Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cetatenia Americana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Drum mai greu spre visul american

16 Februarie 2007

Dan Arsenie

 

 

Persoanele care doresc sa obtina cetatenie americana vor trebui sa treca un test complex, care le va testa atat abilitatile

lingvistice cat si gradul de cunoastere a democratiei si a drepturilor cetateanului.

 

 

 

"In momentul de fata persoanele aleg sa memoreze testul, astfel incat nu inteleg ceea inseamna sa fii cetatean american", a spus purtatorul de cuvant al Serviciului de Imigratie, Elena Garcia - Upson.

 

Noul test va cuprinde o parte bazata pe teme civice, si alte doua ce vor testa nivelul de cunoastere a limbii engleze.

 

Invitatii pentru sustinerea noului test au fost trimise la circa 9000 de imigranti aflati in procesul de naturalizare. Deoarece noua forma de examinare face parte dintr-un proiect pilot, pentru inceput, cei care vor pica noul test vor avea posibilitatea de a il sustine pe cel vechi.

 

In 2006, circa 700.000 de persoane au dobandit cetatenie americana.

 

 

http://www.expres.ro/article.php?artid=292474

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: sunt curios daca americanii nativi ar da acelasi examen cati l-ar lua

 

 

Daca la fel s-ar proceda si in RO, fi sigur ca multi n-ar trece nici partea de citit !!!

 

Americanii nativi sint cetateni ca si altii, devin doctori sau au alte profesii si au de luat multe examene exact ca altii in viata.

Sint materii de clasa V-a care este mai greu decat testul de cetatenie si toti copii il trec, ca sa nu crezi ca doar strainii au de trecut testari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Olga, cica sa ma ocup de tine.

Vrei ? nu ca ai avea de ales;)

 

 

Esti cam misterios si nu prea te inteleg in ce sens vrei sa te ocupi de mine??? dar partea a doua ma si distreaza, chiar n-am de ales??? sint asa de "strinsa intr-un colt" ???

 

Spune ce ai in cap si vad eu ca-ti raspund!!! eu nu ghicesc ganduri !!! stiai asta deja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti cam misterios si nu prea te inteleg in ce sens vrei sa te ocupi de mine??? dar partea a doua ma si distreaza, chiar n-am de ales??? sint asa de "strinsa intr-un colt" ???

 

Spune ce ai in cap si vad eu ca-ti raspund!!! eu nu ghicesc ganduri !!! stiai asta deja.

hehehe...

:blink:

daca-ti raspund chiar ce am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca la fel s-ar proceda si in RO, fi sigur ca multi n-ar trece nici partea de citit !!!

 

Americanii nativi sint cetateni ca si altii, devin doctori sau au alte profesii si au de luat multe examene exact ca altii in viata.

Sint materii de clasa V-a care este mai greu decat testul de cetatenie si toti copii il trec, ca sa nu crezi ca doar strainii au de trecut testari.

 

am lucrat cu acest minunat popor aproape un an. deci la ei exista un fenomen in masa: dixlexia. pe dracu!!! sunt analfabeti, nu stiu sa scrie cuvintele, iar de gramatica nu mai zic nimic. iar cand cuvinte ca who se transforma in ho, aia nu e dixlexie e analfabetism! cat despre testarile lor nu stiu ce sa zic, nu am vazut/dat vreuna

 

numa bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
umbla vorba despre un sindrom...O.S. Ai auzit ceva despre asta :tease:

 

 

Ce acopera O.S. ??? pana nu este foarte cunoscuta precum USA, UNO, CIA, FBI, KGB nu se prescurteaza in scris public nimic !!!

 

am lucrat cu acest minunat popor aproape un an. deci la ei exista un fenomen in masa: dixlexia. pe dracu!!! sunt analfabeti, nu stiu sa scrie cuvintele, iar de gramatica nu mai zic nimic. iar cand cuvinte ca who se transforma in ho, aia nu e dixlexie e analfabetism! cat despre testarile lor nu stiu ce sa zic, nu am vazut/dat vreuna

 

numa bine

 

 

Poate ne spui in care parte al Statelor ai lucrat ca n-ai cum sa ne faci sa credem ca ai lucrat cu ei cu toti !!! si la ce project ai participat??? Sint batrini analfabeti ca peste tot, dar de ce nu lucrezi si cu copiii romani de +15 ani care n-au fost inca nici o zi la scoala ca n-au acte de nastere !!! si numarul lor creste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce acopera O.S. ??? pana nu este foarte cunoscuta precum USA, UNO, CIA, FBI, KGB nu se prescurteaza in scris public nimic !!!

Poate ne spui in care parte al Statelor ai lucrat ca n-ai cum sa ne faci sa credem ca ai lucrat cu ei cu toti !!! si la ce project ai participat??? Sint batrini analfabeti ca peste tot, dar de ce nu lucrezi si cu copiii romani de +15 ani care n-au fost inca nici o zi la scoala ca n-au acte de nastere !!! si numarul lor creste.

 

 

pai cam cu toti din pacate. am facut phone,mail si messenger support pentru o firma de hosting. sediul este aici in romania si sunam clientii in special in state, insa si in restul lumii. trebuia de multe ori sa le spun pe litere ce au cumparat ei si pentru care dadeau o groaza de bani.

80% din clienti erau asa. daca nu era in stare sa tina minte ca are o pagina web unde ii este prezentata compania si ca de acolo ii vine publicitatea, si trebuia sa ii explic, atunci nu ma astept de la el sa stie toti presedintii sua si alte dracii la care ei tin f mult fiind al naibii de patrioti. sau poate de prosti???stii chestia aia cu instinctul de turma;)

 

toate cele bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×