Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

intelepciunea

Postări Recomandate

"In general se crede ca intelectualii sunt oameni inteligenti. Nu

este adevarat. Intelectualii se bazeaza pe cuvinte moarte.

Inteligenta nu poate face acest lucru. Inteligenta arunca cuvintul,

care este cadavrul, si pastreaza vibratia lui vie. Calea unei fiinte

inteligente este calea inimii, deoarece inima nu este interesata de

cuvinte; o intereseaza numai seva continuta in ele. Ea nu pastreaza

recipientele, ea bea pur si simplu sucul si arunca recipientul. " de Osho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca inteligenta este o trasatura a oamenilor in general. Toti oamenii sunt inteligenti si fiecare in felul lui. Problema este ca unii se considera mai inteligenti ca altii pentru ca se refera la domeniul lor de predilectie. Dar ce s-ar intampla daca toti am fi inteligenti doar in acelasi domeniu? Cred ca nu ar mai exista evolutie. Diversitate creaza echilibrul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu clasific inteligenta in trei tipuri.

nativa,dobandita prin cumul de informatie,si noninteligenta=bruta =prostia nativa

INTELEPCIUNEA presupune mai mult decat inteligenta...

SAMAN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"In general se crede ca intelectualii sunt oameni inteligenti. Nu

este adevarat. Intelectualii se bazeaza pe cuvinte moarte.

Inteligenta nu poate face acest lucru. Inteligenta arunca cuvintul,

care este cadavrul, si pastreaza vibratia lui vie. Calea unei fiinte

inteligente este calea inimii, deoarece inima nu este interesata de

cuvinte; o intereseaza numai seva continuta in ele. Ea nu pastreaza

recipientele, ea bea pur si simplu sucul si arunca recipientul. " de Osho

 

Osho... care se declara deschis un guru al celor bogati financiar, si circula cu un alt Rolls-Royce in fiecare zi. :blink:

 

Inteligenta e un atribut biologic... un potential genetic modelat de circumstante (pregatire, experienta de viata, etc.).

 

Intelepctiunea, in acceptiunea orientala a cuvantului, e amplitudinea perspectivei cu care un om isi poate privi si judeca faptele, viata in general. Multi maestri spirituali din culturile orientale o aseamana cu un proces gradual de contextualizare a celor din jur. Un exemplu banal si comun este diminuarea intentionata a problemelor prin compararea lor cu altele percepute a fi "mai mari". In sensul asta, cele afirmate in general de cosmonauti dupa intoarcerea pe pamant, cum ca problemele personale si intoleranta umana par ridicole privind globul in intregul sau, corespund binisor cu capacitatea de perspectiva pe care o implica intelepciunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelepciunea este raspunsul unui proces de constientizare a ta in raport cu ceilalti.

Buni pot fi numai oamenii intelepti care nu se lasa calcati in picioare (etica supravietuirii) dar nici nu se lasa asimilati si transformati de rau in lupta numita si viata.

 

Intelepciunea as spune ca decurge si din echilibrul dintre flexibilitate vs. solidificare care te ajuta sa fii in flow dar sa nu te transformi peste o anumita limita prin acceptarea ego-urilor si trendu-urilor impuse de societate.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intelept e cel ce iubeste apa si curge ca ea, intelept e cel ce iubeste muntele si e neclintit ca el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intelepciunea este raspunsul unui proces de constientizare a ta in raport cu ceilalti.

Buni pot fi numai oamenii intelepti care nu se lasa calcati in picioare (etica supravietuirii) dar nici nu se lasa asimilati si transformati de rau in lupta numita si viata.

 

 

 

daca unu e tafnos si nu se lasa calcat in picioare ti se pare ca e intelept ?

 

eu cred ca intelept este cel ce deosebeste binele de rau si sa isi ajuta aproapele . de multe ori tre sa te lasi asimilat intr-o societate ca sa ii vezi si sa ii intelegi principiile si sa ii arati apoi unde greseste. si de multe ori cat esti in viata multi nu te considera intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place o vorba spusa de Napoleon : "Inteligenta este puterea de a patrunde realitatea".

Un om cu o oarecare experienta de viata , si care are un nivel mediu de inteligenta , poate sa traga concluzii in ceea ce priveste faptele facute de el in trecut. Aceste concluzii il ajuta sa indrepte caile care au dus la greselile facute de acel om.

Consider ca acea "putere de a patrunde realitatea" , impreuna cu acele concluzii privind cursul vietii unor oameni , inseamna : INTELEPCIUNE !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intelept e cel ce iubeste apa si curge ca ea, intelept e cel ce iubeste muntele si e neclintit ca el...

:drunk:

 

oemenii care sunt inteligenti pot fi si malefici si benefici, pe cand cei care sunt intelepti pot fi numai benefici :D

zic si io....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:dwarf:

 

oemenii care sunt inteligenti pot fi si malefici si benefici, pe cand cei care sunt intelepti pot fi numai benefici :cry:

zic si io....

 

 

da cam ai dreptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×