Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

nu ai hepatita B, asa ca da fuga si fa vaccin, asta in cazul in care nu ai fost vaccinat.

sanatate maxima

Multumesc.

La cat timp de la infectare se poate depista hepatita prin analiza Ag HBs?

 

Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA !!!

 

Perioada de incubatie a virusului HVB este intre 1 luna si 6 luni .

Primele simtome aparute pot fi..

 

-icter

-astenie

-somnolenta ,stari de oboseala,dureri musculare,dureri articulare ,stari subfebrile ,senzatie de voma ,chiar varsaturi-

-scaune moi,avind culoarea modificata

 

Dar trebuie sa stii ca dupa perioada de incubatie a virusului ,sunt persoane care fac o forma usoara de hepatita b ,asimtomatica ,si sa prezinte doar o usoara astenie ,pe care f multe persoane o ignora in conditiile in care nu este insotita si de o alterare a starii generale .

 

Iti doresc din toata inima ,sa nu te fi infectat !!!!!

Cit timp crezi ca a trecut ,de la posibilul contact cu virusul? Parerea mea este sa nu te grabesti cu vaccinarea pina nu iti mai repeti inca o data anitgenul .Pt cei care nu stiu.>vaccin peste virus hvb este BOMBA !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ţi-am raspuns ! Perioada de incubaţie variaza de la 1 luna la 6 luni ,de aceea ,daca tu crezi ca ai fost expusa virusului ,ar trebui sa repeţi in fiecare luna antigenul ,pina la termenul limita de incubaţie a virusului. Cel puţin eu asa as proceda (daca aş fi fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o donare de sange si pe cand, analizele nu miau iesit bune, ca de exempul :

AgHBs (pozitiv) REACTIV R=2i/ MUREX J 2i6010

ce inseamna asta?

mor repede?

o sa am copii?

miau spus k le trimit la bucuresti sa vina mai detaliate

va rog sa-mi rasp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut o donare de sange si pe cand, analizele nu miau iesit bune, ca de exempul :

AgHBs (pozitiv) REACTIV R=2i/ MUREX J 2i6010

ce inseamna asta?

mor repede?

o sa am copii?

miau spus k le trimit la bucuresti sa vina mai detaliate

va rog sa-mi rasp

 

 

Iti voi raspunde eu desi nu sunt cel mai in masura de pe acest forum.

 

Faptul ca ti-a iesit Antigenul HBs pozitiv inseamna ca ai virsului hepatitei b in sange...daca e acuta sau cronica vei afla dupa ce iti faci mai multe analize...

 

De murit nu o sa mori...chiar daca e cronica exista tratamente care o tin in frau si asa o sa traiesti fericit pana la adanci batraneti :o:

 

Copii poti sa ai....exista un vaccin care asigura imunizare pentru partener sau pentru copilul nou nascut.

 

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o donare de sange si pe cand, analizele nu miau iesit bune, ca de exempul :

AgHBs (pozitiv) REACTIV R=2i/ MUREX J 2i6010

ce am?

ce inseamna asta?

care sunt urmarile in cazul in care e acuta sau cronica?

ce as putea pati?

ce ar trebui sa fac acum?

se poate agrava?

va rog sa-mi rasp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut o donare de sange si pe cand, analizele nu miau iesit bune, ca de exempul :

AgHBs (pozitiv) REACTIV R=2i/ MUREX J 2i6010

ce am?

ce inseamna asta?

care sunt urmarile in cazul in care e acuta sau cronica?

ce as putea pati?

ce ar trebui sa fac acum?

se poate agrava?

va rog sa-mi rasp

 

AgHBs pozitiv inseamna ca ai hepatita virala de tip B. Exista o diferenta intre acuta si cronica, astfel: Majoritatea hepatitelor acute de tip b se vindeca complet (in cazul adultilor aproximativ 90 % - unele studii citeaza chiar 95%) se vindeca. Cu hepatita cronica vei ramane un timp indelungat, uneori toata viata. Dar si hep cronica poate fi activa sau inactiva. Daca e activa ti se va recomanda un tratament in scopul inactivarii ei.

 

Netratata (dar subliniez netratata) hep b poate duce la ciroza sau cancer hepatic intr-un numar de ani (mai mare sau mai mic in fuctie de organismul fiecaruia si de conditiile sale de viata - alimentatie, alcool, stress etc)

 

Cred ca cel mai bun lucru pe care il poti face e sa mergi la medicul de familie si sa ii ceri trimitere pentru un set de analize mai detaliate , sau, ai putea consulta un internist / hepatolog etc. care ar putea sa iti recomande acele analize. In functie de acestea, medicul iti va spune daca e acuta sau cronica, si daca e cronica daca ai nevoie de tratament sau nu.

 

Oricum is foarte multe posibilitati...nu stiu in primul rand cati ani ai...pentru ca influenteaza si asta...dupa cum am mai zis in cazul adultilor aprox 90% din hepb se vindeca...insa in cazul adolescentilor acest procent scade la 50 iar in caul copiilor la 10

 

 

Numai bine si multa sanatate!

Editat de ciprian_gr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×