Sari la conținut
Forum Roportal
delia4d

Candidoza bucala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E foarte interesant si sunt de acord cu regimul (mai putin partea cu evitarea fructelor) , insa la mine debuteaza violent si pana sa scap de ea cu regim ma mananca sfintii, vorba aceea. Eu sunt la a doua zi de tratament si mi s-a mai ameliorat. In acest caz in care candida a luat-o razna, inseamna ca s-a produs un dezechilibru al sistemului imunitar, al florei intestinale, unii trateaza efectul fara a trata si cauza.

 

In primul rand eu am luat PROBIOTICE( Linex forte, dar poate sa fie orice fel de probiotic)-ajuta la reglarea florei intestinale. Am citit aici pe forum despre iaurturi cu/fara probiotice, eu nu am incredere in niciun iaurt de pe piata, mai bine faceti iaurtul acasa, iaurtul este produsul rezultat din dezvoltarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ai simptomele mentionate nu cred ca e vorba de candidoza bucala...Faptul ca ai candidoza vaginala nu inseamna ca ai si bucal sau ca ea se propaga neaparat...Daca ai candidoza vaginala de 6 luni si se reactiveaza dupa contact sexual atunci e clar...Partenerul a devenit si el purtator...Cand ai facut tratament ai facut si oral si local? Iei anticonceptionale, antibiotice, mananci multe dulciuri? Astea toate intretin candidoza...Vei face degeaba tratamentele daca intri foarte des in contact cu acesti factori si daca partenerul tau nu face tratament...Daca nu atunci prezervativ...Alta solutie nu prea ai si este al naibii de neplacut sa ai aceste recidive...Cat despre candidoza bucala orice medic pune diagnostic macroscopic, adica cu ochiul liber...Poti eventual sa faci si un exsudat poate este localizata in gat dar ma indoiesc...Ar fi trebuit sa ai semne la nivelul cavitatii bucale...Problema ta este candidoza vaginala...pentru care spui ca ai semne..Trateaz-o cat mai repede si mai corect si nu uita e factorii de risc...

Ai grija...

 

eu am avut candidozaa bucala si nu am avut simptomele pe care mi le-ai prezentat! mergi la un laborator de analize medicale si faci un exudat faringian si afli daca ai sau nu ai candida in gat! iti va da o lista cu medicamentele care sunt bune pentru tine si care nu. eu am luat flagyl 2 saptamani. important e sa te duci dupa terminarea tratamentului la un alt control sa vezi daca te-ai tratat sau nu. e foarte important sa se duca si partenerul tau cu tine la control. si daca tot faceti analize mergi si la ginecolog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am suferit de candidoza si am aflat despre toate simptomele, cauzele si metodele de tratare vizitand site-ul www.adiocandida.com de unde am luat cartea recomandata acolo. In cateva zile de la urmarea sfaturilor din carte am scapat de toate neplacerile cauzate de candida. O recomand.

Serios aceasi tip de postare si in aceasi zi si de o persoana cu doar un mesaj e si pe http://www.naturaplant.ro/forum/candida-bucala-si-vaginala-t565-10.html

 

e clar reclama poate mincinoasa..., a incercat cineva cartea http://tratament-naturist-candida.com/?utm_source=sfm_s3b10_304x80&utm_medium=bn&utm_campaign=sfm_s3b10_304x80 si http://www.yeastrol.ro/

Editat de Ader

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cndida.. ufff am crezut ca nici o data nu mai scap de ea..

Timp de 2 ani am avut-o in gura,e teribil , miros neplacut, limba mereu alba , deja imi apareau pete albe si pe buze pe peretii gurii.. teribil.. credeam ca nu mai scap de ea.

 

Cum am scapat:

1 dieta de detoxificare.. am baut apa la greu 3-4 litri si sucuri din LEGUME (nu fructe)

2 Am renuntat la urmatoarele alimente. CATEGORIC sa nu le consum :

 

- Alcool, ciocolata, fructe confiate, fructe proaspete

- Alimentele preparate prin fermentatie

- Ciuperci, otet, alimentele care contin gluten{fulgi de ovaz, grau, tarate (ele sunt cheia succesului daca sunt evitate)}

- Toate zaharurile si inlocuitorii zaharurilor (lactoza, dextroza etc)

- Alimentele care contin drojdie de bere (paine, alimente pregatite prin coacere, pepene rosu, fructe confiate, arahide)

- Cafea, ceai negru

- Cartofii!

- Muraturi

- Fumatul

Cu ce m-am alimentat, la inceput este cam greu. si nu atita de placut

 

1.Usturoi la geru. dupa fiecare mincare cite 3 catei de usturoi. la inceput i-i pisam si i-i beiam cu apa apoi m-am deprins

2 Orez alb, Orez brun Mamaliga si Hrisca. numai aceste alimente le-am folsoit.

3 Legume cit incape : Ardei , rosii , castraveti, ceapa si USTUROI !!

4 Carnea de vita pui, oua si peste

5 iaurturi (dar fara zaharuri )

6 Nuci (in fiecare zi) miez de seminte de floare

 

7 faceam gargarisme cu Trachisan (contine clorhidrat de lignocaina si gluconat de clorhexidina) si luam cite o pastila de mycosyst 150 mg o dat pe sapt.

 

In 4 sapt am scapat de Candida! Sunt constient ca ar putea sa reapara asa ca continui dieta. am in plan s-o tin asa timp de 3 luni.

 

Sper sa va fiie de folos

 

mie medicul mi-a zis ca nu am voie nimic cu zahar(dulce), acid: usturoi, ceapa, ardei iute, otet, ghimbir smd... nu stiu ce sa mai fac, din 8-18 aug am folosit fluconazol si parea ca trece dar dupa 2 zile a reaparut vegetatia iar din 20 aug. pana in 6 sep. am incercat cu mult usturoi, ceapa, ghimbir, otet de mere... cu rezultat catastrofal (dublarea vegetatiei pe limba) binenteles am redus cu 90% produsele cu amidon, gluten, dulci, cu 100 % as muri de foame asa am slabit si arat ca un cadavru viu.

 

Acum am reluat tratamentul cu fluconazol si am scos 90% din alimentele puternic acide... mie explicatile despre gluten si amidon nu mi se par prea credibile...

post-370096-0-89381200-1378707989_thumb.jpg

post-370096-0-33357000-1378707999_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×