Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna. As dori sa ma mut in Norvegia si sa-mi gasesc un loc de munca.Lucrez ca ospatar in Spania (Gran Canaria), majoritatea clientilor sunt norvegieni iar acestia imi povestesc ca totul este extraordinar: incepand de la salarii, sistem medical si multe altele, bineinteles cu exceptia timpului. Doresc sfaturi va rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. As dori sa ma mut in Norvegia si sa-mi gasesc un loc de munca.Lucrez ca ospatar in Spania (Gran Canaria), majoritatea clientilor sunt norvegieni iar acestia imi povestesc ca totul este extraordinar: incepand de la salarii, sistem medical si multe altele, bineinteles cu exceptia timpului. Doresc sfaturi va rog

 

intereseaza-te cat costa o chirie, cat costa cursurile de limba si cine face angajari/ce domenii fara sa stii limba. pt angajari in domeniul tau nu se ofera locuinta de munca, o gasesti/platesti pe cont propriu. in orasele mari chiriile incep de la 1000 euro, se cere depozit pt minim 3 luni + luna in curs, se cer referinte si in cele mai multe cazuri  vine o factura extra pt curent.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. As vrea sa ma mut in Norvegia( Stavanger) pete un an. AM stat pana acum in Copenhaga si sunt invatata cu orasele mai mari si pli8ne de cultura. Crezi ca Stavanger e o idee buna? :secret:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici o vorba de cultura sau arta ... am citit foarte atent tot articolul, e chiar interesant si bine de stiut ce se intampla inafara "zonei sigure" unde ne aflam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e zona aia sigura ? 

 

Apropo, chestia cu nepermiterea a doua sau mai multe cetatenii mi se pare o prostie. USA, Marea Britanie si Canada spre exemplu permit si tripla cetatenie.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zona sigura, adica locul cu care esti cel mai obisnuit si unde te simti in siguranta, de unde vrei sa emigrezi, de langa fusta mamei, unde mancarea are cel mai bun gust, si fara bani traiesti cum se exprima multi, legile sint la intelesul tutror, limba e una simpla si bine cunoscuta, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×