Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Sensul vietii.....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stateam azi pe un scaun urat din plastic si priveam cum trece lumea..oameni suparati,stresati...unii mai incercau sa afiseze in coltul gurii un mic zambet,dar nu le prea reusea...erau toti oameni simpli,cu grija zilei de maine..se gandeau ca poate meritau o viata mai buna....ca poate au gresit cu ceva ..ca poate..cine stie...asa le este soarta....se uitau lung la o felie de salam..la o rosie...la o banana.....dar buzunarul era prea stramt pentru asa ceva....imi pare rau ca exista oameni necajiti..imi pare rau ca nu pot sa ii ajut....dar cel mai rau imi pare ca oamenii acestia sunt majoritari....si acestia sunt cei care considera viata un chin ,un calvar....ei sunt cei care seara,inainte de culcare, se roaga sa le fie scurtat acest chin intr-un fel sau altul....

trecand peste trista introducere...as vrea sa aflu parerile voastre despre sensul vietii.....un raspuns la intrebarea "De ce traim?"....cu ce scop ne nastem si apoi murim??....

va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, ai mare dreptate! Nu de putine ori mi sa-a intamplat sa vad fete triste pe strada si sa intuiesc intr-o oarecare masura incotro le sunt indreptate gandurile.:o: E trist, dar situatia ma tem ca nu poate fi imbunatatita! Traim intr-o lume in care valorile morale nu mai sunt la mare cautare... si de aici rezulta o serie de factori distructivi (nu cred ca mai are sens sa-i enumar :o:)

Se spune ca fiecare individ are umbra si rolul lui pe pamant...Ne nastem cu un scop bine determinat si murim... tot cu un scop! Suntem caramizile societatii. Unii constituie baza, altii sunt doar o parte ca oricare alta a acoperisului ce sta sa cada! Trebuie sa recunoastem ca fiecare este dator sa fie mai bun si sa lupte pentru fiecare vis, pentru fiecare aspiratie! Unii reusesc, altii nu! Dar daca esti unul dintre cei care au reusit, vei tinde mereu spre perfectiune, vei cauta sa fii mai bun... Si cum toate au un sfarsit pe lumea asta, va veni vremea cand va trebui sa tragem o linie si sa adunam cu bine si rele... abia atunci ne vom da seama ce rol am avut in viata: protagonist sau antagonist! :o

 

(iar am aberat) :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cineva imi spune mereu ca noi oamenii suntem datori in viata asta cu un singur lucru : toti suntem datori cu o moarte ! atat !

oameni necajiti , saraci , tristi vor exista intotdeauna , eu nu sunt adepta sintagmei banii aduc fericirea , se poate si lucrul asta dar asta nu inseamna ca ne conditionam fericirea de starea materiala .

pentru mine lucrul cel mai important din viata mea si fara de care stiu ca nu pot trai este dragostea . atata timp cat pot oferi dragoste stiu ca pot si fericita si cred ca lucrul asta este valabil pentru oricine . trebuie doar sa constientizam ca fara dragoste nu putem trai .

 

ps. scuzati-mi melancolia ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

jojodor...gandeste-te ca dragostea trece prin stomac..asta e adevarul...si dragostea nici nu te hraneste (poate doar spiritual)..asa ca trebuie sa ai ceva bani (nu zic sa fii bogat,ci sa ai ceva bani sa traiesti decent) ca sa poti fi fericit..

dar sa nu schimbam topicul...vorbeam despre sensul vietii.. :o:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

na... si voi acum ..cum de ce traim :cry: ? Pai la ora asta nu-mi vine decat o sigura idee.. :o: . (poate daca scriam ieri.. aveam alt point of view -_- ...) oricum noi traim ca sa... invatam sa iubim .. si in final sa iubim :) Apropo' de mersul posomorat pe strada ..ei, cand mergi asa de-aiurea si nu stii de ce zambesti . :).a? cum e? :o:

Daca altii au uitat valorile sau nici nu le stiau nu-i nimic, bun ca nu suntem printre ei..

Sa :o: pentru asta !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca tot ne punem intrebari de genul acesta nu facem decat sa ne consumam degeaba pentru ca oricum nu vom gasi raspunsul. mai bine ar fi sa ne bucuram de lucrurile frumoase pe care ni le ofera viata si nu ma refer numai la iubire(sa recunoastem ca aduce mai multa tristete decat banii care saracii aduc si ei intr-o masura fericire caci daca am avea o caruta de bani nu cred ca am fi tristi si sigur nu am :o: pentru asta ). un lucru frumos al vietii e prietenia la care tin foarte mult si nu mi-as vedea viata fara ea.oricum la sfarsit va veni aceeasi intrebare"de ce traim?" "ce rost are?" dar macar esti multumit ca ai realizat ceva in viata si nu te-ai resemnat in fata ei inainte de vreme...

dar ce o sa ne mai intrebam cand vom intra in rutina vietii cu adevarat (ma refer la cei care traiesc inca pe spatele parintilor ) ?

oamenii aceia tristi de pe strada au fost si ei ca noi candva...dar sa-au resemnat in fata vietii si parca nu mai traiesc viata lor...in viitor am putea fi unii dintre ei :o:

"dumnezeu nu joaca zaruri cu lumea" -Enstein-noi am putea sa facem multe lucruri pentru viata noastra, sa facem sa fie mai bine dar pentru asta trebuie sa ne gandim de 2 ori inainte sa actionam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aflati care este sensul vietii sa ma anuntati si pe mine -_- . Eu am renuntat de mult sa ma mai intreb.

O iau asa cum este :) :drincas: :o: si incerc sa ma bucur de fiecare clipa. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un lucru frumos al vietii e prietenia la care tin foarte mult si nu mi-as vedea viata fara ea

Pai pufulet daca nu ti-ai iubi prietenii nu te-ai mai bucura asa de mult deci..si amicitia se rezuma tot la un fel de a iubi... Cat despre ce a spus corinae de fapt asta -i sensul ..savuram fiecare clipa care cum stie si cum poate... true :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suntem doar niste mici celule prinse in procesul de metamorfoza a universului..... as asemana cursul vietii cu o etapa din drumul de la ou la fluture. murim ne inmultim.... unii dintre noi mai si gandim ..... facem parte dintr-un sistem....haosul ne framanta pentru ca nu ii intelegem ordinea... sensul vietii il vom afla dincolo de viata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu aleg sa "fac sens" vietii mele, avind un impact pozitiv ptr. cei din jurul meu, ori pe forum,

(chiar daca uneori vezi numai in negru.... cind vezi lumina o apreciezi mai bine!!!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×