Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Cultele crestine Neoprotestante sau "pocaitii"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

PENTICOSTALI (grecescul PENTIHOSTA=cincizecime) sustin ca sunt botezati cu Duhu Sfant si cu foc,daruri primite de catre apostoli la cincizecime (50 de zile dupa Invierea Domnului Hristos) .Li se zice "tremuratorii" pt ca in momente de pretinsa inspiratie a Duhulu Sfant ,ei tremura( mai fac si spume la gura ..cateodata..:crazy:..).

 

Originea o au in America .....din randu baptistilor (o ruptura din baptisti) si a fost organizata de Carol Parham .El a inceput sa "profeteasca".......iar la 13 ian 1901 s-a "pogorat"...:tease:.....peste 13 persoane.... Prima comunitae apare in California (SUA)...apoi in Norvegia(Europa).....Germania.....asa sau inmultit....:tease:

 

In Romania...a patruns prin Pavel Budeanu plecat din Arad in Transivania...iar cu ajutoru unor maghiari instariti injghebeaja secta in Banat....

 

Uni sustin ca au "daruri "speciale sunt cunoscuti si sub numirea de: vorbitori in limbi ,talcuitori,dascali,profeti, vindecatori miraculosi, vizionari, harismatici...TREMURATORI.....:crazy:

 

Prozelitismul "fundamentalist" este destul de violent ceea ce produce deruta atat intre credinciosii cat si ai celorlalte culte .Ce este specific la "pocaitii" fundamentalisti este "Revelatia deschisa" adica "Legatura" lor cu Duhul si legat de acesta ,vb in limbi (glosolalia) si talcuirea celor "descoperite....:o:

 

Prin "darul" feluritelor limbi se intelege vorbirea supranaturala prin care ADEPTUL pocait "inzestrat" cu acest dar vb intr o limba pe care niciodata n-a invatat-o ....ea este o vorbire o DUHULUI ,care utilizeaza organele vorbirii pt reproducerea ei... exprimarea vine ca urmare a botezului cu DUHULUI "sfant" ...el simte prezenta puteri DUHULUI ca efectul unui curent electric (cred ca 380 V ..:P..)insotit de o stare de exaltare frenetica ..... ce ii inunda intreaga fiinta...

 

Cultivarea si in acelasi timp exploatarea sentimentelor omenesti este una din "mrejere"cele mai frecvente ale prozelitismului AGRESIV.(considera "vanatoarea de suflete"o datorie fata de Hristos)

 

Vorbirea in limbi a fost un dar harismatic ,care s-a exercitat in epoca harului ;dar ,din moment ce si-a incetat rolul ei misionar ,ea a incetat ,asa cum arata Sf Ap Pavel;"Dragostea nu v-a avea sfarst niciodata,dar vorbirea in limbi va inceta"(I Cor.XIII, :P

 

.......credinta adevarata ca si cea a apostolilor.....este rezumata clar in scripturi.....

 

Apocalipsa Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e versetul .........άρα οΰν, άδελΦοί, στήκετε, καί κρατείτε τάς παραδόσεις άς έδιδάχθητε είτε διά λόγου είτε δι

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai gresit versetul ce ai dat tu este de la MATEI 15,2 ( διὰ τί οἱ μαθηταί σου παραβαίνουσιν τὴν παράδοσιν τῶν πρεσβυτέρων; οὐ γὰρ νίπτονται τὰς χεῖρας [αὐτῶν] ὅταν ἄρτον ἐσθίωσιν ).....

am gasit si sursa de inspiratie Domn' Profesor............http://scripturetext.com/matthew/15-2.htm

 

eu am analizat textul de la 2Tesalonicieni 2:15 (άρα οΰν, άδελΦοί, στήκετε, καί κρατείτε τάς παραδόσεις άς έδιδάχθητε είτε διά λόγου είτε δι

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neoprotestanti.. recurg la jumatati de masura...toarna sifon in vinul marturisirii si obtin un sprit penibil si mizerabil .Fac hermineutica si istoria religiilor ,denumta lungimea slujbelor ortodoxe si a parastaselor ,concede babei Rada frecventarea bisericii si asumarea tainelor ,ba ii mai sminteste pe uni clerici cu inclinatia lui pt "dezbateri"..iar teologie nu stiu ...fiindca teologia nu se deprinde in biblioteca ,tot asa cum excursiile nu se fac pe harta.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exorcistu38, daca tot ai bagat textu' in greaca, spune si ce inseamna, baga o analiza cuvant cu cuvant, si explica in ce fel sustine ce vrei tu sa ne arati. :roll: Ca pana acum nu ai facut decat sa vorbesti de unu singur.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici prietene...

textul de la 2Tesalonicieni 2:15 (άρα οΰν, άδελΦοί, στήκετε, καί κρατείτε τάς παραδόσεις άς έδιδάχθητε είτε διά λόγου είτε δι

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EXORCISTU38

Cred ca e cel putin a treia oara cand citesc mesajul asta. Esti in stare sa nu mai repeti acelasi lucru, mecanic, pe toate topicurile unde postezi? Te-am rugat, te-am si sanctionat, si nu numai eu, si tot nu intelegi, da' vorbim limbi diferite? Incearca sa te mentii pe subiect cu ceea ce scrii si sa nu mai jignesti partenerii de discutie, pentru ca NU DETII adevarul absolut si toata lumea are dreptul la opinie si obligatia sa ii respecte pe ceilalti, macar ca sa nu incalce regulamentul, daca nu din bun simt!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×