Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamne ce sfat amical!!!! Cica sa nu vii pe aici ca nu-s locuri de munca sau de altceva ... pentru tine roman, ca noi deja ne-am scandinavizat!!!! Ce tupeu, mai da si directii unde sa mearga omul!!!! Nesimtire curata.

salut eu inca astept pareri sincere despre norvegia de la romani care traiesc de un timp acolo sa-mi fac si eu o idee de la o sursa directa .e de mers acolo sau nu?eu caut sa merg intr-o tara cu viitor ptr cei doi copii ai mei unde gasesc la oameni chiar daca o raceala dar amabilitate si civilizatie.ma poate ajuta cineva???multumesc

 

 

Da asa este,depinde de domeniul in care esti licentiat.Eu am terminat filologia,limbi straine,am lucrat in invatamant.Nu prea cred ca am prea mari sanse cu specializarea asta,dar imi pun sperante in celelate specializari;am lucrat aici ca si contabila,operator calc,etc...CV-ul meu e foarte bogat.In ceea ce priveste lb. norvegiana nu imi este teama ca nu o sa o invat,lb. straine se "lipesc"repede de mine.Oricum va trebui sa am multa rabdare cu in ceputul noii mele vieti de acolo.va multumesc ptr. raspunsuri si numai bine.

pe curand!!!pa,pa

salut tot eu sunt...eu nu cunosc limba norvegiana dar si eu invat foarte repede o limba straina.sunt in spania venita de 2 ani dar se pare ca nu am avut noroc ...pe cand sa termin de platit datoriile care le aveam din romania am avut 2 decese in familie..tata si soacra si cu drumurile spania -romania plus inmormantarile am cheltuit o groaza de bani si acum eu nu lucrez si ni -s-au adunat alte datorii .sotul meu spera la o viata mai buna in norvegia si eu vreau asta dar mi-e teama .stim limba engleza amandoi plus spaniola si sotul meu germana la nivel mediu...avem ceva sanse sa gasim de lucru in norvegia???va rog ajutati-ma macar cu un raspuns sau un sfat...multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.udi.no - pagina unde gasiti destule informatii legate de sederea in norvegia. Vize, acte necesare...cam ce se cere. Este si in lb. romana.

 

Asta fiind primul pas, trecem la joburi.

 

www.adecco.no

www.topteam.no

www.manpower.no

www.jobb.no

 

Dupa cum ai sa vezi, toate,dar toate site-urile cu joburi sunt in lb norvegiana. Ca si anunturile. Cam atat sunt ei interesati sa angajeze oameni care nu stiu limba. Va sfatuiesc sincer sa nu veniti la plesneala.Atunci cand aveti pe cineva care sa va ajute, sa va indrume, sa aiba deja un job...abia atunci sa veniti. Si ca sa mergi sa faci curatenie in case, in spitale, pe strazi nu mai zic..ca este salariu atat de bun, incat n-ai loc de norvegieni :spiteful:), iti trebuie lb. norvegiana sau pe cineva care sa stie limba si sa vorbeasca pt tine. Altfel nu te baga nimeni in seama. Sunt foarte reticienti in ceea ce priveste imigrantii, mai ales cei din europa de est. Asta pt ca cel putin in ultima jumatate de an rata infractiunilor a crestut teribil, iar tara din care veneau infractorii este Romania. Asa ca presa a dat mana cu politia si au demarat o actiune de alungare a infractorilor romani, iar la max 2 zile ai sa gasesti pe prima pagina a celor mai tari ziare numai stiri despre hoti, hoti, hoti, hoti, hoti, hoti, hoti........romani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
www.udi.no - pagina unde gasiti destule informatii legate de sederea in norvegia. Vize, acte necesare...cam ce se cere. Este si in lb. romana.

 

Asta fiind primul pas, trecem la joburi.

 

www.adecco.no

www.topteam.no

www.manpower.no

www.jobb.no

 

Dupa cum ai sa vezi, toate,dar toate site-urile cu joburi sunt in lb norvegiana. Ca si anunturile. Cam atat sunt ei interesati sa angajeze oameni care nu stiu limba. Va sfatuiesc sincer sa nu veniti la plesneala.Atunci cand aveti pe cineva care sa va ajute, sa va indrume, sa aiba deja un job...abia atunci sa veniti. Si ca sa mergi sa faci curatenie in case, in spitale, pe strazi nu mai zic..ca este salariu atat de bun, incat n-ai loc de norvegieni :spiteful:), iti trebuie lb. norvegiana sau pe cineva care sa stie limba si sa vorbeasca pt tine. Altfel nu te baga nimeni in seama. Sunt foarte reticienti in ceea ce priveste imigrantii, mai ales cei din europa de est. Asta pt ca cel putin in ultima jumatate de an rata infractiunilor a crestut teribil, iar tara din care veneau infractorii este Romania. Asa ca presa a dat mana cu politia si au demarat o actiune de alungare a infractorilor romani, iar la max 2 zile ai sa gasesti pe prima pagina a celor mai tari ziare numai stiri despre hoti, hoti, hoti, hoti, hoti, hoti, hoti........romani.

 

subscriu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
www.udi.no - pagina unde gasiti destule informatii legate de sederea in norvegia. Vize, acte necesare...cam ce se cere. Este si in lb. romana.

 

Asta fiind primul pas, trecem la joburi.

 

www.adecco.no

www.topteam.no

www.manpower.no

www.jobb.no

 

Dupa cum ai sa vezi, toate,dar toate site-urile cu joburi sunt in lb norvegiana. Ca si anunturile. Cam atat sunt ei interesati sa angajeze oameni care nu stiu limba. Va sfatuiesc sincer sa nu veniti la plesneala.Atunci cand aveti pe cineva care sa va ajute, sa va indrume, sa aiba deja un job...abia atunci sa veniti. Si ca sa mergi sa faci curatenie in case, in spitale, pe strazi nu mai zic..ca este salariu atat de bun, incat n-ai loc de norvegieni :spiteful:), iti trebuie lb. norvegiana sau pe cineva care sa stie limba si sa vorbeasca pt tine. Altfel nu te baga nimeni in seama. Sunt foarte reticienti in ceea ce priveste imigrantii, mai ales cei din europa de est. Asta pt ca cel putin in ultima jumatate de an rata infractiunilor a crestut teribil, iar tara din care veneau infractorii este Romania. Asa ca presa a dat mana cu politia si au demarat o actiune de alungare a infractorilor romani, iar la max 2 zile ai sa gasesti pe prima pagina a celor mai tari ziare numai stiri despre hoti, hoti, hoti, hoti, hoti, hoti, hoti........romani.

multumesc mult ptr site-urile caremi le-ai trimis am sa ma uit pe ele si care sunt in norvegiana am sa vad cum ma descurc...incerc sa nu-mi pierd speranta chiar vreau sa merg in norvegia cu familia .ar fi o sansa daca prima data ar merge sotul meu sa caute de lucru dupa care sa ne duca si pe mine si pe copii?sunt locuri unde ar putea merge si sa gaseasca ajutor din partea unor romani?puteti sa ne indrumati?la ambasada am avea ceva sanse sa gasim ajutor de un loc de munca si de o chirie ?noi nu cunoastem pe nimeni care sa fie in norvegia si sa ne poata ajuta....suntem oameni corecti,cinstiti,muncitori si de incredere.daca cineva vrea si poate sa ne ajute macar sa ne indrume intr-un loc ptr chirie si unde am putea gasi de lucru le-am fi foarte recunoscatori...stiu ca e greu sa ai incredere in cineva pe care nu cunosti,dar nu pot decat sa sper ca ...cineva cu o inima mare ne va ajuta.nu vrem decat o viata mai buna pe bani cinstiti si munciti.va rugam din suflet incercati sa ne ajutati cum puteti....va multumim foarte mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mult ptr site-urile caremi le-ai trimis am sa ma uit pe ele si care sunt in norvegiana am sa vad cum ma descurc...incerc sa nu-mi pierd speranta chiar vreau sa merg in norvegia cu familia .ar fi o sansa daca prima data ar merge sotul meu sa caute de lucru dupa care sa ne duca si pe mine si pe copii?sunt locuri unde ar putea merge si sa gaseasca ajutor din partea unor romani?puteti sa ne indrumati?la ambasada am avea ceva sanse sa gasim ajutor de un loc de munca si de o chirie ?noi nu cunoastem pe nimeni care sa fie in norvegia si sa ne poata ajuta....suntem oameni corecti,cinstiti,muncitori si de incredere.daca cineva vrea si poate sa ne ajute macar sa ne indrume intr-un loc ptr chirie si unde am putea gasi de lucru le-am fi foarte recunoscatori...stiu ca e greu sa ai incredere in cineva pe care nu cunosti,dar nu pot decat sa sper ca ...cineva cu o inima mare ne va ajuta.nu vrem decat o viata mai buna pe bani cinstiti si munciti.va rugam din suflet incercati sa ne ajutati cum puteti....va multumim foarte mult.

 

Eu nu inteleg de ce vreti sa mergeti intr-o tara despre care nu cunoasteti nimic si in care nu cunoasteti pe nimeni. Si nici macar salariu nu poti sa zici ca e foarte mare in Norvegia. Sfatul meu e sa lasati mersul la plezneala sau despartitul familiei, mai ales ca ai si copii si acest lucru ar putea fi o trauma pentru ei. Ideal pentru voi ar fi sa va stabiliti intr-un loc unde aveti relatii si prieteni care sa va ajute la nevoie. Dar banuiesc ca voi stiti mai bine ce aveti de gand sa faceti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu inteleg de ce vreti sa mergeti intr-o tara despre care nu cunoasteti nimic si in care nu cunoasteti pe nimeni. Si nici macar salariu nu poti sa zici ca e foarte mare in Norvegia. Sfatul meu e sa lasati mersul la plezneala sau despartitul familiei, mai ales ca ai si copii si acest lucru ar putea fi o trauma pentru ei. Ideal pentru voi ar fi sa va stabiliti intr-un loc unde aveti relatii si prieteni care sa va ajute la nevoie. Dar banuiesc ca voi stiti mai bine ce aveti de gand sa faceti...

eu tot ce stiu despre norvegia am gasit pe internet si mi-a placut ca am vazut natura care o caut si care imi placea atat de mult in romania si care nu mai e in tara din pacate.chiar daca norvegienii se spune ca sunt reci cel putin se zice ca sunt civilizati si respectuosi.majoritatea prietenilor i avem in romania ptr ca aici in spania majoritatea romanilor pe care i-am intalnit au fost cam rai si invidiosi de aia v-as intelege daca nu ati vrea sa ma ajutati.eu atat stiu canu vreau sa ma intorc in tara.ptr ca sunt foarte rai acolo oamenii si invidiosi si isi baga nasul in viata ta.si eu vreau sa ma stabilesc intr-un loc sa -mi fac o viata dar undeva unde este natura frumoasa si civilizatie.de cate ori m-am dus de dor in tara am ramas dezamagita de cum te trateaza romanul si mai ales daca stie ca vii din alte tari in vizita...cu dispret.parca te-ar uri.greu imi dau seama ca ne va fi dar si cand am venit in spania tot asa am venit,prima data sotul si apoi eu cu copii.se spune ca in norvegia este cel mai inalt nivel de trai.nu e asa?tie iti place in norvegia sau ti-ar place sa te intorci in romania?poate cineva vrea sa ne intinda o mana de ajutor...cineva caruia i-a fost greu la inceput si stie cum e...sper sa mai aflu cat mai multe lucruri despre norvegia si despre oamenii de acolo...multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, au nivel de viata ridicat, dar si taxele ff mari.De fapt, povestea cu nivel de viata ridicat e un mit.Parerea mea ca se traieste mai bine in tari precum Elvetia,Austria, unde chiriile ,mancarea si restul sunt mai ieftine.Mie mi se ia 40% din salariu.Aici totul e f scump.Iti iau si taxa de drum, de intrare in Oslo cu masina :spiteful: .Daca nu aveti pe cineva sa va ajute financiar pana va gasiti de munca,nu aveti nici o sansa.Iar ca sa va angajati va trebuie sa stiti limba.Ca sa invatati limba la nivel de simpla conversatie dureaza min 6 luni.Sansele de a gasi un serviciu acceptabil sunt destul de reduse, pt ca, desi se declara f toleranti, cand vine vb de emigranti, nu se prea inghesuie sa te cheme la interviu.Pe ac.post, de ex, unde esti tu,roman si un norvegian,norvegianul va prima mereu.Eu cunosc cativa romani care o duc bine,dar au venit cu contracte aranjate de la inceput,din Romania.

 

Daca ai statut de refugiat ,dintr-o tara cu razboi, sau de prin tari din Africa,atunci statul norvegian iti da casa, masa si cheltuie ceva banuti cu tine pt a te integra in sistem.Daca vii insa, de buna voie,din tara membra UE,nu vezi nici un ajutor social, nimic.Tot ce ai gratis e asistenta medicala.Eu am platit si cursurile de limba, care nu sunt f ieftine.

 

Natura e superba,dar nu-ti tine de foame.Va repet, daca veniti fara a avea ceva aranjat(casa+serv)si cu copii, e inconstienta crasa.Pt.ca Norvegia nu e Italia,Spania , Germania aia din '90 unde iti dau social sa traiesti.Nu te ajuta nimeni cu nimic, decat daca ai muncit la ei ani de zile si ai cotizat la sistemul lor.Oamenii sunt civilizati si amabili,dar nu te iau acasa,doar pt.ca esti tu grozav si muncitor si de treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu tot ce stiu despre norvegia am gasit pe internet si mi-a placut ca am vazut natura care o caut si care imi placea atat de mult in romania si care nu mai e in tara din pacate.chiar daca norvegienii se spune ca sunt reci cel putin se zice ca sunt civilizati si respectuosi.majoritatea prietenilor i avem in romania ptr ca aici in spania majoritatea romanilor pe care i-am intalnit au fost cam rai si invidiosi de aia v-as intelege daca nu ati vrea sa ma ajutati.eu atat stiu canu vreau sa ma intorc in tara.ptr ca sunt foarte rai acolo oamenii si invidiosi si isi baga nasul in viata ta.si eu vreau sa ma stabilesc intr-un loc sa -mi fac o viata dar undeva unde este natura frumoasa si civilizatie.de cate ori m-am dus de dor in tara am ramas dezamagita de cum te trateaza romanul si mai ales daca stie ca vii din alte tari in vizita...cu dispret.parca te-ar uri.greu imi dau seama ca ne va fi dar si cand am venit in spania tot asa am venit,prima data sotul si apoi eu cu copii.se spune ca in norvegia este cel mai inalt nivel de trai.nu e asa?tie iti place in norvegia sau ti-ar place sa te intorci in romania?poate cineva vrea sa ne intinda o mana de ajutor...cineva caruia i-a fost greu la inceput si stie cum e...sper sa mai aflu cat mai multe lucruri despre norvegia si despre oamenii de acolo...multumesc

 

Oamenii peste tot sunt rai si invidiosi, mai ales in alte tari unde oamenii te vad ca o amenintare care ai putea sa le iei oricand locul de munca. Cum a zis si Isis. Daca mergi in Norvegia cu un loc de munca garantat, atunci o sa fie bine. Dar daca nu cunosti pe nimeni atunci mai mult ca sigur nu vei face mare lucru. Legat de nivelul de trai, mie Norvegia nu mi se pare cine stie ce. Din toate tarile in care am umblat eu in Europa, tara cu cel mai ridicat nivel de trai mi se pare Insulele Feroe. In tara asta practic nu exista saracie. Oamenii castiga aproximativ 3.000 de euro pe luna si rata de infractiune tinde spre 0. Totusi, eu nu iti recomand sa te muti acolo ca emigrant pentru ca tara e mica si toata lumea se stie intre ei. Eu am stat aproximativ 2 saptamani in tara asta. Eu cand mergeam pe strada toti se uitau la mine ca si cum as fi venit de pe alta planeta. Dar privelistile aici sunt absolut superbe. Sa nu mai vorbesc de cruazierele zilnice care se fac pe foarte putini bani intre insule. Daca aveti de gand sa mergeti intr-un concediu eu chiar va recomand tara asta.

 

Sfatul meu ar fi sa incerci sa iti gasesti un loc de munca bun in Spania. Sau daca nu reusesti atunci sa te intorci in Romania. Dar pana la urma voi trebuie sa va ganditi bine ce faceti si sa luati o decizie impreuna.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×