Sari la conținut
Forum Roportal
delia4d

Candidoza bucala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cum se manifesta candidoza bucala? exista simptome? se poate lua candidoza bucala prin sex oral in cazul in care partenera are candidoza vaginala (sau invers, daca partenerul are candidoza bucala poate aparea candidoza vaginala)?

si in final, prin sarut se poate transmite candidoza bucala?

multumesc

Editat de delia4d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e tare nesuferita...Limba are aspect foarte incarcat, alba la culoare cu aspect laptos...Uneori este insotita si de altfel de leziuni care pot chiar sa sangereze...Tratamentul trebuie facut cu seriozitate...De obicei candida bucala este rez al prezentei ciupercii in stomac si intestin...Deci tratamentul trebuie facut si cu comprimate...Ca si tratament bucal...pe vremuri spalaturile cu glicerina boraxata..dar pot sa-ti spun ca sunt un fel de frectie la picior de lemn...Mai rau este cand candida este sistemica adica si bucal si gastric si vaginal...E groaznic...Ca tratament care este cat de cat ok si il poti face oricand sunt gargarismele cu bicarbonat de Na, de cateva ori pe zi...Iti recomand de asemenea curatarea lumbii zilnic cu o lingurita intoarsa...Un tratament bun si pentru candida si pentru gingivita este Corsodyl. O apa de gura cu efect terapeutic care se gaseste doar in farmacii....Faci tratament pana se termina sticla si apoi repeti la o luna...Clatesti gura de 2 ori pe zi dimineata si seara cel putin 1 minut...Nu mai putin ca faci degeaba...!!Ustura tare dar merita...adio candida, adio gingivita...! Nu uita sa consumi lactate si sa eviti antibioticele...!

Da la toate celelalte intrebari...Partenerul trebuie sa faca tratament cu tine altfel...contaminarea incrucisata...va aduce mereu recidive...!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care nu exista simptomele mentionate, dar exista...banuiala, ce analize si unde (ce sectie) trebuie facute pentru a afla daca sunt probleme?

intreb pentru ca am candida vaginala de peste 6 luni, am urmat mai multe tratamente prescrise de doctor si nu-mi trece. se reactiveaza de fiecare data cand am contact sexual...asa ca incerc sa elimin orice posibilitate, iar candidoza bucala ar fi cam ultima...

 

multam frumos

Editat de delia4d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ai simptomele mentionate nu cred ca e vorba de candidoza bucala...Faptul ca ai candidoza vaginala nu inseamna ca ai si bucal sau ca ea se propaga neaparat...Daca ai candidoza vaginala de 6 luni si se reactiveaza dupa contact sexual atunci e clar...Partenerul a devenit si el purtator...Cand ai facut tratament ai facut si oral si local? Iei anticonceptionale, antibiotice, mananci multe dulciuri? Astea toate intretin candidoza...Vei face degeaba tratamentele daca intri foarte des in contact cu acesti factori si daca partenerul tau nu face tratament...Daca nu atunci prezervativ...Alta solutie nu prea ai si este al naibii de neplacut sa ai aceste recidive...Cat despre candidoza bucala orice medic pune diagnostic macroscopic, adica cu ochiul liber...Poti eventual sa faci si un exsudat poate este localizata in gat dar ma indoiesc...Ar fi trebuit sa ai semne la nivelul cavitatii bucale...Problema ta este candidoza vaginala...pentru care spui ca ai semne..Trateaz-o cat mai repede si mai corect si nu uita e factorii de risc...

Ai grija...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut candidoza bucala cred ca pe fond nervos. Eram tare stresata in perioada aia si deodata m-am trezit cu basicute si in gura si pe buze, acestea din urma mi-i s-au unflat (erau duble :spiteful: ). Un fel de herpes, stomatita si apoi am vazut ca si limba este tare alba. Cu glicerina da e frectie la picior de lemn, am luat pstile nistatin sau ceva de genul dar mi-a fost tare greata si nu am mai putut sa le iau. Cu Corsodyl sigur trece? De unde o iei de la farmacii? Cat costa? Deci trebuie sa faca si partenerul tratament? M-ar mai interesa daca candidoza bucala se transmite prin sex oral? Iar la copii daca au candidoza bucala ce tratament e bun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am facut candidoza bucala cred ca pe fond nervos. Eram tare stresata in perioada aia si deodata m-am trezit cu basicute si in gura si pe buze, acestea din urma mi-i s-au unflat (erau duble :ok: ). Un fel de herpes, stomatita si apoi am vazut ca si limba este tare alba. Cu glicerina da e frectie la picior de lemn, am luat pstile nistatin sau ceva de genul dar mi-a fost tare greata si nu am mai putut sa le iau. Cu Corsodyl sigur trece? De unde o iei de la farmacii? Cat costa? Deci trebuie sa faca si partenerul tratament? M-ar mai interesa daca candidoza bucala se transmite prin sex oral? Iar la copii daca au candidoza bucala ce tratament e bun?

 

 

Corsodyl se gaseste in farmacii gen SensiBlue, costa acum 1 an 140000 si da este intr-adevar foarte bun daca faci tratament corect adica dimineata si seara dupa ce te-ai spalat pe dinti si clatesti cel putin 1 min...Dupa nu se bea si nu se mananca nimic cel putin 1 ora...Eu stateam 2 minute...Cu cat trece timpul cu atat ustura mai tare...dar e f bun...Stiu ca Nistatinul da uneori greata...mai este bun Nizoralul...Pentru copii din pacate e mai greu dar daca e mai maricel poate folosi Corsodyl. Doctorii recomanda glicerina boraxata...mai bine ii convingeti sa fol apa de gura de care vorbeam...Candida se transmite prin sarut si prin saliva deci...si prin sex oral...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corsodyl se gaseste in farmacii gen SensiBlue, costa acum 1 an 140000 si da este intr-adevar foarte bun daca faci tratament corect adica dimineata si seara dupa ce te-ai spalat pe dinti si clatesti cel putin 1 min...Dupa nu se bea si nu se mananca nimic cel putin 1 ora...Eu stateam 2 minute...Cu cat trece timpul cu atat ustura mai tare...dar e f bun...Stiu ca Nistatinul da uneori greata...mai este bun Nizoralul...Pentru copii din pacate e mai greu dar daca e mai maricel poate folosi Corsodyl. Doctorii recomanda glicerina boraxata...mai bine ii convingeti sa fol apa de gura de care vorbeam...Candida se transmite prin sarut si prin saliva deci...si prin sex oral...

Mersi mult, am sa caut Corsodyl. Apai fetita are 1 an si 9 luni si cred ca i-am dat prin saliva. I-am tot dat cu glicerina dar parca are limbuta cam albuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi mult, am sa caut Corsodyl. Apai fetita are 1 an si 9 luni si cred ca i-am dat prin saliva. I-am tot dat cu glicerina dar parca are limbuta cam albuta.

 

Glicerina stiu ca nu prea da rezultate...Este cam mica sa faca tratament cu Corsodyl pentru ca nu trebuie inghitit si pentru ca ustura destul de tare pe masura ce tratamentul avanseaza...! Medicul ce ti-a recomadat?

Incearca sa ii faci badijonari cu violet de gentiana 1% este mai bun, are proprietati antifungice...Poti la fel de bine incerca badijonarile cu iaurt care contine culturi de bacterii vii...verifica pe ambalaj...Una din metodele astea ar trebui sa dea rezultate...In general candidoza la copiii de varsta ei raspunde bine la tratament local...

 

Ela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Glicerina stiu ca nu prea da rezultate...Este cam mica sa faca tratament cu Corsodyl pentru ca nu trebuie inghitit si pentru ca ustura destul de tare pe masura ce tratamentul avanseaza...! Medicul ce ti-a recomadat?

Incearca sa ii faci badijonari cu violet de gentiana 1% este mai bun, are proprietati antifungice...Poti la fel de bine incerca badijonarile cu iaurt care contine culturi de bacterii vii...verifica pe ambalaj...Una din metodele astea ar trebui sa dea rezultate...In general candidoza la copiii de varsta ei raspunde bine la tratament local...

 

Ela.

 

Uite ca nu am vorbit cu medicul, nu prea am eu tragere de inima sa intreb ca cine stie ce tratamente imi mai recomanda. Violet de gentiana 1 % ce este de fapt? O tinctura sau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat Corsodyl si din cate am citit pe sticla are mai multe intrebuintari :- Pot sa-l tin mai multe minute in gura, ma ustura dar te obisnuiesti, doar ca este cam amar si imi transmite reflexul de a da afara :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×