Sari la conținut
Forum Roportal
klape

exista programe spion?

Postări Recomandate

am o curiozitate

ce sunt programele astea spion? exista intr-adevar programe care odata instalate, supravegheza activitatea calculatorului? nu inteleg conceptul prea bine

ce sa fac , sa fiu sigura de securitate?

 

astept raspunsurile voastre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista.. dar trebuie sa faci diferenta intre cele instalate de exemplu de catre un admin sa vada exact ce se intampla pe calculatoare si asa numitii "Trojan horse" care se instaleaza sub forma unei aplicatii utile si iti intercepteaza datele.

De exemplu cand iti scrii numarul de card :cry: sau se uita pe unde navighezi ca sa faca statistici, sau mai stiu eu ce...

 

Exista aplicatii care le detecteaza, majoritatea antivirusilor, dar si aplicatii specializate gen Spybot si Ad-Aware; are si microsoft ceva, dar nu mai stiu cum ii zice. Toata chestia este sa iti fie aplicatiile (de detectie) la zi, cu ultimele update-uri

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista.. dar trebuie sa faci diferenta intre cele instalate de exemplu de catre un admin sa vada exact ce se intampla pe calculatoare si asa numitii "Trojan horse" care se instaleaza sub forma unei aplicatii utile si iti intercepteaza datele.

De exemplu cand iti scrii numarul de card :hi: sau se uita pe unde navighezi ca sa faca statistici, sau mai stiu eu ce...

 

Exista aplicatii care le detecteaza, majoritatea antivirusilor, dar si aplicatii specializate gen Spybot si Ad-Aware; are si microsoft ceva, dar nu mai stiu cum ii zice. Toata chestia este sa iti fie aplicatiile (de detectie) la zi, cu ultimele update-uri

iti multumesc pentru raspuns, sunt inca in "ceata", uneori cu cat descopri mai multe cu atat iti dai seama ca nu stii mai nimic

concret, ce trebuie sa fac, ca sa ma conving daca am ceva instalat in calculator de catre altcineva. antivirusul pe care il am e avastul, ma ajuta la ceva? multumesc si mai vb!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista aplicatii care le detecteaza, majoritatea antivirusilor, dar si aplicatii specializate gen Spybot si Ad-Aware; are si microsoft ceva, dar nu mai stiu cum ii zice. Toata chestia este sa iti fie aplicatiile (de detectie) la zi, cu ultimele update-uri

 

@klape

Citeste cu atentie! Ti-a raspuns deja Argv.

 

Avastul e ok, dar daca n-ai o versiune cu licenta/cumparata ai putea avea probleme, dar iti asigura protectie atata timp cat nu bantui pe site-uri... dubioase sa le zicem.

 

Pt linistea ta, fa asa:

Scan online cu Bitdefender: http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html

daca nu detecteaza nimic e ok. Operatiunea de mai sus o poti face lunar, asa de control.

 

Instaleaza-ti si un AdAware SE Personal

sau Spybot Search&Destroy versiunea in engleza sau romana.

ambele freeware

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@klape

Citeste cu atentie! Ti-a raspuns deja Argv.

 

Avastul e ok, dar daca n-ai o versiune cu licenta/cumparata ai putea avea probleme, dar iti asigura protectie atata timp cat nu bantui pe site-uri... dubioase sa le zicem.

 

Pt linistea ta, fa asa:

Scan online cu Bitdefender: http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html

daca nu detecteaza nimic e ok. Operatiunea de mai sus o poti face lunar, asa de control.

 

Instaleaza-ti si un AdAware SE Personal

sau Spybot Search&Destroy versiunea in engleza sau romana.

ambele freeware

am sa urmez sfatul vostru si am sa va tin la curent

sper intr-o buna colaborare si va multumesc

ne revedem aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am sa urmez sfatul vostru si am sa va tin la curent

sper intr-o buna colaborare si va multumesc

ne revedem aici

am instalat ceea ce mi-ai spus, mai precis ad-aware se personal

am scanat si a gasit" 4 critical objects" , le-am deschis , nu stiu daca e cazul sa le descriu intocmai dar sunt cookie( ce or fi astea)

nu stiu ce sa fac, sa le sterg sau nu? daca vreau sa le trec in carantina, se deschide o fereasta si imi cere un nume de fisier.

de ce apar astea si ce sint? insemna ca cineva "ma spioneaza" asa cum banuiam?

ce sa fac sa pastrez in continuare avast si acest" ad- ware"? pot lucra amindoua?

scuze pentru avalansa de intrebari , sunt sigura ca vor mai veni, multumesc voua cunoscatorilor, in fata carora inclin capul!

 

am instalat ceea ce mi-ai spus, mai precis ad-aware se personal

am scanat si a gasit" 4 critical objects" , le-am deschis , nu stiu daca e cazul sa le descriu intocmai dar sunt cookie( ce or fi astea)

nu stiu ce sa fac, sa le sterg sau nu? daca vreau sa le trec in carantina, se deschide o fereasta si imi cere un nume de fisier.

de ce apar astea si ce sint? insemna ca cineva "ma spioneaza" asa cum banuiam?

ce sa fac sa pastrez in continuare avast si acest" ad- ware"? pot lucra amindoua?

scuze pentru avalansa de intrebari , sunt sigura ca vor mai veni, multumesc voua cunoscatorilor, in fata carora inclin capul!

era sa uit, banuiala mea e cu atat mai mare in urma la ce mi s-a intamplat

pe adresa mea a aparut un mail de la neogen, cum ca m-as fi inregistrat eu si trebuia sa confirm inregistrarea

nu eu am fost dar atunci cine?

cine se joaca de la calculatorul lui pe calculatorul meu, de fapt?

e o timpenie, ce spun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cookies sunt niste "informatii" salvate de anumite website-uri prin intermediul browserului. Nu reprezinta nimic grav in sine.... si poti sa le stergi linistit(a)

 

Pai adresa ta de email putea sa o puna oricine, indiferent ca era pe calculatorul tau sau nu... Cineva probabil ca s-a inregistrat pe siteul ala si cand i-a cerut adresa de email a scris-o pe a ta. That's all folks!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×