Sari la conținut
Forum Roportal
Nightmare Avenue

Apocalyptica

Postări Recomandate

Un nume destul de cunoscut pe scena metal, care a inceput printr-o idee foarte originala de a transpune muzica Metalicii pe violoncele, aducand un omagiu gigantilor. Albumul de debut a fost unul 100% cover Metallica ("Plays Metallica By Four Cellos", 1996).

 

Incet incet au renuntat la coveruri, astfel incat de la 2 piese ale lor pe "Inquisition Symphony" (1998) sa scoata un album compus doar de ei ("Reflections", 2003).

 

Personal, mi-au placut la nebunie coverurile dupa Metallica ("Fade To Black" si "One" sunt magistrale), dovedind ca muzica metal se poate canta si cu instrumente traditionale, un bun exemplu fiind insa si "Refuse/Resist", dupa Sepultura, care aduce foarte mult cu melodia originala. Per total mi se pare o trupa fenomen, care a reusit sa arate ca pana si vocea umana se poate inlocui cu un instrument, si un nume de referinta, in special pentru fanii Metallica.

 

Voi ce parere aveti despre ei? :friends:

Editat de whoknows

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eiii,da...imi plac si mie....instrumental ....dar imi plac........si mai sunt si finlandezi.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suna destul de bine coverurile de la metalica. pe langa astea mai imi place si piesa "Faraway"

Editat de ManOwaR_br

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ascult Apocalyptica doar atunci cand vreau sa adorm...sunt buni, imi placaproape toate mel pe care le-am ascultat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

membrii formatiei Apocalyptica sunt extraordinari.

nu au nevoie de cine stie ce versuri pompoase,doar niste violoncele si pot transmite atatea emotii si sentimente...

iar cand ma uit la concertelel lor mi se face piele de gaina,atat de talentati si pasionati de ceea ce fac, sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
membrii formatiei Apocalyptica sunt extraordinari.

nu au nevoie de cine stie ce versuri pompoase,doar niste violoncele si pot transmite atatea emotii si sentimente...

iar cand ma uit la concertelel lor mi se face piele de gaina,atat de talentati si pasionati de ceea ce fac, sunt.

da , ai dreptate... chiar ieri i-am vazut la Eurovision ... extraordinar ce spectacol fac pe scenă

Editat de Don MaXxX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da , ai dreptate... chiar ieri i-am vazut la Eurovision ... extraordinar ce spectacol fac pe scenă

da...foarte fain .... imi plac...au ceva mai deosebit...

 

in ce scop au aparut la Eurovision? :)

sunt finlandezi ....a fost un moment artistic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×