Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu sunt la Facultatea De Chimie.........chimia poate sa distruga vise.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt la Facultatea De Chimie.........chimia poate sa distruga vise.......

Adica...? :huh:

 

 

 

Am si eu o mare dilema... :cheer:

Stie cineva :apa distilata e unul si acelasi lucru cu apa deionizata si cu apa demineralizata? :crazy:

Este apa catodica ori anodica?

Sau...mai multe amanunte,as dori...

Cum se poate obtine ea, 8) in casa...spre exemplu.

Apa distilata care se gaseste in comert...si pe care o folosim pentru masinile de calcat,pentru autoturisme ori mai stiu eu ce...este curata,se poate bea?

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis un pm domn'soarei profesoare, asteptam pentru un raspuns, daca se mai ocupa sau nu. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pardon: Nimeni nu stie?

Si eu care ma rusinam ca nu stiu...

Dar se pare ca nu sunt singura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chimia este un domeniu ciudat...parerea mea.

 

Eu ma izbesc de anumite probleme tehnice de vreun an de zile legate de vopsirea in cimp electrostatic, mai precis partea de pretratament la demineralizare.

Nimeni, inclusiv chimisti ca pregatire, nu au putut sa rezolve problema unei de condutivitati la o instalatie industriala care functioneaza pe principiul osmozei inverse.

Au dat vina pe aproape orice dar nu s-a rezolvat nimic.

Doar pareri si presupuneri..... :pardon:

 

Desi seful mi-a cerut sa studiez si eu documentatia instalatiei refuz sa ma bag in domeniul asta.

Sa studieze chimistii problema!

E totusi treaba lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica...? :cry:

Am si eu o mare dilema... 8)

Stie cineva :apa distilata e unul si acelasi lucru cu apa deionizata si cu apa demineralizata? :dwarf:

Este apa catodica ori anodica?

Sau...mai multe amanunte,as dori...

Cum se poate obtine ea, :D in casa...spre exemplu.

Apa distilata care se gaseste in comert...si pe care o folosim pentru masinile de calcat,pentru autoturisme ori mai stiu eu ce...este curata,se poate bea?

 

apa este amfotera in primul rand (adica poate fi si baza si acid)

apoi apa deionizata nu e totuna cu apa demineralizata (prima e lipsita de impuritati nemetalice si cea de-a doua de minerale, metale) dar de apa distilata stiu ca e apa pura- cam atata mai tin minte, a trecut mult timp dintra 9-a

dar ma voi mai interesa :D

 

cred ca se poate bea dar nu are nici un gust (nu ca apa normala ar avea vreo una dar se simte diferenta)

 

Acid+Baza=Sare? Chiar in orice conditii?

da, mai sunt si exceptii dar nu le mai stiu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Artemis.Asa stiam si eu...dar,vroiam sa mai aflu si alte pareri ca sa fiu sigura.

Apa distilata,ar trebui sa fie pura teoretic dar nu se stie cum e manipulata si imbuteliata;stiindu-se ca nu e destinata consumului,cit de grijulii sunt producatorii cu puritatea ei si cit de siguri putem fi ca nu e contaminata cu vreo substanta straina?

Intreb fiindca,intentionez sa incep o cura cu apa distilata dar nu am certitudinea puritatii ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×