Salt la continut


Fotografie

Cartea de munca - topic cominat


  • Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
36 replici la acest subiect

#1 Catalin31

Catalin31

    Ghiocel

  • Members
  • 1 mesaje

Scris 19 February 2007 - 06:28 PM

Dupa cat timp o firma are obligatia de a restitui carnetul de munca unui angazat care demisoniaza? In baza caror legi pot "forta" mana angajatorului pt. a restitui cartea de munca sau cum sa fac sa o obtin?
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 harald

harald

    assertive

  • Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 11334 mesaje

Scris 19 February 2007 - 06:33 PM

Dupa cat timp o firma are obligatia de a restitui carnetul de munca unui angazat care demisoniaza? In baza caror legi pot "forta" mana angajatorului pt. a restitui cartea de munca sau cum sa fac sa o obtin?

Du-te la ITM şi spune-le că fostul angajator nu-ţi restituie carnetul de muncă. O să le facă plăcere să audă asta şi o să-l recupereze ei. :scare:
  • 0

#3 OacOac

OacOac

    Orhidee

  • Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 6064 mesaje

Scris 19 February 2007 - 07:54 PM

Dupa cat timp o firma are obligatia de a restitui carnetul de munca unui angazat care demisoniaza? In baza caror legi pot "forta" mana angajatorului pt. a restitui cartea de munca sau cum sa fac sa o obtin?

Firma angajatoare trebuie sa depuna imediat la ITM dupa ce un angajat demisioneaza decizie de incetare a activitatii in baza careia vor elibera cartea de munca.

Nu am acum codul in fata dar nu iti pot opri sub nicio forma cartea de munca.
Din pacate cei de la ITM nu te pot ajuta cu f multe, am intalnit des astfel de cazuri. Daca ai nevoie la noul loc de munca de carte, depui la ITM o cerere prin care te invoiesti ca in termen de 15 zile te obligi sa predai cartea si ii si instiintiezi ca vechiul angajator e rau intentionat.
  • 0

#4 dislexic

dislexic

    Boboc

  • Members
  • Strica
  • 9 mesaje

Scris 19 February 2007 - 08:11 PM

Dupa cat timp o firma are obligatia de a restitui carnetul de munca unui angazat care demisoniaza? In baza caror legi pot "forta" mana angajatorului pt. a restitui cartea de munca sau cum sa fac sa o obtin?



Raporturile de munca isi gasesc o reglementare unitara in Codul Muncii (Legea nr. 53/2003 publicata in M. Of. al Romaniei, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003). Asadar conform acestei legi poti "forta" mana angajatorului in ceea ce privesc raporturile de munca si cele asimilate.

Conform acestei legi, trebuie sa existe un termen de preaviz care preceda demisia (art. 79 privind Demisia).
Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut în contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Pe toata aceasta durata a preavizului, contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. Cu alte cuvinte in acest termen tu esti inca angajatul firmei.
In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
De asemenea, salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Asadar, analog, angajatorul este obligat la restituirea cartii de munca in momentul expirarii acestui termen de preaviz, adica la incetarea raportului de munca.

Daca se observa o tergiversarea cu rea-credinta si neglijenta sau oprelisti administrative se poate actiona pe cale judiciara, actiune avand ca temei detinere fara drept a titlului.

Firma angajatoare trebuie sa depuna imediat la ITM dupa ce un angajat demisioneaza decizie de incetare a activitatii in baza careia vor elibera cartea de munca.



Decizia de incetare a activitatii depusa la ITM (cea in baza careia vor elibera cartea de munca) se va depune in termenul de preaviz, existand obligatia ca la incetarea acestui termen de preaviz cartea de munca sa fie deja restituita.


Off-topic: este obligatoriu ca angajatorul sa depuna cartile de munca la ITM (in cazul unor noi angajati), el nemaiavand dreptul de a le detine?
  • 0

#5 alexandra23

alexandra23

    Ghiocel

  • Members
  • 3 mesaje

Scris 15 March 2007 - 06:54 PM

Dupa cat timp o firma are obligatia de a restitui carnetul de munca unui angazat care demisoniaza? In baza caror legi pot "forta" mana angajatorului pt. a restitui cartea de munca sau cum sa fac sa o obtin?

dupa 5 zile calendaristice de la incheierea contractului individual de munca. sesizeaza ITM-ul.
  • 0

#6 singer

singer

    Garoafa

  • Full Members
  • StricaStrica
  • 96 mesaje

Scris 22 July 2007 - 08:21 PM

as vrea sa stiu daca mai sunt valabile cartile de munca.eu am lucrat un an de zile la o firma,care mi-a facut un contract de colaborare.dupa care am plecat peste hotare,unde lucrez si in prezent.desi nu am carte de munca si am doar un contract de colaborare de un an de zile,cotizez de ceva timp la "Casa Nationala de Pensii".as vrea sa stiu daca e in regula si daca dupa ani de zile in aceasta situatie,pot primi pensie.sau am nevoie neaparat de carte de munca?ce am de facut in situatia asta,tinand cont ca nu ma voi intoarce prea curand in tara,iar timpul trece?
  • 0

#7 harald

harald

    assertive

  • Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 11334 mesaje

Scris 22 July 2007 - 09:56 PM

Valabilitatea cărţilor de muncă a fost prelungită încă doi ani, până la 1 ianuarie 2009, din câte ştiu eu. Trebuiau eliminate la 1 ianuarie 2007, dar stadiul în care se află Registrul Salariaţilor, în format electronic, la nivel naţional, a necesitat prelungirea valabilităţii vechilor cărţi de muncă.

"Cartea de Muncă", asta însemnând carnetul în sine, adică imprimatul respectiv, nu e absolut necesar nici astăzi. E necesar doar să ai un contract de muncă valabil, înregistrat la ITM.

Tot din câte ştiu eu (şi sper să mă corecteze cineva, dacă vorbesc prostii) trebuie să cotizezi timp de minimum 15 ani într-unul din statele Uniunii Europene, pentru a primi pensie din partea statului respectiv.

Aceast mesaj a fost editat de harald: 22 July 2007 - 10:00 PM

  • 0

#8 singer

singer

    Garoafa

  • Full Members
  • StricaStrica
  • 96 mesaje

Scris 22 July 2007 - 10:58 PM

Valabilitatea cărţilor de muncă a fost prelungită încă doi ani, până la 1 ianuarie 2009, din câte ştiu eu. Trebuiau eliminate la 1 ianuarie 2007, dar stadiul în care se află Registrul Salariaţilor, în format electronic, la nivel naţional, a necesitat prelungirea valabilităţii vechilor cărţi de muncă.

"Cartea de Muncă", asta însemnând carnetul în sine, adică imprimatul respectiv, nu e absolut necesar nici astăzi. E necesar doar să ai un contract de muncă valabil, înregistrat la ITM.

Tot din câte ştiu eu (şi sper să mă corecteze cineva, dacă vorbesc prostii) trebuie să cotizezi timp de minimum 15 ani într-unul din statele Uniunii Europene, pentru a primi pensie din partea statului respectiv.


dar in situatia mea ce se va intampla?pe mine ma intereseaza pensia in tara.am dreptul la pensie doar prin cotizarea la "Casa Nationala de Pensii" ,fara a avea niciodata carte de munca?e in regula doar cu aceasta cotizare lunara?fara a lucra ,efectiv,niciodata in tara si fara a cotiza in alta tara?
  • 0

#9 singer

singer

    Garoafa

  • Full Members
  • StricaStrica
  • 96 mesaje

Scris 24 July 2007 - 04:32 PM

nu stie nimeni sa imi spuna?
  • 0

#10 iuliululu

iuliululu

    Ghiocel

  • Members
  • 1 mesaje

Scris 27 May 2008 - 03:47 PM

salut am si eu o problema in legatura cu pierdere carti de munca .in urma cu 4 ani sotia a fost pensionata pe caz de boala.DEcizia si bani de pensie au venit la adresa unde locuim dar cartea de munca nu a mai ajuns mai bine siz sa pierdut,Am intrebat la casa de pensi dar ei ne-au zis ca au trimiso. La casa de pensi nu exista decat copia carti de munca .Intrbarea mea este cum mai pot recupera cartea de munca ?Este posibil sa fi fost trimisa la ultimul loc de munca? Mai pot face duplicat dupa carte si unde treb sa ma interesez pt ca trb sa inceapa sa lucreze si nu are carte de munca.Se mai pot recupera ani lucrati si unde trb sa ma interesez? multumesc
  • 0