Sari la conținut
Forum Roportal
nexus655

overclocking AMD Athl. XP +1800, cu MB A7N8X 2.0

Postări Recomandate

sal all,

 

sunt super nou in materie de overclocking, am citit ceva dar se pare ca am nevoie de ajutor mai specific.

 

am rulat aplicatia CPU-Z pe sistemul respectiv si am urmatoarele date pe care le-am atasat in format txt

 

credeti ca se poate face un OC civilizat la configuratia asta, in sensul ca merita?

 

din bios pot seta: CPU External Freq. :100/133/166/200 (e pe 100) ; CPU Freq. Multiple Sett. :6.5x...14.0x (e pe 7.0x/15.0x) ;

 

Memory Freq : (e pe Auto) ; FSB Spread Spectrum : Disabled/0.50%/1.00% (e pe disabled) ; CPU Vcore : 1.650V.....1.850V (e pe 1.650 si sunt incremente de .025)

 

am un cooler TITAN

 

nu am vrut sa ma apuc sa fac schimbari fara sa ii intreb pe cei cu experienta in acest domeniu.

 

daca sunt depasit sau prea oldie, injurati-ma, nu ma supar, asa se invata.

 

multam de eventualele raspunsuri

cpuz.txt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In majoirtatea cazurilor nu merita sa faci OC.Gandeste-te bine , chiar ai nevoie de un spor de performanta de 10 - 30 % ? Folosesti asa de intens procesorul si chiar pierzi masina catre munca pentru ca nu a terminat de "rontzait numere" ?

 

OC "se merita" doar cand ai deja sistemul "cel mai tare" si nu mai apare nimic nou iar tu vrei sa "ai un avantaj peste ceilalti".

Practic , majoirtatea celor care fac OC investesc sume maricele in sistemul de racire doar pentru a se putea lauda cu un sistem cu putin mai performant si care arata mai bine (*beculete*).

Mai mult ai nevoie de memorii de calitate pentru a sustine un FSB ridicat acolo unde procesorul are multiplicatorul blocat si de componente in general de calitate foarte mare pentru a rezista la "stres".

 

Pe scurt , nu ai de ce sa te complici. Ai rabdare si strange bani pentru un sistem nou.

Daca vrei sa fi "in frunte" trebuie sa ai grija sa-ti vinzi sistemul vechi si sa iei unul nou (exceptie hdd-ul sa spunem) destul de des incat sa nu pierzi (deloc sau prea multi) bani la fiecare upgrade.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[Pe scurt , nu ai de ce sa te complici. Ai rabdare si strange bani pentru un sistem nou.

Daca vrei sa fi "in frunte" trebuie sa ai grija sa-ti vinzi sistemul vechi si sa iei unul nou (exceptie hdd-ul sa spunem) destul de des incat sa nu pierzi (deloc sau prea multi) bani la fiecare upgrade.

 

 

multumesc mult de raspuns...cred ca mai mult vroiam sa invat si eu ceva nou decat sa obtin vreun mega calc..:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere!

De invatat poti invata si fara sa-ti risti sistemul. Pentru inceput citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Overclock

 

Eventual pune mana pe un sistem secundar ( de la 486 in sus , le gasesti practic gratis) si incearca sa-l overclockezi pe ala. Daca poti adapta un sistem de racire mai nou pentru procesorul respectiv o sa ai destul material in radiator incat sa nu-ti faci probleme ca se arde si poti sa-l fortezi pana crapa din lipsa de curent :mellow:.

Tine-o tot asa , curizitatea de dezvolta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti incerca si cu ai acum, insa nu stiu daca merita riscul de a-ti arde procesorul si/sau placa de baza ca sa ai 2-300 de mhz in plus. si diferentele se simt mai mult teoretic, practic nu prea cred ca o sa observi reale imbunatatiri.

 

toate cele bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×