa stiu ca am mai facut si eu ceva :kiss: ! Pagina despre miceliu este buna ! dar tot nu stiu de unde pot cumpara miceliu! La plafar nu se gaseste !

 

Am vazut la Discovery la emisiunea Cum se fabrica , si acolo prezinta toate etapele.Daca ai putea sa-ti inregistrez emisiunea ar fi perfect.

Acum am mai intelet cat de cat procesul de fabricare ! Dar miceliu ramane problema cea mai mare! De une pot sa cumpar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×