Sari la conținut
Forum Roportal
SelectAwoman

fumatul este pacat ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un mare pacat...

 

Argumente ?

 

1. Bani aruncati pe fereastra...

2. Sanatate distrusa...

3. Un viciu.

4. Daca esti nefumator si nevasta ta fumeaza si o saruti...e ca si cum ai linge o scrumiera...:dance3:

 

Ca sa nu spun ca imbatranesti mai repede...pielea miroase oribil...femeile insarcinate risca sa faca copii bolnavi...sunt zeci de motive...

 

Exemplu 4...e valabil si invers...sau bine prietena...:dance4:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un mare pacat...

 

Argumente ?

 

1. Bani aruncati pe fereastra...

2. Sanatate distrusa...

3. Un viciu.

4. Daca esti nefumator si nevasta ta fumeaza si o saruti...e ca si cum ai linge o scrumiera...:dance3:

 

Ca sa nu spun ca imbatranesti mai repede...pielea miroase oribil...femeile insarcinate risca sa faca copii bolnavi...sunt zeci de motive...

-da, dar eu cunosc femei care au fumat pe parcursul sarcinii si au copiii perfect sanatosi ...

 

-banii ii fac eu .. ii cheltui cum vreau eu

 

-sanatatea o am buna ... daca fumez 2-3 tigari pe zi nu o sa imi distruga plamanii ... dar risc sa nu mai intru in rai :dance4:

 

-un viciu avem toti

 

-daca mananca ceapa .. sau usturoi .. tot ii miroase gura :D

 

Din punct de vedere religios este un pacat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e pacat, e viciu; adică mai grav.

Viciul este voia statornica de a calca legea morala . Prin multa pacatuire se naste vointa statornica de a calca legea morala. Pacatul , adica , patrunde atat de adanc in suflet , incat cel ce se gaseste in starea aceasta , simte multumire in a starui faradelegi.Cel vicios savarseste pacat dupa pacat si ajunge sa se impietreasca in fapte rele , incat greu se mai poate desface din robia pacatului

Ceea ce este virtutea ptr. faptele bune , este viciul ptr. faptele rele .

citat de aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e pacat, e viciu; adică mai grav.

 

citat de aici.

 

ok .. renunti la fumat ... dar daca bei cafea este tot viciu ? Asa imi aduc aminte :dance4: ... Vreau sa stiu si eu daca este adevarat ca daca ai fumat doar o singura data in viata nu mai ajungi in rai ....

:dance3: Ma scuzati daca este un topic plictisitor ... dar chiar vreau sa ma lamuresc :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-da, dar eu cunosc femei care au fumat pe parcursul sarcinii si au copiii perfect sanatosi ...

Si eu cunosc persoane care au fumat 80 de ani...au baut 80 de ani si alte alea...dar asta nu inseamna ca daca o sa fac si eu o sa ajung sa traiesc 105...

-banii ii fac eu .. ii cheltui cum vreau eu
Sigur...poti sa le dai foc in continuare daca fumezi...eu am vb. mai mult din punctul meu de vedere...
-sanatatea o am buna ... daca fumez 2-3 tigari pe zi nu o sa imi distruga plamanii ... dar risc sa nu mai intru in rai :D

Sa vedem...3 pe zi...30/10 zile...300/100 zile...3000/1000 zile...30.000/10.000zile...adica vreo 30 de ani.

 

5 lei pachetul...Un pachet are 20 de tigari...deci vreo 1500 de pachete...adica vreo 7500 lei...asta daca nu ajunge pachetul la 4 euro cum este in UE. :D

 

Daca esti tanara sanatatea o ai buna si daca iei droguri, alcool, tigari, nesomn, dulciuri, mancare grasa etc...statistic in 20 de ani esti la pamant daca continui cu astea...sau in pamant :dance4:

-un viciu avem toti

Doar unul ?

-daca mananca ceapa .. sau usturoi .. tot ii miroase gura :dance:

Da...prefer ceapa sau usturoi...

Din punct de vedere religios este un pacat ?

 

Din p.d.v. religios/biblic orice viciu este un pacat...dar asta este mult mai putin important din p.d.v. religios...gandeste-te la sanatate/bani...si faptul ca mereu trebuie sa ai tigari cu tine...la faptul ca depinzi de ceva...ceva te stapaneste...

 

ok .. renunti la fumat ... dar daca bei cafea este tot viciu ?

 

Nu este viciu daca nu esti dependenta de cafea...nimic nu este viciu pana nu da dependenta...

 

Asa imi aduc aminte :dance3: ... Vreau sa stiu si eu daca este adevarat ca daca ai fumat doar o singura data in viata nu mai ajungi in rai ....

 

Nu este adevarat... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 lei pachetul...Un pachet are 20 de tigari...deci vreo 1500 de pachete...adica vreo 7500 lei...asta daca nu ajunge pachetul la 4 euro cum este in UE. :dance4:

la mine pachetul de 20 de tigari este 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bani de tigari au si muncitorii aia care fumeaza carpati :D Eu doar am scos in evidenta ceva...cu banii aia daca ii strangi iti faci o super vacanta :D

pai am bani si de o super vacanta :dance3: dar nu ma incanta ideea :dance4: ...

pai nu fumez chiar carpati ... nici muncitorii nu mai fumeaza carpati :dance:

 

tu fumezi ? ai fumat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai am bani si de o super vacanta :dance3: dar nu ma incanta ideea :D ...

pai nu fumez chiar carpati ... nici muncitorii nu mai fumeaza carpati :D

 

tu fumezi ? ai fumat ?

 

Pai...in afara de aia de care ai bani mai faci una... :dance4: Poftim...dai banii la cineva care are nevoie decat sa le dai foc... :cheer:

 

Nu am fost dependent...dar am mai pufait in tinerete :dance:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×