Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va multumesc amandurora pentru sfaturi. Cu pensulele (mare, mica, tip matura) stau bine... dar am doar cate una din fiecare (adica un set). Am comandat cartea "Materiale si tehnica picturii" a lui Sandulescu-Verna, sa ma apuc de citit inainte, despre tehnica... Dar accept si alte sugestii. Tratatul lui Cennini e cam vechi. Nu am de unde sa il procur. Si intrucat nu am avut sansa de a fi eleva a Liceului de Arta sau studenta la Arte Plastice... nu am nici acces la biblioteca acestora... Dar daca cineva detine ceva bibliografie de specialitate, accept cu placere sa platesc contravaloarea xerocopierii unui manual continand tehnici specifice picturii in ulei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare iteresantă metoda ta de a păstra culorile.Nu am mai auzit de ea.Pare funcţională, intruc

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt noua pe acest forum, sunt novice in ale picturii, dar mi-ar placea foarte mult sa stiu sa pictez. Vreau sa-mi gasesc un mod placut de a petrece timpul liber. Mi-a placut intotdeauna sa desenez, in creion, si am la activ un desen in acuarela, pe care prietena mea la inramat si-l are si-acum. Am sevalet, culori, diluant. Si chiar m-am apucat sa pictez dupa o reproducere. Dar pe masura ce am pictat, mi-am dat seama ca nu stiu care sunt procedurile, care sunt etapele pentru a face o pictura. Sa va spun cum am procedat eu, am facut o schita in creion, binenteles ca am marit desenul, deoarece pictura era listata de pe internet si era mai mica decat un A5, apoi am inceput sa "pictez". Mi s-a parut grozav, am inceput cu personajele care se aflau in prim planul picturii, mi-a placut cum au iesit, dar atunci cand am ajuns sa fac fundalul si fondul picturii, mi-am dat seama ca nu am procedat corect. Cred ca trebuia sa procedez invers, mai intai sa fac fondul picturii cu cea mai deschisa culoare aflata in pictura si apoi sa "pictez" personajele si fundalul. Va rog frumos dat-mi un sfat, ce sa fac acum, cand mi se pare destul de dificil sa dau culoare de fond printre personajele deja pictate si cum sa procedez de-acum incolo.

 

Multumesc anticipat pentru orice sfat si astept le astep cu nerabdare!

 

Vioma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt noua pe acest forum, sunt novice in ale picturii, dar mi-ar placea foarte mult sa stiu sa pictez. Vreau sa-mi gasesc un mod placut de a petrece timpul liber. Mi-a placut intotdeauna sa desenez, in creion, si am la activ un desen in acuarela, pe care prietena mea la inramat si-l are si-acum. Am sevalet, culori, diluant. Si chiar m-am apucat sa pictez dupa o reproducere. Dar pe masura ce am pictat, mi-am dat seama ca nu stiu care sunt procedurile, care sunt etapele pentru a face o pictura. Sa va spun cum am procedat eu, am facut o schita in creion, binenteles ca am marit desenul, deoarece pictura era listata de pe internet si era mai mica decat un A5, apoi am inceput sa "pictez". Mi s-a parut grozav, am inceput cu personajele care se aflau in prim planul picturii, mi-a placut cum au iesit, dar atunci cand am ajuns sa fac fundalul si fondul picturii, mi-am dat seama ca nu am procedat corect. Cred ca trebuia sa procedez invers, mai intai sa fac fondul picturii cu cea mai deschisa culoare aflata in pictura si apoi sa "pictez" personajele si fundalul. Va rog frumos dat-mi un sfat, ce sa fac acum, cand mi se pare destul de dificil sa dau culoare de fond printre personajele deja pictate si cum sa procedez de-acum incolo.

 

Multumesc anticipat pentru orice sfat si astept le astep cu nerabdare!

 

Vioma

Intradevar ai gresit incep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Se picteaza in straturi cu tuse de culoare(la fundal ma refer) si 2 incearca sa pictezi ceva foarte usor o vaza cu flori un camp cu o capita de fan, un pom inflorit ceva usor , eu asa am inceput sa pictez pe lemn , nu ma complic cu personaje ;

e greu sa reproduci mimica fetei, si multe alte chestii complicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspuns. V-am spus, nu am pictat niciodata, dar m-am lovit acum de problema asta si mi-am dat seama ca nu-i bine ce am facut. Deci, spuneti sa dau peste ce am facut pana acum cu o culoare de fond? Si aleg o culoare deschisa, cea mai deschisa culoare din pictura respectiva?

 

Eu mi-am ales pictura care mi-a placut mie, e-adevarat ca este mai greu, dar am zis ca din greseli invata omul. Va atasez inceputul meu de pictura, pe care vreau s-o termin, chiar daca voi munci mai mult, trebuie sa-mi iasa!

post-88689-1174910795_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa dau peste ce am facut pana acum cu o culoare de fond? Si aleg o culoare deschisa, cea mai deschisa culoare din pictura respectiva?

Nu, Vioma! Nu strica ce ai făcut deja .Pictează cu grijă,printre personaje, chiar suprapun

Editat de constantin niţan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult, a sunat ca o incurajare si va multumesc. De-acum voi sti cum sa incep o pictura. Eu, mai am putin (15 iunie) si voi iesi la pensie si ma bucur ca mi-am gasit un refugiu, imi place, doar gandind ca o sa am destul timp pentru sevalet. O sa ma straduiesc sa ias din ce in ce mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc foarte mult, a sunat ca o incurajare si va multumesc. De-acum voi sti cum sa incep o pictura. Eu, mai am putin (15 iunie) si voi iesi la pensie si ma bucur ca mi-am gasit un refugiu, imi place, doar gandind ca o sa am destul timp pentru sevalet. O sa ma straduiesc sa ias din ce in ce mai bine.

Incearca sa iei legatura cu mai multi pictori, fiecare iti va spune un secret

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×