Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

De ce nu asculta DUMNEZEU rugaciunile oamenilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut multi dintre noi oameni cu mari probleme de sanatate, majoritatea psihice, depresii, alcoolism, de comportament, care s-au schimbat radical dupa ce s-au "pocait" in cadrul diverselor culte religioase.

 

Deasemenea am vazut multi oameni cu probleme grave, care se roaga sa le fie rezolvate problemele, singuri acasa si nici vorba de vreo schimbare, dimpotriva merg din rau in mai rau.

 

Care sa fie cauza?

 

In primul caz, in mislocul unei secte crestine, poate fi si grup yoga, intervine terapia de grup, cu conditia ca acea secta sa promoveze o gandire pozitiva, un sistem solid de valori morale si o buna coeziune intre membrii grupului.

 

Tot ceea ce vine de la Dumnezeu, se incadreaza in schema de mai sus.

 

Singur acasa, in mijlocul unei familii care din generatie in generatie perpetueaza anomaliile comportamentale, e cu neputinta "evadarea din script".

 

Un sistem corect de terapie de grup a promovat Isus, iar fraza Sa "acolo unde sunt adunati doi in Numele Meu, sunt si Eu cu ei" spune totul.

 

Odata intrat intr-o congretatie sanatoasa, omul DACA VREA, isi schimba sitemul de valori mostenit prin educatie parentala /si genetica.

 

"Nu exista pace pentru cei rai" spune proorocul Isaiah.

 

Sa vedem acum, care e protretul psihologic al "credinciosului" care se roaga iar Dumnezeu nu-l asculta.

 

Din fericire, avem descris DETALIAT in biblie, FARA MENAJAMENTE, portretul omului care se roaga degeaba ORICARUI DUMNEZEU.

 

Asemnea tip de om, poate sa mearga oriunde, la yoghini, la budisti, la orice religie care promoveaza PACEA SI MORALA INTRE OAMENI, merge degeaba, daca nu doreste sa abandoneze acele trasaturi de CARACTER, descrise in doar o pagina de apostolul Iuda, (nu Iuda Iscarioteanul, erau doi apostoli cu numele Iuda, unul l-a tradat pe Isus) in epistola sa, ultima inainte de Apocalipsa.

 

Voi reda un fragment mai jos, iar cei care se simt cu musca pe caciula, sa citeasca toata epistola, fiindca e scrisa pentru ei, cei care se considera credinciosi, morali si drepti, dar de fapt sunt niste oameni pierduti spiritual daca nu doresc sa se salveze:

 

Iuda 16Ei sunt nişte c

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte simplu!

 

caci rugaciunile crestinilor sunt indreptate catre un Dumnezeu Biblic si asa ceva nu exista ...nici un Dumnezeu nu a inspirat un cuvintel din Biblie!

 

Dumnezeul din Scripturi este un Dumnezeu al evreilor, iar ceea ce a inspirat acest Dumnezeu este Tanach-ul evreiesc sau Micra cum ii mai spune si nu Biblia crestina!

 

Asa ca ce interes ar avea un Dumnezeu al religiei evreilor sa indeplineasca rugaciunile unei religii care i-a prigonit si ucis pe evrei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soimos, sa inteleg ca tu ai descoperit un Dumnezeu care te asculta? O fi cumva pestisorul de aur?

 

Ceea ce am spus eu la topic tine mai mult de psihologie, dat tu te simti obligat sa demonstrezi de fiecare data inexistenta Dumnezeului biblic.

 

Eu am spus ca un om bolnav spiritual nu se poate face bine singur, e nevoie de suportul altor oameni morali, iar oameni morali nu sunt numai crestinii. Sunt suficienti budisti (vezi japonezii) destule grupuri de yoga, nu tantra yoga, etc. E loc unde cei bolnavi de invidie, pizma, paranoia, lacomie, sclavie sexuala, sclavia banilor si a bunurilor materiale etc sa se poata recupera, sa ajunga si ei odata sa simta ca au saţ in guşă. Tot ce e pozitiv, moral, vine de la Dumnezeu, dar nu vine peste omul imoral care se roaga de unul singur.

 

Si alcoolismul nu trece decat 40% prin terapie de grup.

 

Acum, cei care vor sa ramana morti spirituali, le recomand cu caldura parlamentul romaniei, e locul ideal. E exact ceea ce aveau evreii pe vremea regelui Zedekia, cand Dumnezeu s-a gandit sa-i corecteze, prin moarte, jaf, foamete, ciuma, sabie si robie. Si i-a mai corctat de cateva ori de atunci, se pare ca ceva a prins, vezi chibuţurile.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 testamente (vechi si nou) in care vedem un dumnezeu nemilos care cauta sa-si instaureze o piramida de control aspura oamenilor si cere obedientza cu orice pret in primul testament, iar in al doilea testament vedem un Dumnezeu milos care iubeste oamenii...

E Dumnezeu schizoid sau e vorba de 2 Dumnezei de fapt ?

 

Mai mult toti zeii din antichitate, nephilii, anuaki din sumeria, RA, Molac, legendele olimpului, zeii romanilor, zeii astecilor toti cereau obedientza, sacrificii si aveau ca motiv imagistic piramida sau muntele - ierarhia.

 

OK exista un Dumnezeu alb luminos, sferic, generator de energie, plin de iubire si exista opusul acestuia, un dumnezeu care fura energie de la primul si o stocheaza, o "ingheatza" in material si mineral unde vitezele sunt infinit mai mici decat ceea a luminii.

 

Practic cel de-al doilea a creeat cosmosul, planetele, pamantul cu energie furata de la Primul. Orice piatra, planeta are o vibratie, are un corespondent in planul energetic. Evident ca si in plan energetic - energia unei pietre este mai slaba si nu atat de complexa precum energia unui organism viu.

 

Oamenii sunt sfere complexe de energie care nu ar fi acceptat sa-si limiteze constiitza la un mimetism social numit ego, sfere venite din infinit nu ar fi acceptat finitul si o societate piramidala bazate pe putere control si obedientza.

 

Atunci acest arhitect al universului vizibil a creeat aceasta realitate careia noi ii spunem lume in care mai mult suntem nefericiti decat fericiti si a "mufat" constiintele spiritelor la aceasta "realitate" .

 

Este o puscarie perfecta in care am fost rapiti.

 

Ai sa intrebi care este planul acestui malefic arhitect al universului vizibil - ei bine el este Lucifer si noi traim (respectiv momentan constientizam numai lumea si legile lui). Daca primul Dumnezeu are o lume din lumina in care vitezele si transformarile sunt fantastice vibratia la care se deasfasoara imparatie lui sunt extraordinar de mari, cel de-al doile dumnezeu vrea sa-si cladeasca o imparatie bazata numai pe mineral, ierarhizata in care vitezele de transformare sunt infinit mai mici.

 

Acum intelegi de ce nu reactioneaza imediat ?

viatza materiala, fizica este un esec al creatiei intrucat se termina, e plina de imperfectiuni, este un esec al luminii decazute in materie.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut multi dintre noi oameni cu mari probleme de sanatate, majoritatea psihice, depresii, alcoolism, de comportament, care s-au schimbat radical dupa ce s-au "pocait" in cadrul diverselor culte religioase.

 

Deasemenea am vazut multi oameni cu probleme grave, care se roaga sa le fie rezolvate problemele, singuri acasa si nici vorba de vreo schimbare, dimpotriva merg din rau in mai rau.

 

Care sa fie cauza?

 

[....]

 

Eu cred ca multi oameni nici macar nu-l cunosc pe Dumnezeu, se duc la biserica si se multumesc cu ce aud acolo. Oricum, raspunsul la aceasta intrebare cred ca poate fi gasit aici:

 

Isaia 1:13 Nu mai aduceti daruri de mancare nefolositoare, caci M-am dezgustat de tamaie! Nu vreau luni noi, sabate si adunari de sarbatoare, nu pot sa vad nelegiuirea unita cu sarbatoarea!

14 Sufletul Meu uraste lunile voastre cele noi si sarbatorile voastre; Mi-au ajuns o povara, nu le mai pot suferi.

15 Cand imi intindeti mainile, Imi ascund ochii de la voi; si oricat de mult v-ati ruga, n-ascult: mainile va sunt pline de sange!

16 Spalati-va si curatiti-va! Luati dinaintea ochilor Mei relele pe care le-ati facut! Incetati sa mai faceti raul!

17 Invatati-va sa faceti binele, cautati dreptatea, ocrotiti pe cel asuprit, faceti dreptate orfanului, aparati pe vaduva!"

 

 

Foarte simplu!

 

caci rugaciunile crestinilor sunt indreptate catre un Dumnezeu Biblic si asa ceva nu exista ...nici un Dumnezeu nu a inspirat un cuvintel din Biblie!

 

De unde ai aflat asta? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OK exista un Dumnezeu alb luminos, sferic, generator de energie, plin de iubire si exista opusul acestuia, un dumnezeu care fura energie de la primul si o stocheaza, o "ingheatza" in material si mineral unde vitezele sunt infinit mai mici decat ceea a luminii.

 

Practic cel de-al doilea a creeat cosmosul, planetele, pamantul cu energie furata de la Primul. Orice piatra, planeta are o vibratie, are un corespondent in planul energetic. Evident ca si in plan energetic - energia unei pietre este mai slaba si nu atat de complexa precum energia unui organism viu.

Acum intelegi de ce nu reactioneaza imediat ?

viatza materiala, fizica este un esec al creatiei intrucat se termina, e plina de imperfectiuni, este un esec al luminii decazute in materie.

 

Esti pe aproape. Cu prezizarea ca tot Primul a creat si lumea materiala, dar al doilea A CORUPT-O INTRU TOTUL.

 

Legea Primului Dumnezeu e cea data lui Moise, Decalogul.

 

Legea celui de al doilea Dumnezeu e instinctul, folositor pana la un punct, dar care ridicat la rang de lege inrobeste sufletul omului si conduce la ceea ce noi numim PSIHOPATI, oameni fara principii morale, cu un caracter alterat pe toate planurile moralei.

 

Singurul Dumnezeu care nu cere sacrificii umane, nici animale, nici sarbatari peste sarbatori, CI NUMAI RESPECTAREA CELOR ZECE PORUNCI, ESENTA MORALEI, e Dumnezeul Bibliei:

 

Isaiah1:11"Ce-Mi trebuie Mie mulţimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt sătul de arderile de tot ale berbecilor, şi de grăsimea viţeilor; nu-Mi place s

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine a zis ca nu raspunde. si nu asculta . problema e ca nu ne rugam cum trebuie . cand faci o rugaciune tre sa o faci cu inima deschisa. nu te asezi repeti ceva mecanic si vrei sa si iti raspunda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine a zis ca nu raspunde. si nu asculta . problema e ca nu ne rugam cum trebuie . cand faci o rugaciune tre sa o faci cu inima deschisa. nu te asezi repeti ceva mecanic si vrei sa si iti raspunda.

 

sa mori de ras nu alta!

 

Saracii aia de la Auschwitz ....aia nu s-or fi rugat din inima !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
soimos,

daca s-ar fi rugat din inima fi sigur ca nu ar fi ajuns acolo.... :)

multa iubire

 

 

lis ,asta e mai mult decat o rautate ,cum sa spui ca nu s-au rugat din inima? crezi ca parintii doreau ......dusuri de gaze copiilor ? dumnezeul evreilor unde a fost atunci .................in concediu ? crimele si atrocitatile de atunci le gasim repede o explicatie ,diavolul ,el a facut sa se intample dar,dumnezeu e tatal lui satan ...........oare numai are autoritate asupra propriilor lui fii.................ucenicul si-a intrecut maestrul ?

o alta explicatie ca dumnezeu nu asculta rugile noastre ar fi ...........dorintele oamenilor sunt meschine ................ poti condamna pe cineva ca isi doreste o casa ,o masina si o viata decenta ? daca nu ne incuiem intr-o chilie si sa mancam ierburi asta ne face .........ipocriti? tindem spre perfectiunea lui ................dar el este perfect ?

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×