Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna ziua,

va rog sa ma sfatuiti,

Mama mea, in varsta de 80 de ani are un titlu de proprietate teren agricol zona ialomita primit in anul 1994.

Nu am deschis succesiune.

Cum putem deschide succesiunea?

Putem sa o reprezentam pe mama la masa succesorala deoarece este batrana?

Pe titlul de proprietate sunt trecuti :

Fratele decedat - cu 7 ani in urma

Mama mamei decedata- cu 20 de ani in urma

 

De ce nu am platit nici un impozit pentru teren, trebuia noi sa ne interesam?

As dori sa-mi recomandati un notar bun pentru succesiune.

Multumesc anticipat,

Mia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine poate sa-mi raspunda si mie la urmatoarea situatie in care ma aflu: sotul meu a decedat in urma cu aproape 2 ani. Era singur la parinti. Inainte de a ne casatori a decedat mama lui, dar nu s-a facut succesiunea dupa ea. Tatal lui inca traieste. Mama lui detinea un apartament achizitionat de ea inaintea casatoriei, apartament in care locuieste socrul meu acum. Am inteles ca se pot face ambele succesiuni acum ( si dupa soacra mea si dupa sotul meu). Eu am vreun drept la acel apartament tinand cont ca e pe numele mamei sotului meu , decedata inainte de a ne casatori? Sau poate veni un var primar de-al sotului meu sa il reprezinte si sa-i revina partea sotului meu care i-ar fi revenit dk facea succesiunea imediat dupa decesul mamei lui? Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vei deschide succesiunea dupa soacra ta nu vei beneficia de nimic deoarece mostenirea trebuia culeasa de sotul tau.

Reprezentarea succesorala se aplica numai in cazul descendentilor (copii, nepoti, stranepoti) si colateralilor privilegiati (frati surori si copiii acestora).

Mai pe romaneste, tu, in calitate de sot supravietuitor nu ai vocatie succesorala la mostenirea lasata de soacra ta. Copiii tai, daca ai, vor putea sa vina prin reprezentare.

Varul primar de care vorbesti poate reprezenta numai pe parintele sau, ruda cu defuncta, daca acesta ar fi decedat inainte de deschiderea succesiunii si nu pe sotul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Socrii mei sunt niste oameni foarte avari. daca sotul meu decedeaza ei au vreun drept asupra apartamentului nostru? Mentionez ca avem un copil impreuna. va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine poate sa-mi raspunda si mie la urmatoarea situatie in care ma aflu: sotul meu a decedat in urma cu aproape 2 ani. Era singur la parinti. Inainte de a ne casatori a decedat mama lui, dar nu s-a facut succesiunea dupa ea. Tatal lui inca traieste. Mama lui detinea un apartament achizitionat de ea inaintea casatoriei, apartament in care locuieste socrul meu acum. Am inteles ca se pot face ambele succesiuni acum ( si dupa soacra mea si dupa sotul meu). Eu am vreun drept la acel apartament tinand cont ca e pe numele mamei sotului meu , decedata inainte de a ne casatori? Sau poate veni un var primar de-al sotului meu sa il reprezinte si sa-i revina partea sotului meu care i-ar fi revenit dk facea succesiunea imediat dupa decesul mamei lui? Multumesc!

Din cate stiu eu tu nu poti face succesiune dupa soacra ta ci numai dupa sotul tau. Succesiunea dupa soacra o face socrul tau. Masa succesorala a soacrei se imparte intre mostenitori ( sot, copii).Partea care ii revine sotului tau o mostenesti tu si copii vostri( in mod normal) .Bunicul meu dinspre tata a murit si nu s-a facut succesiune. Tatal meu a murit inaintea bunicii mele.La succesiunea bunicii eu am reprezentat pe tatal meu ca unul dintre succesori , nu mama mea.Din acesta succesiune mama mu a mostenit nimic .Cel mai bine ar fi sa mergi la un avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu au nici un drept. Aveau in cazul in care nu exista copilul.

Ba au !

La mostenire participa toate rudele de gradul I ..:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Or fi rude de gradul I dar sunt din clase diferite. Intotdeauna descendentii vin cu prioritate sa adune o mostenire si numai daca acestia nu exista se va imparti intre "ascendentii privilegiati" adica parinti.

Devolutiunea legala se face in functie de clase si apoi in functie de grad. Fiecare clasa le elimina pe cele subsecvente. Acestea sunt:

1) Clasa descendentilor, copii, nepoti, stranepoti=mostenitori rezervatari.

2) Clasa ascendentilor si colateralilor privilegiati. Ascendenti privilegiati=parintii, colaterali privilegiati= fratii, surorile si urmasii acestora pana la gradul al IV-lea inclusiv. Parintii au rezerva succesorala.

3) Clasa ascendentilor ordinari=bunici, strabunici

4) Clasa colateralilor ordinari= unchi, matusi, veri pana la gradul al IV-lea inclusiv

Sotul supravietuitor vine in concurs cu toate aceste clase si are:

- cu prima clasa 1/4 din masa succesorala

- cu parintii 1/3

-cu fratii 1/2

- cu a treia clasa 2/3

- cu ultima clasa 3/4

Rezerva sa succesorala constituie jumatate din cota ce i s-ar cuveni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As avea nevoie de un sfat referitor deschidere succesiune. Tatal meu a decedat acum 2 ani si 9 luni la Constanta. Dupa deces am facut succesiunea pe bunurile (auto, apartament, teren) aflate in Constanta, insa in urma decesului bunicului meu (patern) tatal meu a primit prin act notarial de la bunica mea toate bunurile imobile (teren, casa, padure) aflate in judetul Neamt. Bunica mea nu a avut nici o pretentie de la tatal meu la vremea cand a semnat actul notarial prin care ii ceda bunurile din judetul Neamt. Intrebarea mea este: noi, eu, mama si fratele meu avem vreun drept asupra bunurilor din Neamt? Daca da, ce documente avem nevoie pentru sucesiune? Ne trebuie acordul bunicii pentru succesiune??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde prin ce fel de act i s-a lasat totul - act de vanzare-cumparare, testament

tatal tau mai are frati, surori?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×