Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Ameteli - posibile cauze si sugestii

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
85 replici la acest subiect

#21 outlander

outlander

crin

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 793 mesaje

Scris 01 April 2008 - 10:48 PM

simptomele care le descrieti pot avea multe cauze. In general poate fi, o lipsa de calciu, o scadere a glicemiei sub 80 sau o circulatie periferica cerebrala proasta, anemie etc. Analizele e bine ca le-ati facut si ca la CT nu a iesit nimic ingrijorator. Pentru a stabili exact cauza trebuie sa faceti analiza exact in momentul in care va ia ameteala or asta nu se poate. Asa va puteti da seama daca a scazut glicemia sub valoarea normala de 80 dar daca banuiti acest lucru luati imediat o inguritza de zahar si daca va reveniti inseamna ca trebuie sa orientati spre un dr. diabetolog sa va tina sub observatie o vreme. Tratamentele cu calciu sunt cunoscute insa exista un tratament naturist f eficient. Se ard pe ochiul de la aragaz patru cochilii de oua si apoi se amesteca cu doua lamai zdrobite (fara coaja si samburi) la care se adauga miere de albine dupa gust. Se ia cate o lingurita dimineata pe stomacul gol si se repeta tratamentul.
Pentru anemie se ia un ou proaspat, se amesteca cu o ligurita sau 2 dupa gust de miere de albine si se adauga 1 liguritza de vin rosu natural. Daca organismul permite se poate adauga un pahar intreg de vin rosu. Tratamentul dureaza 10 zile si este f eficient.
Pentru circulatia periferica cerebrala va recomand un automasaj al coloanei cervicale si Tanakan. Se da fara reteta si este pe baza de extract naural de Gingko. Am incercat si un preparat similare Bilobil dar fara rezultate.
Multa sanatate !
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#22 outlander

outlander

crin

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 793 mesaje

Scris 01 April 2008 - 10:51 PM

pentru tensiune arteriala fluctuanta va recomand capsulele Bano, cu extract natural de usturoi, paducel si vasc). sunt f bune si nu exista risc de supradozare.
  • 0

#23 New Task

New Task

Daca te enervezi, iti imprumut "Ciocanul".

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 8633 mesaje

Scris 02 April 2008 - 07:55 AM

si eu am ameteli de vreo 8 ani si tot asa medici isi tot dau cu presupusul, analizele sant normale , am hipertensiune arteriala dar este in limite normale cu tratament, am facut chiar o psihoza ca nu stie nimeni sa-mi puna un diagnostic, daca ati gasit careva un tratament va rog sa-mi spuneti si mie cu stima floricut

la ORL ai incercat?
ia incearca si acolo..( urechea interna)
..........................
si nu face experiente cu tot felul de pastile date ca exemplu pe aici...
nimeni nu este in masura (aici) sa faca prescrieri de tratamente medicamentoase, sau cel putin nu ar trebui sa o faca.
deontologie medicala ...nu?
poti sa faci un tratament care nu este tocmai bun.( indiferent de medicament--natural sau chimic)

Aceast mesaj a fost editat de newtask: 02 April 2008 - 07:57 AM

• 0

#24 theedge

theedge

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 09 May 2008 - 01:08 AM

Salut numele meu este Mihaela , am 24 ani ,si de 3 ani de zile practic ma confrunt cu aceste ameteli ,de care se plange toata lumea de pe aici ,la mine acestea sunt prezente in fiecare luna ,chiar nu reusesc sa scap de ele ,ma chinuie ingrozitor .Am fost la medic ,mi-am facut analizele si mi-a zis sa iau calciu si magne b6 ,an fost si la neurologi ,mi-am facut si examen neurologic ,dar mi-a spus acelasi lucru .Iau aceste medicamente de 3 ani de zile si numic ,totul e in zadar ,oare va trebui sa le iau toata viata .Am ajuns sa sau sa ma gandesc numai la asta daca mi se face rau ,si sunt singura in casa ....... tot felul de chestii din astea sper sa nu fac o depresie din chestia asta .Va rog mult de tot daca cineva s-a mai confruntat cu problema asta si a reusit sa scape ,....il rog mult sa ma ajute si sa-mi spuna si mie ce a facut .!!!!! :bye:
:bye: adresa mea de email este stella_kongo@yahoo.com

este o problema de deshidratare trebuie sa bei multa apa 2-3 litri chiar daca nu tie sete,cu cat e mai mare corpul cu atat ii trebuie apa mai multa,atentie la cafea ea deshidrateaza se spune ca dupa cafea trebe consumate 4 pahare de apa ptr a restabili apa din corp,atentie si la ciocolata,pepsi,sunt cu cofeina si cacao totodata excitante nervoase,consuma fructe multe mai ales sub forma de sucuri se absoarbe mai repede in corp,banuiesc ca esti o fire agitata sau nerabdatoare? consuma mancaruri usoare,seara dupa 6 nu se mananca,pacat ca nu invatam de la chineji nimic ci doar radem de ei ca sunt mancatori de orez dar orezul este cel mai sanatos de pe lume dovedit,incearca sa te ti de astea trebuie o ordine in alimentatie noi inca nu avem o cultura culinara ca francezii in fiecare casa vreau sa spun,cine are ochi sa vada cine nu va suporta consecintele mai incolo,nu lasa pe maine ce poti face azi,multe salutari cauta cartea secretele medicinei chinezesti-polirom
  • 0

#25 gabone77

gabone77

Trandafir

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 415 mesaje

Scris 13 May 2008 - 11:18 PM

daca am uitat sa traim sanatos asa patim. wow, ma simt rau, fumez un pachet de tigari pe zi, 3 cafele si 4 ore de somn, oare de ce ma simt nasol? uite de-aia ca nu am fost proiectati sa functionam asa. oare cati din cei cu probleme au regin de viata sanatos? in schimb nu am auzit de atatea probleme la ciobanii aia de fac transhumanta si o ard sanatos. bine aia au alte probleme cu oile dar nu asta e in discutie aici...
  • 0

#26 darriuss

darriuss

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 06 August 2008 - 01:34 PM

buna! Si eu am aceleasi probleme cu ametelile de aproximativ 2 ani... Am 15 ani, sunt plin de energie, am facut multe sporturi, acum recent am facut sala (momentan nu fac nimica decat exercitzii acasa). Am ameteli cand ma ridic dupa un scaun sau dintr-un pat. Mi-e cald, transpir, nu mai vad si aud nimica imi simt tot corpul amortit si daca nu ma prind repede de ceva sau sa ma las inapoi pe pat lesin... pana acuma am lesinat de 2 ori. La analize am fost chiar acuma recent si mi-a iesit totul ok. Nu a zis nimica de ceva problema. Inainte de ameteli stiu ca beeam mai mult de 3 litri de lichide pe zi, iar acuma putin peste un litru... Si aceste ameteli le am zilnic.. chiar aproape de fiecare data cand ma ridic din pat. As dori si eu un sfat.. ce as putea face.

Multumesc ! (scuze pt greserile de ortografie :yahoo: )
  • 0

#27 Itsi Bitsi

Itsi Bitsi

Verva

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 1336 mesaje

Scris 11 September 2008 - 12:56 PM

Se poate ca in multe cazuri sa fie atacuri de panica sau anxietate. Ele se manifesta prin ameteala, caldura, transpiratii, etc. Sa incercati si la un psiholog, daca restul medicilor nu v-au gasit nimic.

Darius, cat de recent ai fost la analize? Intr-o luna se poate da totul peste cap daca ai avut o luna plina de "mancare nesanatoasa", oboseala si stres. Poti fi anemic, sau avea altfel de probleme. Mai fa-ti odata analizele.
  • 0

#28 ddanna

ddanna

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 07 November 2008 - 10:53 AM

Buna! M-am inscris si eu pe acest forum ca am vazut ca aveti probleme asemanatoare cu ale mele. Si eu sunt ametita de 5 luni si m-am cautat peste tot( CT ,3 neurologi , am facut analiza la sange de 3 ori, ORL, cardio, gineco, endocrine, etc etc) si mi s-a spus ca is perfect sanatoasa. Problema e ca sunt destul de nevrozata si sper sa nu ca in depresie ca nu stiu ce sa mai fac. Eu chiar am starile astea de ameteala si nush cum sa scap de ele si cred ca si voi stiti is foarte enervante. La mine problema e atunci cand fac un efort mai mare sau cand misc capu brusc. Orcum ma sperii si se accentueaza! Ce sa fac? Poate ati gasit voi vreo solutie sau stiti ce analize mai trebuie facute.
Merci!
  • 0

#29 chrystall

chrystall

Ghiocel

• Members
  • 4 mesaje

Scris 30 April 2009 - 09:57 AM

Si eu am ameteli de marti dimineata, se invarte totul cu mine cand ma ridic din pat sau cand ma aplec. Nu stiu ce poate fi, nu am mai avut asa ceva. O sa ma duc la doctor, dar vad ca e cam degeaba, dupa cum ati scris voi pe aici. Poate muncesc prea mult, dar si asa nu cred ca ar trebui sa am ameteli de 3 zile... e groaznic... incercati sa beti coada soricelului(ceai), inainte de mic dejun, sa vedeti ce va face. Am citit undeva asta si seara 20 de respiratii -inspiratii profunde afara, ridicand bratele la inspirare si tinand aerul 3-4 secunde. Incercati si voi si sa vedem efectul. Sanatate la toti!
  • 0

#30 gabone77

gabone77

Trandafir

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 415 mesaje

Scris 30 April 2009 - 02:16 PM

da e f posibil daca nu e nimic fizic sa fie doar anxietate deci totul sa fie psihic
  • 0