Sari la conținut
Forum Roportal
delia4d

Candidoza bucala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si eu am avut ,trebuie sa consumati mult iaurt ,sa stati cat mai mult in aer liber ,sa va culcati devreme (sa nu pierdeti noptile) ,sa nu luati antibiotice multe ,cel putin 6 luni pina se reface flora microbiana ,in rest toate cele bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna....am si eu nevoie de un raspuns rapid...Am facut candidoza bucala in urma tratamentului cu azitrox, un atibiotic puternic si am fost la doctorul de fam si mi-a dat fluconazol de 50 de mg 10 zile si glicerina borxata....Problema este k nu-mi trec bubele de pe limba...alea de la baza limbii (din spre gat) ma jeneaza...Mi-am luat corsodyl azi o sa incep cu el...cat de eficient este si mai ales in cat timp trece candidoza????????? Sunt super disperata....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna....am si eu nevoie de un raspuns rapid...Am facut candidoza bucala in urma tratamentului cu azitrox, un atibiotic puternic si am fost la doctorul de fam si mi-a dat fluconazol de 50 de mg 10 zile si glicerina borxata....Problema este k nu-mi trec bubele de pe limba...alea de la baza limbii (din spre gat) ma jeneaza...Mi-am luat corsodyl azi o sa incep cu el...cat de eficient este si mai ales in cat timp trece candidoza????????? Sunt super disperata....

Nu stiu nici eu ce sa mai zic si ce sa mai fac, dupa parerea mea si la mine tot candidoza am, desi pe mine nu ma deranjeaza, dar nu mi se pare ca are limba un aspect normal. m luat pastile, glicerina, corsodyl vreo luna si nimic, iar de la corsodyl mi s-au colorat dintii, au o nuanta mai galbuie in special inspre gingii :) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te duci la doctora de familie sau la alti doctori care sunt in masura sa iti zica ce ai....Candidoza se manifesta prin limba incarcata alba...iar la mine spre baza limbii au aparut niste bube rotunde rozalii si mai am si pe margini dar alea sunt mai mici...aseara si azi de dim mi-am clatit gura cu corsodyl....intradevar ustura ...si am observat k acele bube s-au albit...eu sper sa imi treaca pana la sfarsitul saptamanii ...k daca nu ori imi cade toata limba de la solutia asta ori mi-o tai singura :beee:)......Astept totusi raspuns si de la alte persoane care au avut asa ceva si s-au tratat cu aceasta apa de gura sa imi zica in cat timp s-au vindecat...ce simptome au avut....etc...

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am luat Corsodyl si din cate am citit pe sticla are mai multe intrebuintari :flowers: Pot sa-l tin mai multe minute in gura, ma ustura dar te obisnuiesti, doar ca este cam amar si imi transmite reflexul de a da afara :lol:

....SUNT barbat si ca si dumneavoastra am cerul gurii si limba pana aproape de gat plina de candida.am facut un tratament foarte puternic cu antibiotice....deranjant e ca am si penisul plin de candida si chiar si in intrarea in anus simt mici basicute...va rog din suflet ajutatima sa trtec de acest necaz...multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....SUNT barbat si ca si dumneavoastra am cerul gurii si limba pana aproape de gat plina de candida.am facut un tratament foarte puternic cu antibiotice....deranjant e ca am si penisul plin de candida si chiar si in intrarea in anus simt mici basicute...va rog din suflet ajutatima sa trtec de acest necaz...multumesc

Mananca iaurt de casa si nu consuma dulciuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mananca iaurt de casa si nu consuma dulciuri.

hai ca cu iaurtul te impaci, dar fara dulciuri ... si nu e suficient ... plus ca mergi la medici si iti dau o mie de tratamente dar nu trece cu nici unul :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai ca cu iaurtul te impaci, dar fara dulciuri ... si nu e suficient ... plus ca mergi la medici si iti dau o mie de tratamente dar nu trece cu nici unul :flowers:

Nu trece,pentru ca de obicei dau tratamente care elimina doar efectele,sau le schimba mereu.Ori asta o fi ideea?Sa aiba medicamentele clienti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mdaaaa si cei cu probleme ce sa faca? :flowers: tre sa caut pe net tratamente naturiste, cred ca ajuta tinctura de propolis, argila ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mdaaaa si cei cu probleme ce sa faca? :flowers: tre sa caut pe net tratamente naturiste, cred ca ajuta tinctura de propolis, argila ...

 

Da,asa este...E bine de stiut ca trebuie evitata painea si produsele de panificatie,iar dulciurile trebuiesc limitate la maxim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×