Sari la conținut
Forum Roportal
Knut

Barbatii si manierele ;)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul meu nu are maniere. Am observat asta de la inceput, dar de cateva luni ma enerveaza de-a dreptul chestia asta, ma scoate din sarite!! Soarbe la masa, numai ca nu-si baga nasul in farfuria cu ciorba, nu pune mana la gura cand casca, cand tuseste sau stranuta.......gesturi pe care trebuie sa le vad in fiecare zi........pus si simplu lucruri elementare care ne sunt inculcate de obicei in copilarie. Ce sa ma fac cu el? Are 30 de ani si dupa cum am observat, e foarte greu sa-l "invat" maniere la varsta asta. I-am explicat ce ma deranjeaza, dar degeaba. Stiti voi vreo metoda prin care sa-l "manierez" putin??

A, si foarte important: este foarte incapatanat si orgolios si nu considera ca face ceva gresit. :jester:

Astept sugestii..... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu-i faci cadou o carte de bune maniere?poate are efect.

Mi-a trecut asta prin cap, dar stiu ca numai l-ar enerva si nu ar citi-o, pentru ca e prea mandru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar el nu se simte prost cand observa ca ceilalti se comporta diferit?Nu s-a uitat nimeni ciudat la el sau nu i-a atras nimeni atentia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se mai uita cate unul ciudat, dar stii cum e, din respect, nu te holbezi la oameni, chiar daca fac chestii deplasate. Iar el imi vine mereu cu replica: "Nu ma intereseaza ce cred si zic oamenii". Si cu replica lui Banica: "Asta-s eu". I-am explicat ca atunci cand esti intre oameni trebuie sa te comporti in asa fel incat sa nu deranjezi pe unul sau pe altul prin obiceiurile tale proaste.

In fine, nu stiu de fapt daca are rost discutia asta, pentru ca nu cred ca am vreo sansa sa schimb asta la el.

.....si, sincer, asa de tare ma deranjeaza ca uneori mi-e rusine cu el..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una urasc chestia asta!Am intalnit tipi care era se comportau atfel,m ales la o varsta destul de inaintata,insa cu perseverenta au reusit sa se schimbe ( intr-adevar isi dadeau seama ca e penibil ceea ce fac).Insa in cazul tau e mai complicat.

Familia lui cum este?Tot asa?Sau prietenii?Poate cu ajutorul lor l-ai putea determina sa se schimbe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii lui sunt ok, cu mici exceptii. Iar parintii sunt divortati inca de cand el avea 7 ani. Tatal s-a recasatorit si l-a crescut pe fratele lui, care ..........este extrem de manierat si atent :))

Iar prietenul meu a avut nenorocul de a trai cu mama lui care nu a avut niciodata absolut nicio autoritate asupra lui. Intotdeauna a facut ce a vrut. Sunt constienta ca e foarte greu de schimbat un astfel de om, mai ales ca intotdeauna A FACUT CE A VRUT. Nu vreau sa mi se reproseze ca vreau sa-l schimb si ca ar trebui sa-l iubesc asa cum este, pentru ca eu nu consider ca a renunta la cateva obiceiuri proaste afecteaza in vreun fel caracterul sau personalitatea unui om.

Noi doi avem educatii foarte diferite. Parintii mei au fost intotdeauna foarte exigenti cu privire la bunele mele maniere. Asa ca si mie mi-e foarte greu sa accept obiceiurile astea proaste. Daca as accepta cred ca as involua, ceea ce e rau. Daca el ar renunta la ele, cred ca ar evolua, si cu el relatia noastra, ceea ce e bine. Dar cum sa-l fac pe el sa inteleaga asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da..in momentul in care vei inceta sa faci ca el , relati va fi gata ...cand esti gata sa renunti la el incepe sa-l schimbi.[unct.

 

am trait asta ...:) ..stiu ce spun ...

 

bafta! si energie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A, si foarte important: este foarte incapatanat si orgolios si nu considera ca face ceva gresit. :)

Astept sugestii..... :)

 

Daca e un tip frumos, ma rog, aratos, are ceva cultura, e inteligent si are un job bun, cred ca mai poti sa-i ierti PE MOMENT unele...lipsuri. Pentru ca daca e asa, va tine cont de atentionarile tale, va simti ca nu-l mai privesti cu aceeasi ochi si asta e important. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenul meu nu are maniere. Am observat asta de la inceput, dar de cateva luni ma enerveaza de-a dreptul chestia asta, ma scoate din sarite!! Soarbe la masa, numai ca nu-si baga nasul in farfuria cu ciorba, nu pune mana la gura cand casca, cand tuseste sau stranuta.......gesturi pe care trebuie sa le vad in fiecare zi........pus si simplu lucruri elementare care ne sunt inculcate de obicei in copilarie. Ce sa ma fac cu el? Are 30 de ani si dupa cum am observat, e foarte greu sa-l "invat" maniere la varsta asta. I-am explicat ce ma deranjeaza, dar degeaba. Stiti voi vreo metoda prin care sa-l "manierez" putin??

A, si foarte important: este foarte incapatanat si orgolios si nu considera ca face ceva gresit. :tease:

Astept sugestii..... :airkiss:

 

 

Eu n-as rezista langa un asemenea specimen ... de schimbat nu cred ca o sa reusesti dar e bine sa incerci ...

Daca ii faci observatii intre patru ochi si nu-i pasa , incearca sa-l iei la misto in public , asa poate se simte ... ( in cazul in care nu-l apuca furiile ca-l faci de ras ) ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×