Sari la conținut
Forum Roportal
doareusiatat

Acte necesare pt. viza SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o nelamurire si as dori sa ma ajutati.

Am fost invitata de un prieten, cetatean american, sa vizitez SUA. Mi-a spus sa aflu cat mai multe detalii despre cum as putea sa vizitez tara lui si cum m-ar putea el ajuta. Ba chiar s-a oferit sa-mi trimita o invitatie scrisa (care nu stiu ce fel trebuie sa arate si ce anume sa contina ca sa fie acceptata la Ambasada).

As dori sa stiu ce acte imi sunt necesare si care sunt toti pasii de urmat pentru obtinerea unei vize pentru SUA.

Astept raspunsul dvs.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e site-ul ambasadei americane la bucuresti http://www.usembassy.ro/

 

acum despre ce si cum sa faci nu prea pot sa iti dau detalii din cauza ca nu am fost in cauza. sa isi dea cu parerea cei care au mai aplicat

 

ma inclin si multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare : am 18 ani si in aprilie urmeaza sa plec in new york , la o activitate extrascoalara, cu cele 2 directoare, diriginta si inca 6 elevi care sunt minori. Diriginta mea, mi-a zis ca imi trebuie si mie procura , deoarece sunt eleva si ea este raspunde de mine Este adevarat? Pentru ca eu nu inteleg, ca din moment ce esti major, nu iti mai trebuie procura de la parinti ! As vrea si eu un raspuns cat se poate de repede ! Pe 5 martie am programare la ambasada !

va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare : am 18 ani si in aprilie urmeaza sa plec in new york , la o activitate extrascoalara, cu cele 2 directoare, diriginta si inca 6 elevi care sunt minori. Diriginta mea, mi-a zis ca imi trebuie si mie procura , deoarece sunt eleva si ea este raspunde de mine Este adevarat? Pentru ca eu nu inteleg, ca din moment ce esti major, nu iti mai trebuie procura de la parinti ! As vrea si eu un raspuns cat se poate de repede ! Pe 5 martie am programare la ambasada !

va multumesc !

nici eu nu stiu de ce oare iti trebuie procura?

fiul meu (18ani si 3luni) a venit singur in usa anul trecut si nu a avut nici un fel de procura si nimeni nu l-a intrebat nimic.

in vara va reveni. chiar si pt calatoriile pe care le-a facut singur in europa, pana sa implineasca 18ani a avut intotdeauna nevoie de procura pt a parasi teritoriul romanesc.vamesii nu permit ca minorii sa calatoreasca neinsotiti. cand calatoresc singuri procura specifica compania de transport si data calatoriei. e lege romaneasca. vamesii strainii nu prea se intereseaza de aceasta procura.

nu am gasit nimic pe site ambasadei usa legat de intrebarea ta.

cine i-a spus doamnei dirigina ca ii trebuie si pt cetatenii romani care au implinit 18ani? indiferent ca esti sau nu eleva TU raspunzi de faptele tale pt ca esti MAJORA si legea stipuleaza deja acest fapt. d-sa raspunde DOAR pt cei minori.

dpdv al companiilor aeriene tinerii pot calatori neinsotiti daca au peste 16ani.

in alta ordine de idei in usa esti major doar dupa ce implinesti 21ani . partial esti tratat ca cetatean roman major dar respecti drepturile si obligatiile unui tanar minor american( nu ti se vand tigari, alcool,nu bei, nu frecventezi nepermise )varstei..)

 

Am o nelamurire si as dori sa ma ajutati.

Am fost invitata de un prieten, cetatean american, sa vizitez SUA. Mi-a spus sa aflu cat mai multe detalii despre cum as putea sa vizitez tara lui si cum m-ar putea el ajuta. Ba chiar s-a oferit sa-mi trimita o invitatie scrisa (care nu stiu ce fel trebuie sa arate si ce anume sa contina ca sa fie acceptata la Ambasada).

As dori sa stiu ce acte imi sunt necesare si care sunt toti pasii de urmat pentru obtinerea unei vize pentru SUA.

Astept raspunsul dvs.

 

Multumesc.

sigur iti va trebui invitatia din partea cetateanului strain.

motive pt care vrei sa calatoresti.

extras bancar ca dovada ca ai bani in cont de care dispui pt calatorie.

motive si legaturi (familie, parinti, slujba bine platita, studii in curs in tara)care sa le dovedeasca ca te vei intoarce in tara.

dovada proprietatilor pe care le detii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nelamurire in acest subiect.

 

In acesta vara vreau sa plec in SUA prin programul Work and Travel cu alti colegi de facultate pentru 3 luni. Si am inteles ca voi avea sanse foarte mici in primirea vizei, pentru ca am o restanta la facultate, examen pe care e posibil sa.l promovez inainte de 1 mai.

 

As vrea sa stiu daca se tine cont foarte mult pe aceast subiect:restante. (avand in vedere ca e o singura restanta, si in rest nu sunt alte probleme). Si cum as putea rezolva problema vizei in acest caz, daca este vreo posibilitate de rezolvare.??

 

As vrea sa stiu acest lucru sa nu arunc banii pe taxe si alte chestii si apoi sa am surprize sa nu primesc viza.

 

Multumesc si sper sa.mi intelegeti problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca se tine cont foarte mult pe aceast subiect:restante.

 

 

Nu cred ca detalii de acest gen sint necesare, e deajuns ca esti "university student" parca asta te califica sa ai drept sa primesti viza pentru acest program. Sa nu incerci sa explici asta la interview ca atunci precis nu primesti nimic, o sa fie asa de confuza fiinta de la ghiseu!!!

Important e sa demonstrezi ca mai ai de studiat si te vei intoarce sa-ti termini educatia.

 

"Vorba multa ... saracia omului"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns si sper sa ai dreptate si sa nu se tina cont.

 

Dar daca si acolo merge treaba cum merge in Romania, e jale. Acum ai dreptate depinde cel mai mult de cel cu care voi avea interviul.

 

Mai astept raspusuri sau sugestii daca este cazul.

 

Oricum mersi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi de raspuns si sper sa ai dreptate si sa nu se tina cont.

 

 

Tine minte, aici nu vii pe post de boss!!! ci pe una pe care nimeni de aici n-ar accepta nici batut!!! de slugarit sau mai jos.

Ma mir ca mai lasa sa se aduca sclavi pe aceste posturi. De obicei nici centrul orasului nu vad cei care lucreaza sub acest titlu ca n-au mijloace de transport. Pune multe intrebari agentului daca-i dai o sapca de bani: - unde vei locui, cine plateste chiria si cat va costa, daca ai 8 ore garantate zilnic, daca ti se opresc taxe locale si federale pe suma castigata, cu ce ajungi la munca de la locul unde locuiesti, cati km sau miles ai de mers pe jos pana la prima statie de autobus si daca circula ceva la 4 dimineata sa ajungi in timp la Resort-ul respectiv, ca de nu te dau afara din job!!!!! Mancarea ta cine asigura??? ca vei lucra intr-un restaurant, insa vei plati precum clientii ... :haha:((( pe langa ca nu-ti va ajunge de nimic castigul daca ai de platit si chiria ca un american, plus apa, gaz, lumina, etc., ... de Travel nici vorba!

Dar scrie-ne si dupa ce te-ai intors sau de acolo unde mergi. Singurul care castiga din aceasta afacere este agentul!!!

 

Eu MEREU am dreptate!!!!!

 

Ce fel de student esti, sau ce fel de profesional in devenire ... devine egal cu ZERO din moment ce accepti asemenea munca, n-are rost sa te acoperi ca esti student. Daca esti fumator inrait, e rau de tine ca in aceste localuri mirosul de tigara pe tine nu este acceptat!!!!! nici pe haine sau din gura, parul sau transpiratia .... DELOC!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Locul unde voi sta, il stiu deja nu are legatura cu programul acesta. Contractul meu de munca pe care il am, nu e luat din acest program ci este introdus aici pentru a pleca prin intermediul Work & Travel. Chirie, mancare si toate cheltuielile ce tin de locul de munca imi sunt asigurate. Mie imi ramane doar cheltuielile personale si vizitarea a catorva state ce tine de locul meu de munca.

 

Pentru mine nu conteaza banii pe care ii voi castiga sau nu, ci doar sa ma simt bine si sa vizitez diferite locuri in timpul liber si apoi sa ma intorc in Romania.

 

Am mai fost plecat din tara in 14 tari din Europa. Dupa parerea mea nu se compara nimic cu tara TA, poate doar modul de gandire.

 

Oricum sper sa iasa ok cu viza ca in rest nu e problema si nici nu.mi fac griji de nici un fel, avand in vedere ca am cunostinte ce lucreaza de ceva timp la acea firma. Singura nelamurire este primirea vizei:D

 

O seara buna va doresc.

 

 

 

PS: mai bine boss decat The Unknown, cu tot respectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: mai bine boss decat The Unknown, cu tot respectul.

 

 

Parca te vad poimaine ca te interesezi cum sa devii locuitor permanent daca tot ai ajuns deja aici!!!

vezi cat de repede te recunoaste o necunoscuta???

 

PS: - daca totul e aranjat de prietenii tai ... ce te framanta??? .... the unknown

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×