Sari la conținut
Forum Roportal
vgmihai

copiere film pe DVD

Postări Recomandate

imi explicati si mie cum pot sa pu un film pe cd de dvd si sa-l pot vedea la dvd?

vreau sa va zic ca nu prea le am cu astea chiar ma intrban daca in inregistrez asa oare se vede insa mie ca stric cd-ul de dvd degeaba ca mi-a zis cineva ca nu merge

 

va rog spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac si cum sa rezolv aceasta problema

 

[edit argv] modificat titlul

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu tipi!!!

vezi titlu topic: "lumeeeee, ma auziiiiti?"

2. incearca sa explici concret ce doresti de fapt!?! Din ce ai scris tu mai sus, eu nu pot decat presupune!!! :)

 

 

 

Vrei un film pe CD de DVD??? Asa ceva nu exista! Exista CD blank sau DVD blank, diferenta intre ele fiind de vreo 3.8 Gb.

Acum, sa inteleg ca tu vrei sa inscriptionezi un DVD blanc cu datele care le ai pe sau de pe un CD?

 

Vino tu cu detalii si anume: filmul e in format AVI, are 700 Mb si tu vrei sa-l pui pe un DVD? Apoi, unde anume vei vizualiza acel DVD, pe computer sau ai separat un DVD player?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Nu tipi!!!

vezi titlu topic: "lumeeeee, ma auziiiiti?"

2. incearca sa explici concret ce doresti de fapt!?! Din ce ai scris tu mai sus, eu nu pot decat presupune!!! :)

Vrei un film pe CD de DVD??? Asa ceva nu exista! Exista CD blank sau DVD blank, diferenta intre ele fiind de vreo 3.8 Gb.

Acum, sa inteleg ca tu vrei sa inscriptionezi un DVD blanc cu datele care le ai pe sau de pe un CD?

 

Vino tu cu detalii si anume: filmul e in format AVI, are 700 Mb si tu vrei sa-l pui pe un DVD? Apoi, unde anume vei vizualiza acel DVD, pe computer sau ai separat un DVD player?

 

Imi cer scuze ca intradevar nu am fost prea expicit, deci as dori sa pun un film din calcolator pe un DVD si apoi as dori sa-l pot vedea pe un DVD player, deci as putea sa fac asta si daca da,cum?? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, vezi ca se poate? :)

 

pai... poti face asta, dar sincer, nu merita. Trebuie sa faci conversie video, AVI to DVD, dar calitatea o sa fie proasta. Eu zic sa arzi filmul pe un CD si sa pastrezi DVD blank-ul pt altceva. Cu siguranta acel DVD Player poate citi si CD-uri, nu doar DVD. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tine-l pe CD, cum zice Emma. Trebuie sa ai un dvd player capabil sa citeasca DIVXuri. Majoritatea celor recente stiu sa citeasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai unDVD-RWD? adica potzi scrii pe dvduri? daca da un program f bun si usor de folosit e DROPIX recorder!

Cea mai simpla optziune e de a alege " disc de date "!

Potzi inregistra cate trei filme sau patru odata pe care dupa aceea le potzi vedea pe un DVD player!sa fi atent sa alegi bine suportul pe care vrei sa inregistrezi- la un CD- capacitatea e mai mica - la un DVD e de 4 GO deci atentzie! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa`ti spun ca depinde de dvd-playerul tau ce fel de discuri si formate poate citi..... majoritatea pot citi in format DVD de pe un DVD dar poate fi si un film .avi ... depinde doar de dvd-playerul tau ....

Editat de Argv
incita la discutii inutile, fiecare scrie cum stie si cum poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista 2 posibilitati, in functie de DVD-playerul tau

 

1. Daca e un DVD mai nou si citeste DivX si XVid, atunci tot ce trebuie sa faci este sa scrii pe DVD filmele, "ca informatie", adica faci un DVD obisnuit. Atentie la filmele care sunt filmate in cinema...sunt DVD-uri care chiar daca pot citi divx si xvid, vei avea probleme la recunoasterea subtitrarii...am patit asa ceva. Insa filmele care se vad bine pe calculator, nu vor avea probleme.

 

2. Daca DVD-ul tau este mai vechi, si nu citeste decat mpeg2 atunci trebuie sa convertesti filmul. Conversia inseamna pierdere de calitate, si daca alegi sa faci un VCD sau SVCD, calitatea va fi foarte proasta. Asa ca iti recomand sa faci DVD, pe care sa bagi un singur film convertit.

Pentru conversie foloseste intai un program de genul Gspot care iti da informatii despre film (codare imagine, codare sunet).

Daca sunetul este codat Mpeg Layer III atunci poti face conversia simplu, altfel va trebui un program intermediar de extragere a sunetului si conversie. NU TE SPERIA, eu pana acum nu am avut nevoie de asa ceva, toate filmele peste care am dat aveau sunetul codat Layer III.

Pasul urmator il reprezinta conversia propriu-zisa, si aici iti recomand TMPGenc.

Creearea meniurilor si arderea DVD-ului se poate face cu TMPGenc DVD Author.

 

Tot la pct 2 intra si conversia filmelor inregistrate cu camere video cu miniDV, acestea necesitand inregistrarea pe calculator, si eventual conversia in format mpeg2.

 

Exista o multime de programe si site-uri cu tutoriale, asa ca iti recomand inca doua lucruri

1. Programul Pinnacle Studio pentru editari video

2. Site cu tutoriale: http://www.videohelp.com/

 

SUCCES!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista 2 posibilitati, in functie de DVD-playerul tau...

 

 

 

 

 

cred ca blue_wings a dat un raspuns perfect..asta ma gandeam sa scriu si io..dar vad ca nu mai are rost..spor la ars..

Editat de EmmaD
Nu citati tot msj anterior, ci doar esentialul sau numele userului ce l-a postat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am tras un dvd de pe torrent si acum vreau sa il scriu pe dvd ca sa il pot vedea la dvd player.....filmu l am dezarhivat imi apar doua foldere video si audio .....ce dau la programul nero ca sa le scriu....eu pana acum am folosit make data dvd dar nu stiu daca imi merg si nu mai vreau sa scriu asa degeaba ....ma ajuta careva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×