Sari la conținut
Forum Roportal
Palax

un sistem similar gps; dar pe distante mai mici, este posibil?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare, Pozitionarea globala (gps) se bazeaza pe timingu (time - timp) dintre sender (cum e un pda sau un telefon) si 3 sateliti. In functie de distanta dintre cei 3 sateliti si sender semnalul parcurge distante diferite deci si timpuri diferite. Sateliti returneaza timpul receptionari semalului catre terminal (sender) si el calculeaza pozitia in functie de pozitiile globale ale satelitilor si diferentele de timp (spre exemplu daca semnalul A este primit de satelitul x la un delay de o secunda , satelitul y la o secunda jumate si z la 2 secunde asta inseamna ca terminalul A este cel mai apropiat de satelitul X).

 

Intrebare, se poate detecta pozitia unui terminal fata de un sistem de referinta (cum mai devreme erau sateliti) la cativa metri ? pana in 5 metri ? teoretic ar necesita ca receptorul (cum e satelitul) sa verifice foarte precis cand a sosit informatia, ceva la ordinul nanosecundelor.

Ma gandesc in felul urmator, daca as avea 3 puncte de receptie amplasate intro camera si un sender mobil, sa pot calcula in functie de aceste diferente de timp pe care le parcurge semnalul wireless unde se afla senderul in camera. Ar exista asemenea precizie ?

 

limbajul meu nu este foarte precis tehnic din cauza lipsei de informatii, lafel si pentru repetare; multumesc pt raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul "european" de pozitionare, Galileo, care se va lansa experimental in 2008 (cel putin asa se anunta) va face localizarea cu o precizie de 1m.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, galileo e raspunsu european la gps din cauza ca gps american are niste restricti de la ei. Dar alta e problema ca galileo sunt tot sateliti, deci distanta de la sateliti pana la tine e destul de mare (oricum de ordinul km sau zecilor de km, nu stiu exact distanta pe care o au fata de pamant) dar daca distanta ar fi mult mai mica intre sateliti si sender ? cum ziceam mai sus la cativa metri, ar putea detecta variatiile wireless ? pt ca la cativa zeci de km variatiile se simt la ordinul cred ca milisecundelor sau chiar secundelor intre receptiile satelitilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandesc in felul urmator, daca as avea 3 puncte de receptie amplasate intro camera si un sender mobil, sa pot calcula in functie de aceste diferente de timp pe care le parcurge semnalul wireless unde se afla senderul in camera. Ar exista asemenea precizie ?

Pentru o incintă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×