Sari la conținut
Forum Roportal
IloveShopping

Cum sa traiesti cu un barbat depresiv?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul meu sufera de depresie. Eu nu o vad ca pe o boala, ci mai degraba ca pe o suferinta. Ce poate sa il faca sa se simta mai bine? Pastilele ( antidepresive) sunt unica solutie ? De psiholog nici nu vrea sa auda. A spus ca a fost si nu l-a ajutat.

Avem 1 an si deja ma simt si eu destul de deprimata. Din persoana sociabila si vesele care am fost, am devenit una cu el :crazy: Nu am prieteni si majoritatea timpului liber il petrec cu el. Avem planurile de viitor, pe care nu le vad sa se concretizeze in ritmul asta. Deci, ce se poate face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul capabil sa rezolve problema e psihologul,din pacate in Romania psiholog=psihiatru,si nu inteleg de ce psihologul e un subiect TABU, lipsa de cultura?

Nu cred ca a fost psiholog! te ajuta foarte mult un psiholog cu experienta, iti ofera sprijin care nu il gasesti in alta parte.

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor poate primi doar cel care solicita. Adica tu. Te-ai intrebat de ce ti l-ai ales pe el prieten? Raspunsul este important pentru viitorul tau. Un psiholog te-ar putea ajuta sa te lamuresti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurul capabil sa rezolve problema e psihologul,din pacate in Romania psiholog=psihiatru,si nu inteleg de ce psihologul e un subiect TABU, lipsa de cultura?

Nu cred ca a fost psiholog! te ajuta foarte mult un psiholog cu experienta, iti ofera sprijin care nu il gasesti in alta parte.

Nu vrea si nici nu pot sa il fac sa ma asculte. Cred ca este si tipul de persoana care nu vede rostul in a cheltui banii pe un psiholog :crazy:

Ma gandeam ca treptat il voi da dupa mine. Dar din pacate e invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa modelezi lutul cand e intarit,plus ca traiesti intr-un mare pericol din punctul meu de vedere, daca e o persoana dominanta odata cu trecerea timpului o sa te modelezi dupa el, eu incerc sa evit grupurile si persoanele care au tendinta de a ma degrada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ajutor poate primi doar cel care solicita. Adica tu. Te-ai intrebat de ce ti l-ai ales pe el prieten? Raspunsul este important pentru viitorul tau. Un psiholog te-ar putea ajuta sa te lamuresti...

Cand l-am ales ca prieten eram cu capul in nori. Este atragator si in ciuda acestui mare defect (depresia), are o inima de aur. Il iubesc asa cum este. M-am documentat pe internet referitor la depresie. Realitatea este ca m-a facut sa fiu si mai trista. A fost la psiholog si nu mai vrea sa mearga iara. Eu cred ca l-a rascolit. I-a adus aminte de trecut si de mama lui care a murit cand era mic. Sunt multe probleme de care poate nici eu nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult de mediul in care traieste, ce factori alimenteaza aceasta depresie? eu cand lucram in TV aveam momente dificile.Depinde cu treci peste ele, nu am ramas marcat,am incercat sa trec peste probleme,apar prea multe si o sa se infunde odata.

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurul capabil sa rezolve problema e psihologul,din pacate in Romania psiholog=psihiatru,si nu inteleg de ce psihologul e un subiect TABU, lipsa de cultura?

 

Tocmai ai dat dovada, daca nu lispa de cultura, cel putin de informare. In Romania n-a fost niciodata valabila echivalenta de care zici.

 

SoareleMeu,

Prietenul tau are cu siguranta motive si cauze pentru care este asa. Sunt profunde si "structurale". Din cauza asta te-ai dat tu dupa el. Tocmai am citit ultimul tau mesaj... Ai fost cu capul in nori. Poate vrea sa sa-si apropie o salvatoare, o mama... Probabil tu ai vrut sa intri in rol. Sunt multe fatete nedescoperite.

Apoi, la psiholog nu te duci odata. Trebuie sa fie un psihoterapeut scolit care sa-l ia in tratament. Nu este deloc usor si ieftin. De accea conteaza mult cat este prietenul tau de motivat sa se faca bine. Daca situatia ii aduce beneficii (este cocolosit, sa zicem, compatimit, etc) aceasta va fi impotriva vindecarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

elandi

Tocmai ai dat dovada, daca nu lispa de cultura, cel putin de informare. In Romania n-a fost niciodata valabila echivalenta de care zici.

 

Nu putem pune la inaintare lipsa de informare!! nu traim in epoca impuscatului, traim in secolul XXI iar libertatea de informare nu e ingradita.

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde foarte mult de mediul in care traieste, ce factori alimenteaza aceasta depresie? eu cand lucram in TV aveam momente dificile.Depinde cu treci peste ele, nu am ramas marcat,am incercat sa trec peste probleme,apar prea multe si o sa se infunde odata.

Spune ca mereu simte ca dezamageste pe toata lumea. El are tot ce isi doreste. Nu duce lipsa de bani, are un job mai mult decat lejer si bine platit. Este genul de persoana care sufera din orice. Cand s-a despartit de fosta lui iubita, a fost deprimat foarte mult timp. Greu l-am facut sa isi revina si sa incerce sa isi vada de viata. Daca il amenint ca il parasesc vine la usa mea si plange. De multe ori ma comport cu el ca si cu un copil. Nici eu nu stiu ..ce sa mai fac :crazy: ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×