Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-ar place enorm sa pictez in ulei... :P Nu am insa cunostintele necesare vis-a-vis de nimic: nu stiu care ar fi cele mai potrivite suporturi, desi stiu ca acestea ar putea fi: placaj, panza... Nu stiu insa cum trebuie tratate acestea ... cu ce... care ar fi timpii...

Am extras din mesajele domnului Constantin Nitan necesarul de culori pentru inceput. As vrea stiu daca aceste culori se dilueaza, care sunt tipurile de pensule necesare, cu ce se curata pensulele, ce alte accesorii sunt necesare: pictorii adevarati au o paleta, folosesc cutitul... Cand si pentru ce anume e necesar cutitul? Am vazut la acel magazin online de produse pentru pictura ca sunt diferite numere de cutite. As avea si eu nevoie?

Care e tehnica aplicarii culorilor? ... Daca sunt prea multe intrebari... imi cer scuze, dar imi doresc din suflet sa incerc. Consider ca e mai placut si mai util sa incerci sa descarci din prisosul de sensibilitate decat sa te cufunzi in cotidianul anost al acestei perioade... Va multumesc. :beee:

Accept si bibliografie daca intrebarile necesita raspunsuri prea vaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tehnica picturii "in cutit", este o tehnica deosebita de celelalte. Vopseaua se aplica aici cu "cutitul" in strat gros obtinand astfel niste evecte speciale de volum. Eu pictez cu pensonul, in stilul clasic.Daca te hotarasti sa incepi iti pot da detaliile necesare. te sfatuiesc sa cumperi pentru inceput materiale ieftine. Cele romanesti sunt destul de bune.Si oricum la inceput nu ai putea sa sesizezi diferenta. Eu nu folosesc paleta pentru culori. Folosesc o bucata de gresie obisnuita peste care intind folie de polietilena mai groasa, prinsa cu banda adeziva pe dedesupt.In felul acesta pot sa curat f usor culorile uscate. Pentru diluare se foloseste uleiul de in fiert pe care il gasesti in magazinele de specialitate, esenta de petrol si white spirit. Oricare din ele sau in combinatie in functie de stilul adoptat si de rezultatul urmarit.Daca mai vrei detalii, cum am spus te ajut cu placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Nitan, imi cer scuze pentru intarzierea cu care va raspund. In primul rand va multumesc pentru disponibilitate. Dupa ce v-am vazut lucrarile imi pare absolut incredibil sa am un astfel de profesor. Incerc sa gasesc magazinul care comercializeaza vopsele de pictura pe baza de ulei. Am incercat in librarii, chiar si la cele de renume din oras si nu am gasit decat tempera sau acuarele (din categoria articolelor pentru pictura). Voi incerca maine la Fondul Plastic sau - daca stie cineva din Iasi un magazin - il rog din suflet sa mi-l recomande.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit astazi vopsele. Am luat si pensoane, si ulei de in fiert. Am si o panza "grunduita manual", de la fondul plastic. mai trebuie sa pregatesc in vreun fel panza? Sunt gata sa incep. Astept cu maximum de interes detalii tehnice. Imaginati-va ca trebuie sa invatati un copil, care in afara de acuarele sau creioane colorate nu cunoaste nimic. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-ar place enorm sa pictez in ulei... :spiteful: Nu am insa cunostintele necesare vis-a-vis de nimic: nu stiu care ar fi cele mai potrivite suporturi, desi stiu ca acestea ar putea fi: placaj, panza... Nu stiu insa cum trebuie tratate acestea ... cu ce... care ar fi timpii...

Am extras din mesajele domnului Constantin Nitan necesarul de culori pentru inceput. As vrea stiu daca aceste culori se dilueaza, care sunt tipurile de pensule necesare, cu ce se curata pensulele, ce alte accesorii sunt necesare: pictorii adevarati au o paleta, folosesc cutitul... Cand si pentru ce anume e necesar cutitul? Am vazut la acel magazin online de produse pentru pictura ca sunt diferite numere de cutite. As avea si eu nevoie?

Care e tehnica aplicarii culorilor? ... Daca sunt prea multe intrebari... imi cer scuze, dar imi doresc din suflet sa incerc. Consider ca e mai placut si mai util sa incerci sa descarci din prisosul de sensibilitate decat sa te cufunzi in cotidianul anost al acestei perioade... Va multumesc. :spiteful:

Accept si bibliografie daca intrebarile necesita raspunsuri prea vaste.

 

Iti ofer cateva sfaturi , cumpara 3 trei culori de baza (rosu-galben-albastru) de aici impreuna cu alb&negru faci toate nuantele.

Eu folosesc placaj tratat in prealabil cu un strat de aracet pentru a nu avea neplaceri, sa absoarba culoarea.

Incepe sa pictezi dupa fotografii si imparte lucrarea in patratele si o multiplici perfect.

Se picteaza in straturi de la pensula mare la pensula mica se ajunge.

Eu folosesc drept paleta o bucata de stlica si cand termin mai raman culori si o introduc in apa pentru a nu se usca nuantele.(evident vorbim de culori in ulei)

Folosesc diluant pentru a face economie de culori, si evident pentru a nu picta gros.Un set de pensule e destul.

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pensoanele, atunci cand schimb culoarea le voi curata cu ulei de in?

Eu le curat cu o "carpa"imbibata-n diluant, se curata foarte bine; nu am incercat ulei de in.

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am gasit astazi vopsele. Am luat si pensoane, si ulei de in fiert. Am si o panza "grunduita manual", de la fondul plastic. mai trebuie sa pregatesc in vreun fel panza? Sunt gata sa incep. Astept cu maximum de interes detalii tehnice. Imaginati-va ca trebuie sa invatati un copil, care in afara de acuarele sau creioane colorate nu cunoaste nimic. :spiteful:

 

Daca p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeam odata legat de Leonardo da Vinci, avea o tehnica speciala .

Picta toata panza intr-o culoare de la galben la rosu (de la pasiune la gelozie ?? )Mai exact trata panza cu o singura culoare(evident ca dupa aceea urma intreaga munca titanica de reproduce fidel), nu am incercat pana acuma aceasta tehnica,dar suna interesant.

Ar trebui sa ai peste 150 de pensule pentru fiecare culoare :crazy: pensula mica, pensula mare , pensula lata, pensula tip matura :roll: si pe fiecare un biletel asta e pentru rosu asta e pentru rosu caramiziu :spiteful: rosu Tizian :D :P

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×