Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Urmările tratamentului hepatitei c cu interferon


  • Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
47 replici la acest subiect

#1 cititor1

cititor1

    Boboc

  • Full Members
  • Strica
  • 41 mesaje

Scris 06 January 2007 - 12:32 PM

Buna ziua,
Sotul meu face de sapte luni tratament cu interferon. Acum are, mai ales in timpul noptii mancarimi teribile ale pielii, iar in zona bratelor (acolo unde se fac injectiile) pielea si-a schimbat aspectul, fiind foarte aspra. Doctorita i-a recomandat Claritine, dar rezultatul e doar o ameliorare minora. Poate cineva sa-mi recomande ceva?
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 juliana

juliana

    Lalea

  • Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 186 mesaje

Scris 06 January 2007 - 01:41 PM

Buna ziua,
Sotul meu face de sapte luni tratament cu interferon. Acum are, mai ales in timpul noptii mancarimi teribile ale pielii, iar in zona bratelor (acolo unde se fac injectiile) pielea si-a schimbat aspectul, fiind foarte aspra. Doctorita i-a recomandat Claritine, dar rezultatul e doar o ameliorare minora. Poate cineva sa-mi recomande ceva?


Hallo cititor1,
iti recomand tie si sotului tau sa cititi referatul despre Probleme cutanate in timpul terapiei cu interferon
Va doresc putere sa duceti tratamentul pina la capat si succes!
  • 0

#3 lod

lod

    Garoafa

  • Full Members
  • StricaStrica
  • 84 mesaje

Scris 06 January 2007 - 08:02 PM

Hallo cititor1,
iti recomand tie si sotului tau sa cititi referatul despre Probleme cutanate in timpul terapiei cu interferon
Va doresc putere sa duceti tratamentul pina la capat si succes!

Draga Juliana,
Sotul meu a facut tratamentul acesta cu interferon dupa transplant de ficat,pt. ca i-a revenit hep c si ataca noul ficat. Se usuca pielea si maninca tare ,e adevarat.De la spital n-i s-a recomandat crema asta E45 pentru ca nu contine alcool sau orice ce nu contine alcool din cauza ca alcoolul irita pielea mai rau.Caut-o in Romania ,daca nu gasesti ti-o trimit eu.
Sotul meu facea injectiile si in burta si in picioare ,pielea e mai groasa ,se suporta mai usor.
Succes cu tratamentul
LOD
  • 0

#4 Ilaura

Ilaura

    Boboc

  • Full Members
  • Strica
  • 8 mesaje

Scris 06 January 2007 - 08:21 PM

Draga cititor1, eu ii pot recomanda rabdare. Sunt in luna a noua de tratament si, incepand cu luna a sasea, m-am confruntat cu aceeasi problema pe care o are sotul tau. Ce sa-ti spun, am inghitit Simphoral, apoi Telafast120, Aerius, am folosit unguent Locoid - toate acestea prescrise de medic-, plus o gramada de creme, pentru a-mi hidrata pielea. Si rezultatul? Aproape nul. Mi-am facut rani din cauza scarpinatului, mancarimea s-a extins la nivelul intregului corp si, desi medicul dermatolog mi-a recomandat micsorarea dozei de ribavirina, mi-este teama ca eficienta tratamentului va fi diminuata, asa ca numar lunile care au mai ramas si incerc sa ma abtin cat pot in preajma colegilor de birou. Multa sanatate!
  • 0

#5 liora

liora

    Ghiocel

  • Members
  • 1 mesaje

Scris 27 January 2007 - 04:32 AM

Urmeaza sa incep acest tratament si as vrea sa aflu de la cei care l-au parcurs sau il parcurg, ce efecte secundare au simtit si cum s-au descurcat cu ele. In special, as vrea sa aflu de la femei daca au avut probleme de cadere a parului...(nu ca n-as suporta asta in schimbul sanatatii...) dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.
multumesc
  • 0

#6 puiu.t

puiu.t

    cel mai simpatic

  • Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 7830 mesaje

Scris 27 January 2007 - 06:02 AM

efecte secundare sunt, dar mult mai discrete. nu iti va cadea parul si vei trece cu bine peste primele zile(cca 2 saptamani)...apoi se vor diminua, pregateste paracetamol.
  • 0

#7 rroxana

rroxana

    Garoafa

  • Full Members
  • StricaStrica
  • 56 mesaje

Scris 27 January 2007 - 04:06 PM

Urmeaza sa incep acest tratament si as vrea sa aflu de la cei care l-au parcurs sau il parcurg, ce efecte secundare au simtit si cum s-au descurcat cu ele. In special, as vrea sa aflu de la femei daca au avut probleme de cadere a parului...(nu ca n-as suporta asta in schimbul sanatatii...) dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.
multumesc


sotul meu a urmat tratamentul 4 luni, avea stari ca de gripa in ziua injectiei, putina febra si lua paracetamol.parul a cazut, nu de tot, s-a rarit considerabil, dar dupa terminarea tratamentului s-a indesit la loc, nu a fost foarte vizibil, se tundea mai scurt si nici nu se observa. in cazul lui pot sa spun ca efectele nu au fost prea deranjante. trombocitele au scazut dar nu foarte mult, la fel si leucocitele, dar cam atit.
curaj, nimeni, din cite stiu eu , nu a murit din cauza interferonului, dar din cauza hepatitei C da, lista e foarte, foarte lunga. daca ti se acorda sansa de a face tratamentul, fa-o! sunt atitia altii care asteapta un raspuns pozitiv de la casa de sanatate...
  • 0

#8 Cute Catalina

Cute Catalina

    Lalea

  • Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 194 mesaje

Scris 28 January 2007 - 11:27 AM

Liora stiu ca exista anumite efecte secundare,care uneori sunt mai usor,alteori mai greu de suportat, insa nu e nimic de neindurat.Si eu am depus dosar,insa mi l-au refuzat (nu eram destul de bolnava), DECI esti una dintre norocosi,asa ca lupta pt vindecarea ta,fructifica-ti sansa, ai incredere in tine si-n D-zeu si cu siguranta TOTUL VA FI BINE!
Sanatate si NEDETECTABIL peste 3 luni!

Aceast mesaj a fost editat de Cute Catalina: 28 January 2007 - 11:31 AM

  • 0

#9 ela_2_hope

ela_2_hope

    Trandafir

  • Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 428 mesaje

Scris 28 January 2007 - 11:57 AM

Buna Liora,

Ce-i mai important la tine sanatatea sau parul? Bineinteles ca fiecare rraspundem altfel la acest tratament dur cu interferon, insa si parul iti va creste la loc dupa ce faci tratamentul. Sunt altele mult mai grave si nu vreau sa te sperii, daca citeai un pic arhiva, vedeai ca fiecare a raspuns altfel acestui tratament. Eu fac parte din no-respondeti si tot am facut 1 an si 4 luni si greu cate 3 injectii pe saptamana si doar cele 4 luni am facut cate 1 injectie cum se face noul tratament. Acum de 1 an jumatate sunt in stand-by si astept alt tratament :cheer: asa ca trebuie sa ignori acest aspect minor si sa te rogi la DUMNEZEU sa-l poti duce pe picioare, pentru ca sunt destule persoane care au dureri si obosesc repede si fac complicatii si cate si mai cate.

Important in acest tratament este starea ta psihica si NU ALCOOL ! Ai mare grija de tine si incepi tratamentul cu speranta, credinta si ai sa vezi ca totul va fi bine.

Nu te mai gandi la probleme minore si mergi inainte.
  • 0

#10 lory31

lory31

    Lalea

  • Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 117 mesaje

Scris 05 February 2007 - 01:44 PM

Mie la farmacie mi s-a recomandat nurofen, pentru ca paracetamolul este toxic.
  • 0