Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Abia astept sa ne vedem la Oslo k am o gramada de intrebari... de lamurit si nu am pe cineva mai IN TEMA :yahoo: sa zic asha...

 

Dar de unde ai dedus ca sunt IN TEMA la care as putea raspunde gramezii de intrebari? Imi poti scrie pe privat...

 

Cu laptele cald pe care-l recomanzi...eu beau dar rece k nu suport kld,de fapt ma doare stomacul daca-l incalzesc si cafeaua o beau fara cofeina (deci nu-i o problema)iar de mankt nu o duc prea bine k sunt la CURA,vreau sa mai slabesc putin,am 60 dar mai vreau sa dau jos ink 5...kg.Ce sa-ti zic ?....sper sa gasesc si alte metode...??

Azi-noapte am dormit dela 2 la8...deci tot nu-i rau.

 

Mai, laptele poate fi la temperatura camerei dar... se pare ca ai probleme cu o colita... Incearca si cu ceai de pojarnita (sunatoare) daca ti-ai adus din Romania sau pericum daca-l cumperi de aici.

 

Despre cura de slabire, ma bucur pentru tine daca reusesti ... Eu as vrea sa ajung la greutatea de-o ai tu acum dar am reusit sa pierd doar un kg in ultima saptamana iar inca 10 crezi ca se va rezolva in 10 saptamani? ma-ndoiesc... Nu sunt prea ambitioasa... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept totusi sa vin la Oslo ...si apoi PUNEM NOI TARA LA KLE!!!! :o: :hi: Cred k important este sa gasesti intr-adevar pe cineva kre vrea sa vorbeasca serios cu tine,tu oricum esti mai veche dekt mine,aici, ai si sigur mai multa experienta.

Knd zic serios,ma refer la ceva constructiv nu doar,, in dorul lelii'' stiu pe cineva kre locuieste de 16 ani aici si tot nu pot sta de vorba klumea sau makr sa aflu ceva kre-mi este de folos...ori se face k nu stie ori imi da un raspuns de ma lasa paf :o:

Despre romanii de aici din Trd. ce sa mai spun??Sunt unii kre pur si sumplu nu vor sa i-a legatura sau se simt bine stand in ksa si pipand :stars: De ex:sotul meu are un coleg de munk cu kre se intelege bine de tot iar unchiul lui s-a ksatorit cu o romank de prin banat sau de nu stiu unde...naiba.

Ei bine,tipa prefera sa stea in ksa tot timpul si sa pipe ..dekt sa i-a legatura cu altii romani de aici.Sigur...poate k este singura kre face asa ceva,nu vreau sa ma intelegi gresit dar unchiul respectivului este foarte shukrit pe ea si ii pare rau k a adus-o aici.Mie imi pare rau k nu vrea sa vorbeasca cu mine k nu sta asa departe si am putea tine legatura dar se pare k nu ai cu cine.DECI ..MA INTELEGI TU CE VREAU SA ZIC?!!!!

Eu nu am timp prea mult de butonat sau de stat non-stop pe net,cu 2copii mici este km greu si de multe ori butonez cu cea mik in bratze,ceea ce nu-i confortabil deloc.Totusi vreau sa iau legatura cu mai multi romani de aici si chiar sa ne putem intalnii la o kfeluta si ceva barfulitze :stars:

O sa-ti trimit pe privat add. mea de e-mail si numarul de tel. iar tu sa mi-l dai pe al tau sa putem lua leg. knd voi venii acolo.Pana atuncia...TOATE CELE BUNE!!!! :doh: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai putea te rog sa nu mai scrii cu K in loc de C? faci cititul foarte dificil si nu suntem pe mirk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Am gasit astazi acest forum si ma bucur foarte mult. As avea o rugaminte la cei care locuiesc in Norvegia, orice oras. Va rog foarte mult daca puteti sa ma ajutati cu citeva informatii depsre preturile si salariile de acolo. tREBUIE SA SCRIU O COMUNICARE DESPRE ASTA, LA FACULTATE, DAR NU STIU PRACTIC NIMIC.

Deci m-ar interesa cite ceva depsre preturile la produsele alimentare de acolo. In special la piine, carne (de vita, de porc, de pui), lapte, fructe, legume (cartofi, morcovi, ceapa, etc), ulei, cascaval, eventual poate alte produse. Cit costa bauturile (berea, vinul, wisky) si cit se cheltuie la o discoteca, club sau un restaurant epntru o persoana. Cit costa intretinerea unui apartament (pretul lunar pentru apa, gaz, alte servicii comunale). Cit costa chiria unui apartament (de 1, 2, 3, 4 camere). Cit costa sa cumperi un apartament (1-4 camere). Cit de scumpe sau ieftine sunt hainele si electrocasnicele. Care este salariul mediu lunar/anual in Norvegia si salarii pe profesii (medici, profesori, constructori, muncitor la uzina, deputati) ce stii tu. Cit face pensia unui norvegian ;i daca ofera statul norvegian indemnizatii sau alocatii pentru anumite categorii sociale.

Poate imi dati si alte detalii despre viata si traiul norvegienilor, ce ii costa cel mai mult, cum se descurca cu salariile pe care le au.

Astept raspunsul dvs aici dar si pe adresa de e-mail mariana_rata@yahoo.com

Va voi fi recunoscatoare pentru orice tip de informatie.

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

huuuuf!!!Grea tema ne-ai dat Mariana :lol2::lol2: eu am ceva index pt. salarizare si niste formilare de la ultimul curs pe care l-am facut dar mai bine iti trimit prin posta ca imi este IMPOSIBIL,altfel.O sa-ti scriu adresa mea pe privat si am si messinger-ul pe care putem vorbii gratis sau Skype.

Nu stiu cand ai nevoie de ele?Banuiesc ca in vara...?

Trebuiesc traduse si dureaza iar eu sunt tare ocupata si mai vreau sa plec si la Oslo cateva saptamani.

Dar cu ce pot..incerc sa te ajut :lol2:

Ne auzim!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

Am gasit astazi acest forum si ma bucur foarte mult. As avea o rugaminte la cei care locuiesc in Norvegia, orice oras. Va rog foarte mult daca puteti sa ma ajutati cu citeva informatii depsre preturile si salariile de acolo. tREBUIE SA SCRIU O COMUNICARE DESPRE ASTA, LA FACULTATE, DAR NU STIU PRACTIC NIMIC.

Deci m-ar interesa cite ceva depsre preturile la produsele alimentare de acolo. In special la piine, carne (de vita, de porc, de pui), lapte, fructe, legume (cartofi, morcovi, ceapa, etc), ulei, cascaval, eventual poate alte produse. Cit costa bauturile (berea, vinul, wisky) si cit se cheltuie la o discoteca, club sau un restaurant epntru o persoana. Cit costa intretinerea unui apartament (pretul lunar pentru apa, gaz, alte servicii comunale). Cit costa chiria unui apartament (de 1, 2, 3, 4 camere). Cit costa sa cumperi un apartament (1-4 camere). Cit de scumpe sau ieftine sunt hainele si electrocasnicele. Care este salariul mediu lunar/anual in Norvegia si salarii pe profesii (medici, profesori, constructori, muncitor la uzina, deputati) ce stii tu. Cit face pensia unui norvegian ;i daca ofera statul norvegian indemnizatii sau alocatii pentru anumite categorii sociale.

Poate imi dati si alte detalii despre viata si traiul norvegienilor, ce ii costa cel mai mult, cum se descurca cu salariile pe care le au.

Astept raspunsul dvs aici dar si pe adresa de e-mail mariana_rata@yahoo.com

Va voi fi recunoscatoare pentru orice tip de informatie.

Va multumesc anticipat!

ti-ai ales singura sa scrii despre o tara pe care nu o cunosti si unde oricine iti poate oferi info eronate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tREBUIE SA SCRIU O COMUNICARE DESPRE ASTA, LA FACULTATE, DAR NU STIU PRACTIC NIMIC.

 

Astept raspunsul dvs aici dar si pe adresa de e-mail mariana_rata@yahoo.com

Va voi fi recunoscatoare pentru orice tip de informatie.

Va multumesc anticipat!

 

... in conditiile in care nu stii practic nimic... te sfatuiesc sa schimbi tema ! Ori esti din categoria "smecheri" si incearci sa-ti gasesti niste fraieri care sa-i faca tema ? Ori ai pur si simplu nevoie de informatii despre viata in Norvegia ?

 

La ce facultate esti studenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut ma numesc mihaela ... am 19 ani si locuiesc in norvegia in orasul Haugesund... cineva care locuieste prin jur sau chiar in haugesund ? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×