Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu l=am vazut

nu e norvegiana,e daneza...dar e aproape la fel, in scris... :rot:

Pai io stiam ca daneza e tot un drac cu norvegiana.... Stiu, filmu e danez. La prima ureche mi s-o parut foarte "pocita" limba... apoi am observat ca seamana mult cu germana.

 

 

Intelegi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii peste tot sunt rai si invidiosi, mai ales in alte tari unde oamenii te vad ca o amenintare care ai putea sa le iei oricand locul de munca. Cum a zis si Isis. Daca mergi in Norvegia cu un loc de munca garantat, atunci o sa fie bine. Dar daca nu cunosti pe nimeni atunci mai mult ca sigur nu vei face mare lucru. Legat de nivelul de trai, mie Norvegia nu mi se pare cine stie ce. Din toate tarile in care am umblat eu in Europa, tara cu cel mai ridicat nivel de trai mi se pare Insulele Feroe. In tara asta practic nu exista saracie. Oamenii castiga aproximativ 3.000 de euro pe luna si rata de infractiune tinde spre 0. Totusi, eu nu iti recomand sa te muti acolo ca emigrant pentru ca tara e mica si toata lumea se stie intre ei. Eu am stat aproximativ 2 saptamani in tara asta. Eu cand mergeam pe strada toti se uitau la mine ca si cum as fi venit de pe alta planeta. Dar privelistile aici sunt absolut superbe. Sa nu mai vorbesc de cruazierele zilnice care se fac pe foarte putini bani intre insule. Daca aveti de gand sa mergeti intr-un concediu eu chiar va recomand tara asta.

 

Sfatul meu ar fi sa incerci sa iti gasesti un loc de munca bun in Spania. Sau daca nu reusesti atunci sa te intorci in Romania. Dar pana la urma voi trebuie sa va ganditi bine ce faceti si sa luati o decizie impreuna.

multumesc foarte mult ptr sfaturile voastre.cum as putea sa-mi gasesc un loc de munca garantat dar fara sa merg in romania.?acum dupa cum spuneam suntem in spania dar eu nu lucrez ptr ca nu imi gasesc loc de munca si sotul meu lucreaza dar poate peste 2 luni se inchide firma si nu prea se gaseste de lucru.prietenii din romania nu ne sfatuiesc sa ne intoarcem in tara ptr ca nu se gaseste de lucru nici acolo .de aceea ne-am indreptat spre alte tari.in italia numai de rele se aude despre romani si nu cred ca e bine sa mergem acolo.tu lucrezi acum in norvegia sau unde esti?ne e foarte greu sa ne hotaram dar in spania daca isi pierde sotul meu locul de munca nu stiu ce sanse am avea sa gasim altceva .noi stam langa madrid si nici nu ne place uscaciunea de aici ...am putea incerca undeva in nordul spaniei dar nu cunoastem pe nimeni acolo si criminalitatea aici creste si noi cautam daca se poate ceva unde gasim nivel de trai mai ridicat si criminalitate scazuta.poate par naiva...sau irealista dar vreau ce e mai bun ptr copii mei.inca nu renuntam la ideea de a merge in norvegia doar ca trebuie sa cautam solutia cea mai buna si cea mai putin riscanta.din pacate intoarcerea in romania nu intra in discutie.s-au schimbat foarte multe pe acolo si majoritatea in rau...nici oamenii care i cunoastem nu mai sunt care au fost.poate o solutie buna ar fi cumva sa mergem o saptaman in vizita in norvegia sa ne facem o idee poate asa ne-am hotari mai usor ce sa facem .multumesc inca o data tuturor ptr sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am putea incerca undeva in nordul spaniei dar nu cunoastem pe nimeni acolo
si in norvegia cunoasteti?
vreau ce e mai bun ptr copii mei.

socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. Nu va asteptati sa gasiti mila sau intelegere sau gazduire sau altceva, pentru ca aveti copii si nu cred ca e intelept sa riscati atat.

Eventual sa plece mai intai unul din voi, sa dea piept cu greutatile, sa isi faca un rost acolo si pe urma sa mearga si celalalt, cu copiii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc foarte mult ptr sfaturile voastre.cum as putea sa-mi gasesc un loc de munca garantat dar fara sa merg in romania.?acum dupa cum spuneam suntem in spania dar eu nu lucrez ptr ca nu imi gasesc loc de munca si sotul meu lucreaza dar poate peste 2 luni se inchide firma si nu prea se gaseste de lucru.prietenii din romania nu ne sfatuiesc sa ne intoarcem in tara ptr ca nu se gaseste de lucru nici acolo .de aceea ne-am indreptat spre alte tari.in italia numai de rele se aude despre romani si nu cred ca e bine sa mergem acolo.tu lucrezi acum in norvegia sau unde esti?ne e foarte greu sa ne hotaram dar in spania daca isi pierde sotul meu locul de munca nu stiu ce sanse am avea sa gasim altceva .noi stam langa madrid si nici nu ne place uscaciunea de aici ...am putea incerca undeva in nordul spaniei dar nu cunoastem pe nimeni acolo si criminalitatea aici creste si noi cautam daca se poate ceva unde gasim nivel de trai mai ridicat si criminalitate scazuta.poate par naiva...sau irealista dar vreau ce e mai bun ptr copii mei.inca nu renuntam la ideea de a merge in norvegia doar ca trebuie sa cautam solutia cea mai buna si cea mai putin riscanta.din pacate intoarcerea in romania nu intra in discutie.s-au schimbat foarte multe pe acolo si majoritatea in rau...nici oamenii care i cunoastem nu mai sunt care au fost.poate o solutie buna ar fi cumva sa mergem o saptaman in vizita in norvegia sa ne facem o idee poate asa ne-am hotari mai usor ce sa facem .multumesc inca o data tuturor ptr sfaturi.

 

Eu cred ca mersul in vizita mai intai in Norvegia e cea mai buna varianta. Si o sa vedeti voi cu ochii vostrii cum stau lucrurile acolo. Cat despre mine, eu m-am intors demult in tara si mi-am inceput o mica afacere care pana in momentul de fata merge destul de bine. Daca ati reusit si voi sa strangeti ceva bani poate ar fi bine sa incercati si voi sa deschideti ceva aici. Dar conteaza mult si felul vostru de a fi. Parerea mea e ca pentru copiii vostrii cel mai bine ar fi sa va intoarceti in Romania. Dar eu cred ca ar fi bine sa ramaneti momentan in Spania atata timp cat aveti o slujba bine platita. Legat de Norvegia, e foarte posibil ca tot planul vostru de stabilire acolo sa fie un esec si sa ajungeti sa cheltuiti o suma foarte mare de bani pentru cazare si alte cheltuieli facute in Norvegia, fara sa obtineti nimic in schimb. Eu am o ruda care s-a intors recent din Norvegia. Ea din Romania a plecat cu 3.000 de euro si mari sperante ca se va realiza acolo. Si dupa 4 luni s-a intors in tara pentru ca a ramas fara bani si nu a reusit sa obtina nici o slujba. Si daca ar fi ramas mai mult acolo ar fi murit de foame. Dar lucru asta nu trebuie sa va deprime pe voi. Poate o sa aveti mai mult noroc si o sa reusiti acolo. Eu va urez mult succes, indiferent de ce alegere faceti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca mersul in vizita mai intai in Norvegia e cea mai buna varianta. Si o sa vedeti voi cu ochii vostrii cum stau lucrurile acolo. Cat despre mine, eu m-am intors demult in tara si mi-am inceput o mica afacere care pana in momentul de fata merge destul de bine. Daca ati reusit si voi sa strangeti ceva bani poate ar fi bine sa incercati si voi sa deschideti ceva aici. Dar conteaza mult si felul vostru de a fi. Parerea mea e ca pentru copiii vostrii cel mai bine ar fi sa va intoarceti in Romania. Dar eu cred ca ar fi bine sa ramaneti momentan in Spania atata timp cat aveti o slujba bine platita. Legat de Norvegia, e foarte posibil ca tot planul vostru de stabilire acolo sa fie un esec si sa ajungeti sa cheltuiti o suma foarte mare de bani pentru cazare si alte cheltuieli facute in Norvegia, fara sa obtineti nimic in schimb. Eu am o ruda care s-a intors recent din Norvegia. Ea din Romania a plecat cu 3.000 de euro si mari sperante ca se va realiza acolo. Si dupa 4 luni s-a intors in tara pentru ca a ramas fara bani si nu a reusit sa obtina nici o slujba. Si daca ar fi ramas mai mult acolo ar fi murit de foame. Dar lucru asta nu trebuie sa va deprime pe voi. Poate o sa aveti mai mult noroc si o sa reusiti acolo. Eu va urez mult succes, indiferent de ce alegere faceti.

ai dreptate ca conteaza foarte mult felul nostru de a fi.eu sunt o persoana foarte sensibila si nu ma simt bine in romania chiar daca acolo m-am nascut .e adevarat ca peste tot sunt oameni rai dar aici cel putin in spania pe care i-am intalnit,straini vreau sa zic nu s-au bagat in viata mea si nu ma barfeau...cel putin pe fata si ma sfatuiau cum credeau ei mai bine dar nu imi impuneau lucruri cum fac oamenii apropiati mie din romania.sper sa iau cea mai buna decizie ca tot ce facem e ptr ei ptr copii si ptr viitorul lor.si poate chiar asa vom face sa mergem in vizita asa cel putinimi fac cat de cat o idee cum sunt oamenii pe acolo si cum e viata de acolo.ma bucur ptr tine ca ti-ai gasit locul in romania din pacate cum ziceam dupa cele 2 inmormantari care au fost la o luna diferenta am cheltuit foarte multi bani pe drum si toate pregatirile si nu mai avem bani pusi deoparte ptr ca noi aici in spania am venit cu datorii din romania si dupa ce le-am platit si credeam ca suntem bine s-a intamplat ce s-a intamplat si acum suntem pe zero sau mai bine in minus cu banii.dar ,tuturor le e greu eu vroiam sfaturi sa ma ajutati si multumesc ptr ca ati intrat in vorba cu mine si mi-ati spus punctul vostru de vedere.eu vreau sa gasesc un loc unde sa ma simt ca acasa...nu stiu daca stiti senzatia dar eu inca nu mi-am gasit locul...in romania de cate ori merg cu speranta dupa o saptamana numai nici nu mai vreau sa aud si sa vad nimic nu ma simt ACASA si vreau sa plec,nu stiu daca ma intelegeti.nu sunt o persoana cu multe pretentii doar vreau un loc pe care sa-l numesc...ACASA. multumesc inca o data si va doresc numai bine :rot:

 

si in norvegia cunoasteti?

 

socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. Nu va asteptati sa gasiti mila sau intelegere sau gazduire sau altceva, pentru ca aveti copii si nu cred ca e intelept sa riscati atat.

Eventual sa plece mai intai unul din voi, sa dea piept cu greutatile, sa isi faca un rost acolo si pe urma sa mearga si celalalt, cu copiii...

da,e adevarat ca nu cunoastem pe nimeni nici in nordul spaniei si nici in norvegia dar cautam un loc cu natura frumoasa si rata somajului si a criminalitatii cat mai scazuta ,ptr ca in spania in ultimul an a crescut foarte mult si rata somajului si a criminalitatii.si sunt constienta ca nu primesc mila doar ptr ca am copii nici nu asta caut ,doar vroiam niste sfaturi sincere din partea celor care sunt sau au fost in norvegia,de aceea nici nu vreau sa risc mergand toti din prima chiar ne gandeam la posibilitatea de a merge prima data sotul si apoi daca vedem ca merita sa mergem si noi.la cum e situatia noastra la ora actuala oriunde ne-am hotari sa mergem peste tot riscam si cheltuim bani multi.speram doar sa luam hotararea corecta.multumim ptr sfaturi si toate cele bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg foarte bine ce vrei sa zici. Am observat ca tu esti in cautarea unui "El Dorado", dar iti zic eu ca nu o sa-l gasesti niciodata, indiferent in cate locuri vei merge. O "casa" se creeaza, nu se cauta. Oricum, am trecut si eu prin ceva asemanator. Parintii mei sunt dintr-un oras mic de langa Piatra Neamt. Eu am lucrat in mai multe locuri, dar in urma cu 2 ani am hotarat sa ma stabilesc in Contanta, datorita potentialului economic al orasului. Aici eram si eu oarecum ca si in situatia voastra. Nu cunosteam pe nimeni. Dar mi-am luat initial o garsoniera in chirie si m-am angajat la o firma. Asta pana in urma cu un an cand am renuntat la lucru si mi-am facut o proprie afacere. Si pot sa zic ca m-am atasat de orasul asta si nu as pleca de aici pentru nimic in lume.

 

Legat de situatia ta, eu zic ca pe termen scurt sa va axati pe Spania si sa incercati sa obtineti cat mai multi bani de acolo. Avand in vedere ca nu stati bine din punct de vedere financiar, eu zic ca ultimul lucru pe care trebuie sa il faceti acum e sa va mutati in alta tara unde sa apara o multime de cheltuieli. Asa ca momentan incercati sa "sugeti" din Spania cati bani puteti. In momentul cand nu o sa mai vina bani, atunci sa luati in posibilitate varianta mutarii. Sfatul meu ar fi ca o data ce veti termina cu Spania sa va stabiliti in Romania, pentru ca aici copiii vostrii vor putea studia (liceu, facultate, master, doctorat) si isi vor putea face la randul lor un viitor. In Spania eu sincer nu vad ce viitor vor putea avea ei, avand in vedere ca majoritatea spaniolilor ii vor vedea ca niste paraziti care le pot lua oricand locul de munca. Asa ca eu va sfatuiesc sa luati in calcul varianta revenirii in tara, dar nu neaparat in orasul natal. Ideea e ca va trebui sa luati o decizie peste nu foarte mult timp, pentru ca copiii vostrii vor creste, si daca voi nu veti fi stabiliti undeva, e posibil sa apara traume la ei. Si tot din acest motiv, eu personal nu sunt de acord cu mutarea chiar si a unui singur membru de familie in alta tara. Copiii care cresc fara un parinte sau fara nici unul pot avea traume serioase mai incolo, chiar daca separarea a durat doar cateva luni.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu inteleg foarte bine ce vrei sa zici. Am observat ca tu esti in cautarea unui "El Dorado", dar iti zic eu ca nu o sa-l gasesti niciodata, indiferent in cate locuri vei merge. O "casa" se creeaza, nu se cauta. Oricum, am trecut si eu prin ceva asemanator. Parintii mei sunt dintr-un oras mic de langa Piatra Neamt. Eu am lucrat in mai multe locuri, dar in urma cu 2 ani am hotarat sa ma stabilesc in Contanta, datorita potentialului economic al orasului. Aici eram si eu oarecum ca si in situatia voastra. Nu cunosteam pe nimeni. Dar mi-am luat initial o garsoniera in chirie si m-am angajat la o firma. Asta pana in urma cu un an cand am renuntat la lucru si mi-am facut o proprie afacere. Si pot sa zic ca m-am atasat de orasul asta si nu as pleca de aici pentru nimic in lume.

 

Legat de situatia ta, eu zic ca pe termen scurt sa va axati pe Spania si sa incercati sa obtineti cat mai multi bani de acolo. Avand in vedere ca nu stati bine din punct de vedere financiar, eu zic ca ultimul lucru pe care trebuie sa il faceti acum e sa va mutati in alta tara unde sa apara o multime de cheltuieli. Asa ca momentan incercati sa "sugeti" din Spania cati bani puteti. In momentul cand nu o sa mai vina bani, atunci sa luati in posibilitate varianta mutarii. Sfatul meu ar fi ca o data ce veti termina cu Spania sa va stabiliti in Romania, pentru ca aici copiii vostrii vor putea studia (liceu, facultate, master, doctorat) si isi vor putea face la randul lor un viitor. In Spania eu sincer nu vad ce viitor vor putea avea ei, avand in vedere ca majoritatea spaniolilor ii vor vedea ca niste paraziti care le pot lua oricand locul de munca. Asa ca eu va sfatuiesc sa luati in calcul varianta revenirii in tara, dar nu neaparat in orasul natal. Ideea e ca va trebui sa luati o decizie peste nu foarte mult timp, pentru ca copiii vostrii vor creste, si daca voi nu veti fi stabiliti undeva, e posibil sa apara traume la ei. Si tot din acest motiv, eu personal nu sunt de acord cu mutarea chiar si a unui singur membru de familie in alta tara. Copiii care cresc fara un parinte sau fara nici unul pot avea traume serioase mai incolo, chiar daca separarea a durat doar cateva luni.

iti multumesc ptr sfaturi si ptr parerile impartasite.as vrea sa stiu exact ce e bine ptr viitor dar cum nimeni nu stie tot ce imi ramane e sa incerc sa iau cea mai buna hotarare si deocamdata vom ramane in spania.cu intorsul in tara nu stiu ce sa zic eu sincer nu vreau sa ma intorc .tu ai avut probabil noroc sa gasesti ce iti place si sa fii multumit de ceea ce ai.noi in schimb am primit multe lovituri de la viata in ultimele 6 luni si asta ne-a dat peste cap,tot ce incercam sa facem in ultimul timp nu ne iese avem numai ghinion eu sunt satula de atata esec nici nu stiu ce sa mai fac.dar cum merg lucrurile in tara nu stiu daca as avea mai mult noroc acolo.si cu intoarcerea in tara dar nu in orasul natal e mai greu ptr ca daca ne-am intoarce in tara familia de acolo ne-ar forta intr-un fel sa ne intoarcem in orasul natal.e o poveste lunga si pe aceasta tema.eu doar vroiam sa stiu ce parere au altii despre plecatul in alta tara si mai ales despre cei care au fost sau inca mai sunt in norvegia. ma repet in ultimele 6 luni ghinionul care ne-a urmarit peste tot ne-a dat peste cap si probabil de aceea suntem si asa de disperati sa plecam de aici poate putem avea parte de putin noroc in alta parte dar deocamdata cum ziceam ramanem in spania,nu stiu ptr cat timp dar dupa ce trece o vreme si ne mai revenim probabil vom putea o hotarare buna.multumim inca o data si bafta in toate. :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare! Cineva care locuieste in Norvegia? Haideti, nu va sfiitzi :lol2:

Buna ziua.

Locuiesc in Norvegia de 2 ani.Am reusit sa ma angajajez din prima luna cand am venit aici...avantajul cunoasterii la perfectie a lb engleze si a studiilor pedagogice.Acum sunt profesor de limba romana si urmez cursurile Universitatii din Stavanger.Mi am luat de curand norskpr

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

 

Ca sa fi acceptat ca student la universitate ai nevoie de Bergen test sau minim B2. Pe tine cum te-au acceptat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua.

Locuiesc in Norvegia de 2 ani.Am reusit sa ma angajajez din prima luna cand am venit aici...avantajul cunoasterii la perfectie a lb engleze si a studiilor pedagogice.Acum sunt profesor de limba romana si urmez cursurile Universitatii din Stavanger.Mi am luat de curand norskpr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×