Sari la conținut
Forum Roportal
Ares444

EL si EA- Studiu de fezabilitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Background

 

Cred ca cei mai multi am citit postul lui Ydeea despre interpretarea complimentelor.

Cum e si normal in orice topic, reactiile au fost diverse de la cele favorabile, la cele total impotriva. Faptul super utill este ca din punct de vedere comportament uman, toti cei care au fost, sau vor fi in situatii similare pot invata din acesta situatie

 

Scope

 

Scopul acestui topic este de a schita e posibile solutii, tipice comportamentului uman intr-o situatie data si a lista best fit solutions pentru rezolvarea situatiei FAVORABIL.

 

Who should attend

 

Toti cei care au ceva de spus, dar in special cei care au raspuns total nefavorabil in topicul lui Ydeaa. As fi onorat ca si oameni ca Olga sa participe si sa isi exprime parerea.

 

Sint ferm convins ca solutia , fara indoiala nu unica, va servi ca

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi permiteti, pana nu se incing spiritele:"Dupa 2 ore de obeservatie EL constata ca EA ii place nespus de mult cu mult mai mult decit cuvintele pot spune. Crede ca asta poate sa fie o oportunitate sa petreaca chiar si numai o noapte, dar nu numai, cu femeia din vis."... Teoretizam sau nu? De unde stim noi ca domnul era de un romantism de proportii abisale, asa cum apare aici?

Hai sa abordam cultural exact formularea acestui post: in timp ce ei i se face o descriere exclusiv fizica, foarte amanuntita, el mai are si ceva trasaturi de personalitate, dincolo de sexy, elegant, etc. E un om de cariera, e sigur pe el, are maniere si, desigur, este foarte romantic din moment ce gandeste in termeni de genul "femeia vietii lui" cu care isi doreste macar o noapte impreuna. E deja 4-0 pentru el. S-au pus laolalta un obiect si o persoana. Si ca sa fie totul si mai clar, "questions and tasks" ne cere, atat femeilor cat si barbatilor, sa spunem "ce trebuie el sa faca". Lucrurile sunt cat se poate de simple: femeia este "pasivul", barbatul este "activul"; el infaptuieste actiunea, asupra ei se exercita actiunea. Asa stau lucrurile de cand lumea. Descrierea ei este, pentru un barbat cel putin, mai mult decat completa: o femeie frumoasa pe care, ca barbat, este aproape dator sa o abordeze, nu pentru ca ar fi femeia visurilor lui (asta e o pura speculatie), ci pentru ca un barbat care rateaza o ocazie, in cultura aceasta, nu e tocmai barbat. Mi-ar placea sa cred ca, daca facea o femeie topicul asta, suna altfel dar sunt aproape sigura ca nu.

Mie, una, ca sa pot raspunde, imi lipsesc niste date: ea cum e? Frumoasa si mai cum? Educata sau ne, carierista sau nu, usuratica, vampa, sigura pe ea sau timida care braveaza imbracandu-se provocator, singura (nu numai neinsotita) sau intr-o relatie, in care poate nu este fericita, etc...? Daca el a fost personalizat, imi trebuie sa ii pot pune pe amandoi in acelasi context, ori atata timp cat ea este un obiect iar el este o persoana, imi este destul de greu. Ceea ce nu ma impiedica sa recunosc ca, de fapt, chiar asa stau lucrurile si ca ceea ce este o femeie dincolo de cum arata este un amanunt si atat. Lucru care nu ma deranjeaza in mod deosebit, pentru ca, pana una alta, de educatia indivizilor de orice sex se ocupa in prima faza mamele-femei, iar daca ele nu gasesc important sa inculce si o altfel de abordare a femeii se cheama ca aceasta le convine, deci... cine sunt eu sa ma opun? Feminista, nici atata nu sunt, mi se pare o miscare isterica si deja anacronica, bazata exclusiv pe complexe nu pe vointa de a demonstra niste calitati. Dar, probabil, vazand tipul de reactii la pareri nefavorabile din topicul lui Ydeea, trebuie sa precizez daca sunt vreo femeie-barbat cu par pe picioare si mustata sau, mai rau, sa recunosc ca sunt, dar nu ma cobor pana la nivelul acela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns; imi place coerenta ta. Si ai punctat foarte bine lipsa acelor date. Dar te intreb pe tine: De unde stie un barbat toate alea de care ai tu nevoie, cind o vede prima oara? Trebuie sa imi dai solutia fara acele date: Cum ai vrea TU (ca femeie) sa fii interpelata de acel individ CA SA TE DUCI CU EL... nimic mai mult. Ce ai vra sa iti spuna, ce ai vrea sa faca in contextul incare nu il cunosti, nu te cunoaste ci fiecare doar presupuneti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am postat pe topicul respectiv, dar eu sunt singurul care a observat ca Ydeea era implicata intr-o relatie la momentul respectiv?

Teoretizand, daca as fi fost intr-o situatie similara, as aborda-o cu o gluma fina ce poate fi un inceput de conversatie interesant. In timpul conversatiei imi dau seama daca e oportun sau nu sa fac un compliment mai indraznet si in cazul in care primesc un feedback favorabil nu uit sa aduc in discutie existenta sau non-existenta unui alt nene, care intamplator nu e prezent sa ma fixeze din priviri. :scare:

Editat de gramonman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Iata ca avem deja primul mod de abordare. Nu stim inca ce sorti de izbinda are, dar pare de bun simt. Am omis intentionat amanuntul cu " Ydeea intr-o relatie" pentru ca in acest Role Play pe care il incercam, acest amanunt "nu se vede"iar tu ca barbat nu ai de unde sa stii asta, decit daca o intrebi si ea iti raspunde... :scare: Si este important acest amanunt ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

Datorita graviditatii pricep greu :scare: ... sa ma iertati :)

 

Mie, ca femeie, dintotdeauna mi-am dorit un barbat matur ( sa fie mai mare decat mine cu cel putin 5 ani, maxim 10), o pozitie sociala buna, cel putin egala cu a mea, dintr-o familie buna, cel putin egala cu a mea, cu un job care sa-i permita sa evolueze pe clasa sociala, atragator, sa aiba debit verbal ( sa am cu cine comenta :kisses: ), inovator si sa stie sa faca si complimente :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere - sunt o persoana mai retinuta, la inceput, pana se sparge gheata - acest tip de abordare mi se pare indraznet - cu paharul de sampanie si stuff - si, la replica lui, as fi ramas putin interzisa, in nici un caz nu mi-ar fi venit in minte nici o replica atunci, pe moment.. De obicei replicile bune imi vin prea tarziu. Deci nu mi-ar fi fost usor si m-as fi simtit inconfortabil, daca el n-ar fi continuat cu altceva, ci ar fi asteptat sa zic eu ceva.

La acest gen de eveniment social, ca sa zic asa, mie mi s-ar potrivi mai bine o invitatie la dans, timp in care merge si o invitatie la a bea un pahar de sampanie sau la a manca un cips impreuna. M-as simti mai in largul meu si nu m-ar bloca nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Barbatul care soarbe din priviri o asemenea domnisoara la prima vedere are clar intentii sexuale, sa lasam balta partea cu "femeia ideala", vroia pur si simplu sa "i-o targa" si apoi va vedea el ce va mai fi!

2.O femeie imbracata mai..dezbracat cere priviri, si este dornica de un mic flirt....asa ca nu s epoate considera o victima in momentul cand este abordata!

3.Orice femeie apreciaza simtul umorului la un barbat..daca el ar reusi sa o atraga printr-o gluma intr-o discutie ar avea mult mai multe sanse la o a2a intalnire cu domnisoara decoltata si bronzata!

Oricum..relatia lor nu va fi de durata..presimt eu! :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×