Sari la conținut
Forum Roportal
Mamaitza

Fetele/femeile si moda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Moda...un fel de biblie a femeii care se vrea moderna, un domeniu pentru a carui realizare se cheltuiesc bani, energie si rezultatul este, de multe ori, o mare, mare prostie. Vad pe strada fete, femei imbracate la fel. Aceiasi blugi cu talia joasa, acelasi top cu vedere la buric (apropo, nu se mai poarta atat de scurte). Daca sunt blugi din piata sau de firma, putini sunt cei care fac distinctia, dar tipele care le poarta sunt incantate. Nu se uite in oglinda...sau se uita oare?...cand pleaca de acasa, fiindca genul asta de croiala nu sta bine oricui. Spiritul de turma se vede cel ami bine in moda. Am ajuns sa invidiez barbatii care, se pare, sunt ceva mai echilibrati. Fetite care isi arata prin tramvai soldurile ciolanoase, inca neformate, sau dudui care au deja o relatie speciala cu celulita sau sunculitele lor (uneori chiar cu sunci in toata regula), imbraca aceeasi uniforma. Soldurile tipa disperate in stransoarea beteliei, sun slanina se arata in toata splendoarea colacilor atarnatori, dar doamnele sunt tare mandre. Sunt imbracate la moda. Apoi parul...pustoaice daruite de parinti si natura cu un par care ar face-o sa paleasca de invidie pe Nicole Kidman, fac coada la coafor ca sa isi intinda parul. Niste colege de varsta fiului meu ma intrebau in vara de ce nu imi intind parul, ca uite in ce hal arat. Si am raspuns sincer: "pentru ca vreau sa fiu altfel decat voi si pentru ca am un par bun care se aseaza de la sine". Nu le-am convins, desigur. Daca stati la poarta unui liceu la ora cand se sfarsesc cursurile o sa vedeti ca toate fetele au parul intins, blugii pe solduri si buricul gol. Daca cineva le-ar pune sa se imbrace in uniforma, ar fi oripilate, consternate. Asa...pt ca e la moda, se imbraca in uniforma singure. Imi amintesc si de teribilul ruj maro. Si ma intreb oare ce gandeau barbatii cand se uitau la buzele acelea care semanau teribil cu un gaoz dupa o diaree strasnica si care s-a consolat ca nu a fost sters cu hartia igienica aferenta si a lasat materia sa i se usuce pe orificiu. Putine, chiar fosrte putine erau fetele carora le statea bine cu rujul ala...dar ce mai conteaza? Suntem la moda, nu? Ma apuca o greata greu de descris faptul ca fetele, femeile astea nu mai au nimic doar al lor...nu se mai identifica nicicum. Nu conteaza cu ce ne sta bine, ci ce se poarta. Iar daca o doamna nu se imbraca asa cum cer rigorile modei, e etichetata ca ultima scursura a societatii. Nu in ultimul rand, vreau sa amintesc de rubricile din diferite reviste "bine imbracat". "prost imbracat". M-am amuzat minute in sir can am vazut ce chestii de-a dreptul oribile erau catalogate ca superbe si ce tinute decente erau etichetate ca tinuta kitch.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...pai sa propuna tinuta aia ,drept ..unifoma scolara ..cred ca ar fi incantate .. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...pai sa propuna tinuta aia ,drept ..unifoma scolara ..cred ca ar fi incantate .. :tease:

Nope, ca peste o vreme vine alta moda. Inca din vara trecuta, de exemplu, nu se mai poarta topurile scurte, deasupra buricului si nici cele foarte stramte...dar fetele sunt prea cucerite, momentan. Apropo! Barbatii ce parere au de asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nope, ca peste o vreme vine alta moda. Inca din vara trecuta, de exemplu, nu se mai poarta topurile scurte, deasupra buricului si nici cele foarte stramte...dar fetele sunt prea cucerite, momentan. Apropo! Barbatii ce parere au de asta?

..proasta ..iti dai seama .. :roll:

pai sa faca o uniforma in fiecare an.. :tease: :crazy:

sint curios cu blugi aia ,pana unde vor merge ,sau cand se schimba ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..proasta ..iti dai seama .. :roll:

pai sa faca o uniforma in fiecare an.. :tease: :crazy:

sint curios cu blugi aia ,pana unde vor merge ,sau cand se schimba ..

Nu blugii in sine ma supara pe mine, ci felul in care sunt purtati...toata lumea la fel, nu conteaza daca ne sta bine sau nu...ma uit la tipe ixate sau cu solduri mai mult decat generose, disperate care bantuie prin piata cu banii din trei alocatii ca sa isi ia neaparat bugi cu talia cat mai joasa, ca apoi sa concureze cu cele ai caror parinti au fost mai norocosi si au putut cumpara odraslei acelasi model, dar care a costat 10 milioane de lei vechi. Dar sa nu ne limitam doar la pustoaice. Mai dunt si venerabile doamne care au senzatia ca, daca sufletul lor e tanar, varsta biologica nu conteaza. Si nu numai de blugii aia e vorba. Saptamana trecuta am cunoscut o tanti, o patroana de restaurant, trecuta usurel de 40 de ani. Era imracata cu o bluza extrem de decoltata, o fusta scurta mai mult decat poate descrie atributul STRAMT si o pereche de ciorapi negrii, din cei gu gauri fooooarte mari. Plus pantofi. E de prisos sa spun cum aratau soldurile ei latite ca doua jumatati de pepene din cel de peste 10 kg, stranse in fusta aia si cum aratau picioarele care nu mai erau de mult timp suple, in ciorapii cu pricina...singura senzatie a fost de greata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar ceea ce spui tu este foarte adevat,din pacate.Spiritul turmei caracterizeaza multe persoane.

Ma gandeam ca ar fi utile cursuri pe tema asta...ca toate mandrele cred ca se pricep la moda...of, Doamne! Si daca eu sunt cat China, e cazul sa port ce e la moda, sau ce imi vine bine? Nu ca ar fi cazul, Doamne fereste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam ca ar fi utile cursuri pe tema asta...ca toate mandrele cred ca se pricep la moda...of, Doamne! Si daca eu sunt cat China, e cazul sa port ce e la moda, sau ce imi vine bine? Nu ca ar fi cazul, Doamne fereste!

he he .. :tease: si ai crede ca recunoaste cineva ca se imbraca prost ..? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
he he .. :tease: si ai crede ca recunoaste cineva ca se imbraca prost ..? :crazy:

Nu. Partea proasta e ca oricine e imbracat ca dracu, e sigur, in speta de fata siguraaaaaa, ce e foarte bine imbracata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii! In plus,fiecare ar trebuie sa-si formeze stilul ei in functie de personalitate,cat si de silueta.Si mie mi se par dizgratioase personale mai plinute care sunt in pas cu moda,cica.Moda nu inseamna neaparat ceea ce este tendinte,ci ceea ce te avantajeaza.De exemplu,mie nu-mi8 place deloc impremul de leopard si tot ce tine de imprimeuri de animale in legatura cu vestimentatia.Este la moda,dar nu port asa ceva pt ca nu imi place.

Ne uitam prea mult "in curtea vecinului".Ar trebui sa incercam sa fim mai originali si mai personali!

 

Vorbeai de tinuta adoptata de fete la liceu.Ceea ce observ eu in fiecare zi la scoala confirma faptul asta.Intr-o zi o tipa plina de bani,dar cam prostuta,incepe sa ma faca in toate felurile si sa-mi spuna ca toate hainele mele nu fac cat pantofii ei,doar pt faptul ca am calcat-o din greseala pe mirificii ei pantofii de cateva sute de euro! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×