Sari la conținut
Forum Roportal
cristocel

In asteptare pentru interferon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

imi pare rau ca tataul tau e bolnav.Dar poate cel mai deranjant(e putin spus deranjant...) este ca "i se refuza" trimiterea dosarului.E de neinteles.

Personal mi-am depus dosarul la Casa Judeteana de Asigurari(nu judetul Dambovita).Nu m-am interesat mai departe ce s-a intimplat(adica daca a stat sau nu o perioada in sertarul cuiva).Cert e ca a luat mai mult de un an pina a fost analizat La Bucuresti si practic un an jumatate pina cind mi s-a aprobat tratamentul.

Daca tatul tau este cu plata asigurarii la zi (sau mai bine zis cu ea platita complet in ultimii cinci ani ...sau ceva de genul acesta) atunci cei de la asigurari nu au nici un motiv sa nu trimita dosarul.Poate doar asa e birocartia la noi:adica sta citeva luni in sertarul cuiva pina cind e trimis.Oricum ar fi verifica-ti derpturile de asigurat si lupta-te pentru ele si sigur vei izbindi(stiu ca suna putin a lozinca dar cam asa e situatia).

Si pina la aprobare regim de viata cit mai sanatos.

 

Sanatate si succes cu dosarul!

 

P.S. :si sper sa mai aveti macar o copie cu continuul dosarului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o rugaminte la cei care si-au depus dosarul. am fost diagnosticata cu hepatita cronica C, am facut dosarul si mi-au dat la acesta tratament cu COPEGUS si PEGASYS. Acum trebuie sa-l depun si nu stiu exact unde anume. Mi-e frica sa nu ma trimita de la o casa/institut la alta/altul si mi-e c-o sa pierd timpul aiurea. Va rog sa-mi spuneti si mie unde exact ati depus dosarul cei din bucuresti si care sunt etapele dupa depunerea lui. Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este ora 5 dimineata si nu pot sa dorm...

Mama mea are virusul in sange din 94 in urma unei transfuzii de sange insa a fost diagnosticata cu hepatita C anul trecut. A facut dosarul in oct 09 si mi-a spus ca abia in aprilie 10 a fost inregistrat la CAS judeteana. Povestea nu cred ca e diferita de a altora.

Am aflat cu cateva ore in urma ca medicul ei i-a spus ca ii da doar 2 ani de trait. De ce si cum? nu stiu, eu am aflat de la cineva fara ca mama mea sa stie. Urmeaza sa vorbesc cu ea orele urmatoare.

 

Ma gandesc cu disperare ce e de facut. Am citit acest site si multe altele. Acum vin cu o idee. Si va rog sa-mi scuzati indrazneala. Am vazut in dosarul mameu ca i s-a acordat scor de 4. Pentru ca a trecut un an ar fi 6. Tot putin.

 

Acuma eu as putea apela la o doamna laboranta dintr-un spital judetean sa imi modifice analizele, in sensul sa le faca in asa fel incat sa obtina un scor mai mare. Stiu e nedemn e degradabil, cred ca mi se trage de le nesomn... va rog sa nu ma judecati...

 

Dar oare nu e batator la ochi? Sa creasca scorul asa mult de la un an la altul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este ora 5 dimineata si nu pot sa dorm...

Mama mea are virusul in sange din 94 in urma unei transfuzii de sange insa a fost diagnosticata cu hepatita C anul trecut. A facut dosarul in oct 09 si mi-a spus ca abia in aprilie 10 a fost inregistrat la CAS judeteana. Povestea nu cred ca e diferita de a altora.

Am aflat cu cateva ore in urma ca medicul ei i-a spus ca ii da doar 2 ani de trait. De ce si cum? nu stiu, eu am aflat de la cineva fara ca mama mea sa stie. Urmeaza sa vorbesc cu ea orele urmatoare.

 

Ma gandesc cu disperare ce e de facut. Am citit acest site si multe altele. Acum vin cu o idee. Si va rog sa-mi scuzati indrazneala. Am vazut in dosarul mameu ca i s-a acordat scor de 4. Pentru ca a trecut un an ar fi 6. Tot putin.

 

Acuma eu as putea apela la o doamna laboranta dintr-un spital judetean sa imi modifice analizele, in sensul sa le faca in asa fel incat sa obtina un scor mai mare. Stiu e nedemn e degradabil, cred ca mi se trage de le nesomn... va rog sa nu ma judecati...

 

Dar oare nu e batator la ochi? Sa creasca scorul asa mult de la un an la altul?

Pana aproba dosarul pentru a beneficia de otrava numita interferon,cred cu tarie ca poate sa sustina sistemul imunitar fara sa astepte decizia unor incompetenti .Acest sistem numirt ministerul boli,se pare ca are si prezicatori dar si excroci de meserie,din acest motiv urasc farmacia si am ales sa traiesc sanatos.

Inainte de a pune cineva tunurile pe mine ar trebui sa se gandeasca si sa raspunda la urmatoarele intrebari:

1.Un bolnav de hepatita are sanse sa regenereze ficatul cu toxinele ce se regasesc in interferon?

2.Sunt dovezi ca medicatia VINDECA hepatitele si nu numai?

3.Are cineva bani sa cumpere interferonul sau alege sa incerce terapiile complementare?

4.Daca aveti mare incredere in medici si spitale,cum va explicatia infectarea cu virus pe cale sangvina?

5.Daca aveti incredere in medicatie,de ce totusi sunt milioane de bolnavi fara scapare?

In speranta ca nu am deranjat sper intr-o colaborare informationala CINSTITA.

ATENTIE,SUNT UN OM SANATOS,CEEA CE DORESC MULTOR OAMENI CARE NU SUNT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Feel

 

Am aproape un an de cand am terminat tratamentul cu pegasys.Ai dreptate,6 e un punctaj mic la dosar.Vorbeste si ajut-o pe mama ta sa obtina un punctaj mai mare pt dosar.Acum tratam se da si mai greu fata de alti ani,cand sistem sanitar avea fonduri mai mari(nu mai spun,de cei cu relatii, pt ei punctajul nu e mici o problema ).Baiatul la o prietena asteapta tratam de 3 ani,are punctaj mic si tot asteapta ...Nu e degradabil ceea ce vrei sa faci,e disperare fata de boala mamei tale.Ajut-o cum poti,nu te lasa.Transaminazele pot creste,exem : suparari ;de la orce tratam cu antibiotice;daca fierea nu lucreaza bine afecteaza si fiacatul; oboseala sau stres ....Sunt multi factori care determina cresterea transaminazelor,mai ales daca virusul este activ,transaminazele cresc mult in valoari,in cateva luni.La dosar trebuie sa urmaresti viremia,e valabila doar un an,transaminazele 1/2 de an ,iar punctia e valabila 2 sau 3 ani,nu mai stiu exact.Vorbeste cu dr care i-a intocmit dosarul,el trebuie sa -i faca analizele si dosarul din nou.Multa sanatate mamei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Feel

 

Am aproape un an de cand am terminat tratamentul cu pegasys.Ai dreptate,6 e un punctaj mic la dosar.Vorbeste si ajut-o pe mama ta sa obtina un punctaj mai mare pt dosar.Acum tratam se da si mai greu fata de alti ani,cand sistem sanitar avea fonduri mai mari(nu mai spun,de cei cu relatii, pt ei punctajul nu e mici o problema ).Baiatul la o prietena asteapta tratam de 3 ani,are punctaj mic si tot asteapta ...Nu e degradabil ceea ce vrei sa faci,e disperare fata de boala mamei tale.Ajut-o cum poti,nu te lasa.Transaminazele pot creste,exem : suparari ;de la orce tratam cu antibiotice;daca fierea nu lucreaza bine afecteaza si fiacatul; oboseala sau stres ....Sunt multi factori care determina cresterea transaminazelor,mai ales daca virusul este activ,transaminazele cresc mult in valoari,in cateva luni.La dosar trebuie sa urmaresti viremia,e valabila doar un an,transaminazele 1/2 de an ,iar punctia e valabila 2 sau 3 ani,nu mai stiu exact.Vorbeste cu dr care i-a intocmit dosarul,el trebuie sa -i faca analizele si dosarul din nou.Multa sanatate mamei.

 

Multumesc din suflet pentru incurajare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc din suflet pentru incurajare!

Pentru mama ta sa faci orice poti, (daca poti) sa rezolvi mai repede aprobarea nu este rau, merita orice sacruficiu...

Dar cum ii sunt de fapt analizele incat sustii ca este asa de grav. adica, fibroza de exemplu cat este?

Pe ce considerente i-a zis dr ca mai are doar 2 ani de trait? Discuta tu personal cu dr, mi se pare cel mai corect. Vezi ce zice care sunt explicatiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este ora 5 dimineata si nu pot sa dorm...

Mama mea are virusul in sange din 94 in urma unei transfuzii de sange insa a fost diagnosticata cu hepatita C anul trecut. A facut dosarul in oct 09 si mi-a spus ca abia in aprilie 10 a fost inregistrat la CAS judeteana. Povestea nu cred ca e diferita de a altora.

Am aflat cu cateva ore in urma ca medicul ei i-a spus ca ii da doar 2 ani de trait. De ce si cum? nu stiu, eu am aflat de la cineva fara ca mama mea sa stie. Urmeaza sa vorbesc cu ea orele urmatoare.

 

Ma gandesc cu disperare ce e de facut. Am citit acest site si multe altele. Acum vin cu o idee. Si va rog sa-mi scuzati indrazneala. Am vazut in dosarul mameu ca i s-a acordat scor de 4. Pentru ca a trecut un an ar fi 6. Tot putin.

 

Acuma eu as putea apela la o doamna laboranta dintr-un spital judetean sa imi modifice analizele, in sensul sa le faca in asa fel incat sa obtina un scor mai mare. Stiu e nedemn e degradabil, cred ca mi se trage de le nesomn... va rog sa nu ma judecati...

 

Dar oare nu e batator la ochi? Sa creasca scorul asa mult de la un an la altul?

 

 

 

 

 

 

Exista o clinica privata in Bucuresti care ofera tratament gratuit cu Interferon , Ribavirina si Nitazoxanida fara a mai fii nevoie de dosar , asteptare si birocratie....O cunostinta a fost trimisa de medicul de familie la ei si mi-a zis ce e foarte bine si ca in 2-3 saptamani a inceput tratamentul. Din cate am auzit nu se accepta cei care au facut deja tratament cu Interferon si se va face biopsie hepatica celor care o au mai veche de 3 ani.

 

Datele de contact:

Adress: Dr. Sergiu Dumitru Street no. 3, Sector 1, Bucharest.

 

Email: raluca.neagu@sana.ro

 

telefon 0040-21-212.82.22

 

Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Exista o clinica privata in Bucuresti care ofera tratament gratuit cu Interferon , Ribavirina si Nitazoxanida fara a mai fii nevoie de dosar , asteptare si birocratie....O cunostinta a fost trimisa de medicul de familie la ei si mi-a zis ce e foarte bine si ca in 2-3 saptamani a inceput tratamentul. Din cate am auzit nu se accepta cei care au facut deja tratament cu Interferon si se va face biopsie hepatica celor care o au mai veche de 3 ani.

 

Datele de contact:

Adress: Dr. Sergiu Dumitru Street no. 3, Sector 1, Bucharest.

 

Email: raluca.neagu@sana.ro

 

telefon 0040-21-212.82.22

 

Mult succes!

 

 

multumesc mult! Am facut intre timp niste demersuri prin SanoHep si mi s-a promis ca in aceasta luna va primi aprobare. Dar pana nu vad stau cu inima stransa!

 

Multumesc si pentru aceste informatii imi vor fi de folos!

 

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×