Sari la conținut
Forum Roportal
Sonny Daniel

Ce vor femeile de la un barbat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce crezi că se va schimba ? dacă se va schimba noi nu avem oare nicio vină ? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum se va schimba- ce vei face atunci?

Se va schimba si ea ..daca este o persoana inteligenta si se poate adapta ,daca nu ..va suferi in tacere ,complacandu-se si gandind ca asa a fost sa fie ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca schimbarea e normala si face parte dintr-un proces evolutiv natural. Experienta vietii de cuplu dar si experientele din alte domenii ale vietii isi pun amprenta si ne modeleaza. Schimbarea poate nu o vei simti brusc, ea nici nu are loc brusc, dar in timp, te vei regasi la 3 ani lumina de la inceputul relatiei, o sa te uiti inapoi si iti vei da seama ca omul de acum nu este intocmai cu cel de atunci. Poate nu s-a schimbat in partile esentiale, dar in altele...

Mai depinde si de perioada in care sunteti impreuna. In fine, depinde de multe lucruri schimbarea asta- ideea este ca ea este inerenta. Daca spui "te iubesc si vreau sa ramai ca la inceput" e ca si cum te-ai indragosti si ai iubi, mai apoi, o imagine, si nu un om. Un "tablou static".

In plus, nu trebuie sa te ingrijoreze procesul de schimbare in sine, ci sensul in care se face ea.

 

Scuzati offtopic-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se va schimba si ea ..daca este o persoana inteligenta si se poate adapta ,daca nu ..va suferi in tacere ,complacandu-se si gandind ca asa a fost sa fie ..

 

 

 

Da, e mare lucru sa poti "tine pasul" cu partenerul- dar nu intotdeauna schimbarea partenerului ne antreneaza si pe noi sa ne schimbam- poate avem ritmuri diferite, poate ne incapatanam sa ne agatam de o "imagine fixa", cine stie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e mare lucru sa poti "tine pasul" cu partenerul- dar nu intotdeauna schimbarea partenerului ne antreneaza si pe noi sa ne schimbam- poate avem ritmuri diferite, poate ne incapatanam sa ne agatam de o "imagine fixa", cine stie?

Ee..ideea este ca daca constientizezi acest lucru ,inseamna ca ai facut un pas important ,iar ritmurile chiar daca nu corespund ,se pot adapta ,evident unde exista aceasta dorinta.Altfel ajungem sa ne intrebam ce anume merge prost . Caci de schimbat ne schimbam cu toti ,atat fizic cat si ca personalitate,poate nu intratat de mult dar ea exista .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Schimbarea poate nu o vei simti brusc, ea nici nu are loc brusc, dar in timp, te vei regasi la 3 ani lumina de la inceputul relatiei, o sa te uiti inapoi si iti vei da seama ca omul de acum nu este intocmai cu cel de atunci.

 

 

 

De unde si vorba: "n-ai vazut cu vine te casatoresti"??? - sau "dragostea e oarba" !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde si vorba: "n-ai vazut cu vine te casatoresti"??? - sau "dragostea e oarba" !!!

 

Cred ca este vorba de un lucru usor diferit: "uimirea" ca omul de acum nu mai este chiar acelasi cu cel de acum trei ani poate surveni fie din cauza "revenirii la realitate"- dupa ceva timp, idealizarea partenerului inceteaza si incepem sa il vedem asa cum este el de fapt, si cu bune si cu rele-> aici avem de a face cu o schimbare in modul de a-l percepe (deci e la noi fenomenul de schimbare)- fie din cauza schimbarilor survenite in interiorul partenerului.

Nu stiu daca am fost clara... :vampire:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olga ..ce descri tu ..este o femeie inteligenta si ..de cele mai multe ori independenta ,asta findca stie care ai sant prioritatile .

Dar de cele mai multe ori ele se complac si nici nu isi analizeaza temeinic prioritatile ..intr-un cuvant ...nu stiu ce vor. :vampire:

Da ..interesanta filozofie de viata :huh:

 

 

Laurent, eu am scris din cele citite pe aici in ultimul timp, n-am mai fost la Bucuresti demult si nu stiu ce se intimpla acolo.

Pe vremea cand eu ma stresam sa impresionez barbatii, nu se discuta despre cat de bun e in pat !!! sincer nici nu stiam de asa ceva. Trebuia sa stie sa danseze si sa-i placa!!! era una din distractiile obisnuite si la moda si ori unde mergeam se dansa. Ne mai uitam la imbracaminte sa nu fie demodat, sa fie updated la temenii noi din moda, sa-i placa Beatles si alti englez/americani ca erau la moda. Sa fie outgoing era important si sa tina la tine. Dar prima calitate era meseria sau ce studia si de acolo se ramifica totul. Atunci noi fetele trebuia sa avem grija de cinstea si onoarea noastra si al familiei !!! virginitatea conta la maritat. Un baiat nici n-ar fi pronuntat cuvintul sex inainte sa propuna casatorie ca era bun de mers mai departe, singur. Ala nu era serios si nu era considerat bun de sot si tata la copiii.

 

oooooo.... stati un pic, toata lumea stie ca femeile vor multe de la barbatii... Desi intrebarea se referea ceva de genul: Un lucru pentru care sa fi cu el, un lucru pentru care sa il iubesti, un lucru care te inebuneste... care ii acel lucru care iti place cel mai mult la el?

 

 

Cand o fata se indragosteste de un oricine, restul nu mai conteaza, nici n-a contat vreodata!!!

 

Cred ca este vorba de un lucru usor diferit: "uimirea" ca omul de acum nu mai este chiar acelasi cu cel de acum trei ani poate surveni fie din cauza "revenirii la realitate"- dupa ceva timp, idealizarea partenerului inceteaza si incepem sa il vedem asa cum este el de fapt, si cu bune si cu rele-> aici avem de a face cu o schimbare in modul de a-l percepe (deci e la noi fenomenul de schimbare)- fie din cauza schimbarilor survenite in interiorul partenerului.

Nu stiu daca am fost clara... :roll:

 

 

Se poate pune problema si asa, trecerea timpului schimba datele ecuatiei, stiu. Defapt nu se stie cine se schimba, poate prioritatile se schimba numai si vedem o alta viata. Nu necesar trebuie sa vina din interiorul nimanui schimbarile majore!

In multe cazuri factori externi influenteaza schimbarile !!!

El se enerveaza ca nu are bani de o masina scumpa ca fostul coleg si vecin! care e si mai putin educat ca el.

Aceasta noutate strica toata viata cuplului daca el isi pune la suflet si se crede neputincios de a face fata cerintelor actuale.

 

Se va schimba si ea ..daca este o persoana inteligenta si se poate adapta ,daca nu ..va suferi in tacere ,complacandu-se si gandind ca asa a fost sa fie ..

 

 

Bineinteles ca trebuie sa se acomodeze la noul mediu in care va trai cu el. Viata dupa casatorie nu mai este ca inainte cand ne intilneam si faceam ce ne convenea!!! apar obligatii si responsabilitati, rudele au si ei de spus cate ceva ...

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Voiam sa spun ca schimbarile pot fi ale noastre, sau ale partenerului- indiferent de ceea ce le provoaca (factori "interni" sau externi- cum ai spus tu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oooooo.... stati un pic, toata lumea stie ca femeile vor multe de la barbatii... Desi intrebarea se referea ceva de genul: Un lucru pentru care sa fi cu el, un lucru pentru care sa il iubesti, un lucru care te inebuneste... care ii acel lucru care iti place cel mai mult la el?

Un lucru pentru care sa fiu cu el: asa imi doresc in acel moment si el accepta fericit si nu se intreaba de ce si nu crede ca am un plan ascuns.

Un lucru pentru care il iubesc: este foarte, foarte puternic.

Un lucru care ma innebuneste: ma face sa tac si sa-l ascult ore intregi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×