Sari la conținut
Forum Roportal
predator

Exercitii de memorie

Postări Recomandate

sal'! Problema se pune astfel: in ultimul timp, am cam fost stresat cu invatatul! Tre' sa invetii multe multe porcarii de care nu prea ai nevoie! Problmea este matematica! Medie mica, si ca sa treci la mate, cel putin la liceul meu, tre' sa inveti numai la materia asta! Problema este ca nu prea retin cum tre' formulele! Si as avea si eu nevoie de sfaturile voastre, sa imi recomandati si mie un site unde sa gasesc si eu informatii cu privire la exercitiitle de memorie, sau sa imi spuneti voi daca stiti cateva exercitii! Cam ce ar tre' sa fac sa imi dezvolt memoria mai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de examene cu o luna. Incercam sa facem o cura de vitamine (tablete! luate din farmacie - deci, nu ma refer la droguri sau chestii de astea) si/sau lecitina. Inainte insa, intrebam medicul de familie, sa nu cumva sa avem ceva boli sau alergii, si sa nu stim noi de ele. Teste ... Ce sa zic? Noi mergeam la bibliotecara. Si o intrebam daca ne recomanda ceva. Ca sunt carti cu asa ceva. Mai degraba gasesti la biblioteca decat pe net.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun exercitiu de memorie este sa inveti cat mai multe citate...poezii, replici. Incearca sa inveti poezii cu f multe strofe sau citate celebre. La inceput merge mai greu dar cu timpul o sa poti sa reti tot mai mult..in liceu se retine cel mai bine...de aceea este bine sa incepi de aici..in facultate te mai lasa memoria mai ales daca esti la una tehnica si trebuie sa reti tot felul de tampenii. Formulele cel mai usor le reti dupa ce le scri de mai multe ori pe o foaie..incearca sa intelegi de unde ajungi la formula respectiva, mai precis pasii de lucru nu formulele in sine ci cum sa le demonstrezi. Succes ca matematica din liceu este foarte simpla!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Repetitia e mama invataturii!!

nu e nevoie de memorie ci de logica. crezi ca eu retin tot?! nooooo...

bine, si pastilele ajuta..dar si invatatul

 

crezi ca nu poti sa retii o formula? fa azi 20 exercitii, maine inca pe atatea...si vei reusi

daca nu le retii, atunci le vei visa! :phiu:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai memorie vizuala buna, poti face asa:

 

La mate: iei o foaie, scrii cate o formula, o subliniezi frumos cu rosu, si sub ea scrii o problema sau doua in care se aplica, si tot asa.

O studiezi, apoi exersezi. Rezolvi fiecare tip de problema de cateva ori, pana cand poti sa rezolvi fara sa te mai uiti la foaie.

 

La celelalte materii, cum ar fi romana, daca nu poti sa retii nimic dintr-un text, poti sa subliniezi ideile cu culori diferite (atunci cand dai testul sa-ti amintesti exact cum erau in pagina), sau poti sa incerci sa asociezi o idee cu ceva (o culoare, un obiect, etc). Ramai cu un sir de "simboluri", care te vor ajuta sa-ti amintesti textul :yahoo:

 

Spor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-ne un exemplu de formula pe care tu o consideri greu de retinut si poate asa te putem ajuta mai mult. Cum spuneau si restul care au postat, daca faci cateva exercitii vei retine formulele cu siguranta. Fa-ti de fiecare data tema si cu siguranta vei retine formulele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema la mine este cum as putea sa retin mai bine ssi sa nu mai rad la ore :yes::D din cauza asta am luat eu un 3 si un 2 :yes::(:yes::( si nu stie nimeni si vreau sa mi le indrept si mai ales k eu dau si teza aia unica in cls a 8a si ma pun pe invatat dar nu pot sa retin de ex am invatat o stiu pe derost daca ma intrebi dupa 2 min am uitat din ce cauza ????:yes::(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal'! Problema se pune astfel: in ultimul timp, am cam fost stresat cu invatatul! Tre' sa invetii multe multe porcarii de care nu prea ai nevoie! Problmea este matematica! Medie mica, si ca sa treci la mate, cel putin la liceul meu, tre' sa inveti numai la materia asta! Problema este ca nu prea retin cum tre' formulele! Si as avea si eu nevoie de sfaturile voastre, sa imi recomandati si mie un site unde sa gasesc si eu informatii cu privire la exercitiitle de memorie, sau sa imi spuneti voi daca stiti cateva exercitii! Cam ce ar tre' sa fac sa imi dezvolt memoria mai bine!

 

cum au mai spus si altii;repeti!

...si scrii..iar repeti si iar scrii

da' cu o conditie sa si vrei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema la mine este cum as putea sa retin mai bine ssi sa nu mai rad la ore :P:D din cauza asta am luat eu un 3 si un 2 :doh::(:o::( si nu stie nimeni si vreau sa mi le indrept si mai ales k eu dau si teza aia unica in cls a 8a si ma pun pe invatat dar nu pot sa retin de ex am invatat o stiu pe derost daca ma intrebi dupa 2 min am uitat din ce cauza ????:):(

 

esti in clasa a 8-a si nu retii la mate formulele? :o: toata viata am urat formulele, dar singurul mod de a le tine minte este sa rezolvi muuuulte exercitii. ia o culegere de mate, incepi cu cele mai usoare si garantat dupa 20 de probleme nu mai ai treaba cu ele. Spor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DE CITIT CU VOCE TARE SI CAT MAI REPEDE...

 

In padurea cu alune,

Aveau casa trei pitici,

Vine pupaza si spune:

 

"Simptomatic, idiosincrazia dilematica isi reverbereaza atenuant

ecourile absconse protoarmonice din spatele semitranscendent si

disonant al obscurantismului incandescent de sorginte medievala,

capsuland filonul crepuscular sincretic si aluziv

metempsihotic al transmigratiei alchimice inspre circumvolutiunile

interioare ale epocii istorice care tind sa formeze adevarate supape

paleontologice inspre propensiunea paradigmelor de orientare paseista.

Parerea mea ..."

 

(...la final pupaza a fost impuscata..)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×