Sari la conținut
Forum Roportal
LimitedEdition

Romani in Norvegia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut Raven ! O unguroaica sa stie sa scrie corect, gramatical in limba romana... jos palaria! Sunt multi dintre noi care au probleme cu folosirea liniutei de despartire "-", care nu stiu de ex ca "iti" e pronume si nu "i-ti", "ve-ti" , "spune-ti"... Dovedesti ca esti un om al locului, indiferent de... radacinile genealogice...

 

Ca sunt bunica... da, incerc sa ma adaptez situatiei... :cheer: Pana acum 2 saptamani copii ma numeau "mamica adolescenta" si deodata... "bunica"! Asa ca va trebui sa gasesc urgent un alt nume pentru mine care sa-mi mentina tonusul tineresc: "maia", "mia"... Va rog sa veniti cu idei pentru ca peste trei saptamani voi merge la botez ! :no:

 

Elena

Salut, Elena!

 

Tonusul tineresc poti sa ti-l mentii si daca esti bunica. Eu cred ca as fi foarte mandra sa fiu o bunica tanara. :tease:

Si bunica fetelor mele a reusit cu greu sa se adapteze la situatie, mai intai ii spunea fie-mea pe nume, iar mai apoi ca sa nu fie prea lung Grossmutter, am adoptat din limba germana Omi-pentru bunica si Opa pentru bunic. Poate merge si la voi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Raven ! O unguroaica sa stie sa scrie corect, gramatical in limba romana... jos palaria! Sunt multi dintre noi care au probleme cu folosirea liniutei de despartire "-", care nu stiu de ex ca "iti" e pronume si nu "i-ti", "ve-ti" , "spune-ti"... Dovedesti ca esti un om al locului, indiferent de... radacinile genealogice...

 

Ca sunt bunica... da, incerc sa ma adaptez situatiei... :cheer: Pana acum 2 saptamani copii ma numeau "mamica adolescenta" si deodata... "bunica"! Asa ca va trebui sa gasesc urgent un alt nume pentru mine care sa-mi mentina tonusul tineresc: "maia", "mia"... Va rog sa veniti cu idei pentru ca peste trei saptamani voi merge la botez ! :no:

 

Elena

:tease: mamaie te bag in tel. asa sa-ti cresca tensiunea, ca poa' n-ai destule motive. ''Buni''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, Elena!

 

Tonusul tineresc poti sa ti-l mentii si daca esti bunica. Eu cred ca as fi foarte mandra sa fiu o bunica tanara. :tease:

Si bunica fetelor mele a reusit cu greu sa se adapteze la situatie, mai intai ii spunea fie-mea pe nume, iar mai apoi ca sa nu fie prea lung Grossmutter, am adoptat din limba germana Omi-pentru bunica si Opa pentru bunic. Poate merge si la voi :no:

 

Aici in Norvegia se foloseste "farmor" pt bunica din partea tatalui si "mormor" pt bunica din partea mamei... Deci doar "mur" ar merge... Ori "mura" :cheer:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici in Norvegia se foloseste "farmor" pt bunica din partea tatalui si "mormor" pt bunica din partea mamei... Deci doar "mur" ar merge... Ori "mura" :no:)

lasa fameie copilu sa-ti zica buni, ca nu sta aici, cu astea de aici iesi..''mar-mura.''..ce faci *? acu m-am trezit..am fost teleleu pana la 5 dim :tease:

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:no: mamaie te bag in tel. asa sa-ti cresca tensiunea, ca poa' n-ai destule motive. ''Buni''

 

Ha ! "Ei lasa, ca de te-oi prinde eu odata/ O sa-ti smulg coada toata, toata !" :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ha ! "Ei lasa, ca de te-oi prinde eu odata/ O sa-ti smulg coada toata, toata !" :tease:

dar promiti ca faci si sarmalele alea bune cand ma prinzi? :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei tuturor celor ce incercati sa va integrati in societatea norvegiana! Am aflat de la vecina mea ca maine e sarbatoarea "FASTELAVEN", zi in care se pregatesc si mananca (bineinteles !) vannbakkels (un fel de boller dar nu asa de compacte) care sunt blonde, cu mult aer (deci multa drojdie de bere) si care, dupa ce se cos, se umplu cu frisca... Cica se impodobesc ramurele de copaci cu pene !?

Hai, la treaba ! Uimiti-va familiile ! :tease: jonglati cu gogosele norvegiene !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hei tuturor celor ce incercati sa va integrati in societatea norvegiana! Am aflat de la vecina mea ca maine e sarbatoarea "FASTELAVEN", zi in care se pregatesc si mananca (bineinteles !) vannbakkels (un fel de boller dar nu asa de compacte) care sunt blonde, cu mult aer (deci multa drojdie de bere) si care, dupa ce se cos, se umplu cu frisca... Cica se impodobesc ramurele de copaci cu pene !?

Hai, la treaba ! Uimiti-va familiile ! :tease: jonglati cu gogosele norvegiene !

:no: in loc sa te tii de gogosele, iti faci rezervare si mergi cu noi in Bergen de paste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar promiti ca faci si sarmalele alea bune cand ma prinzi? :cheer:

 

Chiar au fost bune, de nu le poti uita?! Ma bucur sa citesc asta pentru ca am impresia ca mi-am cam iesit din mana in ale bucatariei romanesti... In ultimul timp servesc mai mult "fierturi"...

 

O sa fac sigur dar cu carne de pasare si fara ceapa prajita...

 

 

lasa fameie copilu sa-ti zica buni, ca nu sta aici, cu astea de aici iesi..''mar-mura.''..ce faci *? acu m-am trezit..am fost teleleu pana la 5 dim :no:

 

.... dar ce, esti vampiroaica, bantui in noapte ?! Chiar, pe unde mi-ai bantuit? Chermeza, ai?!

Eu ma plang acum de vezica pentru ca am fost teleleu prin ploaie, lapovita... Am ajuns acasa cu picioarele ude, reci, incretite, spatele ud si inghetat... Nici baia fierbinte, nici aspirinele nu cred ca ma vor ajuta sa scap de raceala ! Ieri m-am intalnit cu un prieten vechi, nou venit in Oslo si a trebuit sa-i arat omului de unde sa-si cumpere de-ale gurii mai ieftin sau sa-i arat niste puncte de reper ca apoi sa se descurce si singur pe-aici... Avea omu umbrela, m-a invitat sub ea dar a trebuit sa renunt si sa ma multumesc cu gluga pentru ca... e mai scund decat mine :)

 

 

:tease: in loc sa te tii de gogosele, iti faci rezervare si mergi cu noi in Bergen de paste

 

Mai, eu va indemn pe voi sa faceti gogosi si poate-mi aruncati si mie cateva cu prastia :)

Iar despre Bergen, nici nu stii cat de mult imi doresc sa merg acolo, cu voi mai ales ca e si ziua mea, nu? Dar... sunt mai multi de "dar"... voi veni pe 10 martie din Romania, lefterita pentru ca, aproape sigur, va trebui sa contribui si financiar la botez... iar de Pastele lor nu cred ca voi putea scapa de soacra... Ori la ea de Paste ori cu ea in Bergen ! :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitatile noastre Elena!!!! :) :) :)

Cerd k esti tare mandra de odrasla?!!!Mai ales dak e si primul ...dupa cum am inteles???

Eu zic sa-ti spuna ,,buna'' mie asa mi-se pare de funnnyyy,,buna si bunu'',mie imi place tare mult.

Abia astept sa ne vedem la Oslo k am o gramada de intrebari... de lamurit si nu am pe cineva mai IN TEMA :no: sa zic asha...

Cu laptele cald pe care-l recomanzi...eu beau dar rece k nu suport kld,de fapt ma doare stomacul daca-l incalzesc si cafeaua o beau fara cofeina (deci nu-i o problema)iar de mankt nu o duc prea bine k sunt la CURA,vreau sa mai slabesc putin,am 60 dar mai vreau sa dau jos ink 5...kg.Ce sa-ti zic ?....sper sa gasesc si alte metode...??

Azi-noapte am dormit dela 2 la8...deci tot nu-i rau.

 

 

Eu stiam de MORSDAG (k se apropie) iar de gatit gogosele nu o face-am nici in Ro. daramite aici..

Nu imi place la bucatarie sunt cu :tease: la gatit.

Am noroc ca al meu nu este pretentios si stie sa faca mankre...altfel era..nashpa!!!Voi ce mai gatiti bun?

:( eu intr-u pe gustos.ro knd vreau sa kut ceva mai special.

Dupa ora 6 avem :cheer: asa k v-am lasat.

Vi snakkes!!!! Ps:GOD BEDRING ELENA!!!Ai gija cu umblatul prin ploaie..[/color]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×