Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

depinde prin ce fel de act i s-a lasat totul - act de vanzare-cumparare, testament

tatal tau mai are frati, surori?

 

 

Din cate stiu eu, fratii si surorile nu mai au drept sa revendice bunurile daca au trecut 6 luni de la deces.

 

Daca bunurile din Neam erau pe numele tatalui tau, atunci, da, mama ta, tu si fratele tau le mosteniti. Aveti nevoie de actele care sa dovedeasca faptul ca tatal tau era proprietarul acelor bunuri, certificatele voastre de nastere, al tatalui tau de deces, al parintilor de casatorie, actele de identitate, precum si acte fiscale care sa dovedesaca faptul ca sunteti la zi cu plata impozitelor pentru acele bunuri. Acestea se elibereaza de la agentia fiscala in circuitul careia sunt inregistrate bunurile (daca e vb de casa, apartament, teren...). Oricum, de la notar trebuie sa vi se spuna exact ce sa aduceti.

Sfatul meu este sa vorbiti cu un notar. El va poate ajuta mult mai mult decat un forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o problema mai complicata...

in primul rand nu pricep cum e cu succesiunea asta. este obligatoriu sa se deschida in termen de 6 luni?

in al doilea rand, sa povestesc...

eu sunt vaduva, am doi copii. soacra mea a murit in urma cu 4-5 luni. a lasat in urma o casa. in perioada dinaintea decesului sotului meu, am locuit la soacra mea, a carei casa am intretinut-o, ea avand venituri mici... dupa ce sotul meu a murit, eu si copiii ne-am mutat de acolo, acolo mutandu-se cumnatul meu, cu sotia. ei au renovat casa, mai construind in plus.

intrebarea este daca eu si copiii avem dreptul la mostenire, si cum...

cu regret, nu stiu daca soacra a facut un testament sau un act de donatie, sau ceva in acest gen..

 

multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am o problema mai complicata...

in primul rand nu pricep cum e cu succesiunea asta. este obligatoriu sa se deschida in termen de 6 luni?

in al doilea rand, sa povestesc...

eu sunt vaduva, am doi copii. soacra mea a murit in urma cu 4-5 luni. a lasat in urma o casa. in perioada dinaintea decesului sotului meu, am locuit la soacra mea, a carei casa am intretinut-o, ea avand venituri mici... dupa ce sotul meu a murit, eu si copiii ne-am mutat de acolo, acolo mutandu-se cumnatul meu, cu sotia. ei au renovat casa, mai construind in plus.

intrebarea este daca eu si copiii avem dreptul la mostenire, si cum...

cu regret, nu stiu daca soacra a facut un testament sau un act de donatie, sau ceva in acest gen..

 

multumesc!

1. Trebuie sa verfici daca soacra ta nu a facut un act de vanzare-cumparare in favoarea unei alte persoane decat sotul tau. Orice alt document, donatie sau testament este aproape egal cu zero absolut. Este putin probabil sa fi facut, daca spui ca avea venituri mici, sau poate au platit actele rudele tale. Repet, trebuie sa verifici. Si trebuie sa intri in posesia actelor de pe terenul pe care este construita casa, fara de care nu se poate face nimic.

2. In cazul in care relatiile cu cumnatul sunt cat decat normale, amiabile, trebuie sa discutati problema succesiunii. Se poate si prin instanta, e mai ieftin oricum, dar tu trebuie sa ai acte, macar niste copii ale actelor de pe casa si de pe teren. Si eventual niste martori care sa dea marturie despre tine si despre viata ta cu sotul tau, despre contributia voastra la intretinerea casei si a soacrei.

3. In cazul succesiunii nu stiu exact daca exista neaparat un termen limita, dar ai drepturile sotului tau, egale cu ale cumnatului, in cazul in care este singurul frate al sotului defunct. Singura chestie e ca nu esti singura proprietara a partii sotului tau, ci tu ai 5 optimi, iar copii 3 optimi.

Am sa ma interesez de termen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc...

trebuie sa vorbesc cu cumnatul despre eventuale acte.

despre acte legate de casa soacrei, de asemenea, nu am nimic... casa soacrei era mostenita de la parintii ei.

banuiesc ca acte au cumnatul si sotia sa, ca sa arate ca au investit in curtea aceea mai mult.

stiam ca nu mostenesc toata partea sotului, ca si copiii au drepturi. acum ei sunt minori, asta e alta chestiune.

in fine, of, am multe de facut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca m-am linistit. soacra a facut act de vanzare-cumparare catre cumnatul meu, in urma cu 5 ani.

nu se mai poate face nimic, banuiesc.

multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

imi poate raspunde cineva, din experienta proprie, daca la deschiderea succesiunii, unul dintre mostenitori refuza sa se prezinte pentru a accepta sau a refuza mostenirea, ce se intimpla?

precizez ca inca nu s-au incheiat cele 6 luni de la decesul persoanei pe care o mostenim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Codul civil Art. 689

"Acceptarea poate fi sau expresa sau tacita. Este expresa cind se insuseste titlul sau calitatea de erede intr-un act autentic sau privat; este tacita cind eredele face un act, pe care n-ar putea sa-l faca decit in calitatea sa de erede, si care lasa a se presupune neaparat intentia sa de acceptare. (C. civ. 690 si urm., 703, 712, 1171 si urm., 1176 si urm.).

Art. 700

Dreptul de a accepta succesiunea se prescrie printr-un termen de 6 luni socotit de la deschiderea succesiunii.

In cazul cind mostenitorul a fost impiedicat de a se folosi de dreptul sau, din motive de forta majora, instanta judecatoreasca, la cererea mostenitorului, poate prelungi termenul cu cel mult 6 luni de la data cind a luat sfirsit impiedicarea. (C. civ. 692, 709, 1890)''

 

Nerenuntarea expresa la mostenire nu inseamna aprobarea tacita a acesteia.

Acceptarea tacita este implicita, dedusa din indeplinirea de catre succesibil a unor acte juridice si materiale din care rezulta vointa sa de a accepta mostenirea pur si simplu. Succesibilul trebuie sa faca acte care sa implice intentia de acceptare a mostenirii sau acte conservatorii.

 

In cazul mostenirii testamentare acceptarea tacita se face doar daca beneficiarul testamentului cunoaste existenta si continutul testamentului.

 

Nu esti obligat sa accepti sau nu o mostenire insa neexercitarea dreptului de optiune succesorala in cadrul termenului de 6 luni atrage ca sanctiune decaderea din dreptul de optiune pentru acea succesiune si stingerea prin prescriptie a dreptului de mostenitor! Instanta de judecata dispune stingerea acestui drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu esti obligat sa accepti sau nu o mostenire insa neexercitarea dreptului de optiune succesorala in cadrul termenului de 6 luni atrage ca sanctiune decaderea din dreptul de optiune pentru acea succesiune si stingerea prin prescriptie a dreptului de mostenitor! Instanta de judecata dispune stingerea acestui drept.

Esti sigura ca se prescrie dreptul de mostenitor in perioada asta ? Ia mai citeste . :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti sigura ca se prescrie dreptul de mostenitor in perioada asta ? Ia mai citeste . :lol2:

 

termenul de 6 luni e termen de prespcriptie, pot exista cauze de suspendare a acestui termen; prelungirea lui cu 6 luni sau daca termenul a fost depasit si sunt cauze temeinic justificate, instanta judecatoreasca poate dispune judecarea din oficiu a cauzei

Cererea de repunere in termen va putea fi facuta numai in termen de o luna de la incetarea cauzelor care justifica depasirea teremenului de prescriptie.

 

astea fiind exceptii.

 

dar de dragul postarii, din partea mea, ai dreptul sa scrii absolut orice doresti tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×