Sari la conținut
Forum Roportal
prowlerix

HDD nou vazut ca un flash

Postări Recomandate

Salutari la toata lumea !!!

 

Fratilor, ieri mi-am cumparat un hdd WD de 250GB si cand l-am montat windozele meu XP il vede ca pe un memory stick.

 

Intrebarea mea este urmatoarea: placa mea de baza este un GIGABYTE K8NS (AGP) care suporta si S-ATA; am deja un HDD destul de vechi si mic care ruleaza f bine prin IDE.

HDD-ul cumparat ieri este pe S-ATA II (l-am luat bulk)

Am cautat pe site-ul producatorului si am gasit nu este necesar un jumper pt master/slave in cazul S-ATA.

Ideea e ca pt a-l face sa functioneze ar trebui sa-i pun un jumper pe o pereche de pini.

 

Intrebarea si rugamintea mea consta in neshte sfaturi cat mai profesionale daca se poa sa-mi folosesc si io banii investiti !

 

1) Unde gresesc si ce ar trebui sa fac?

2) Sa ma duc si sa-i dau in cap vanzatorului cu WD-ul pt ca mi-a spus ca nu are nici o greata IDE / S-ATA / S-ATA II ?

3) O fi defect?

 

Multam mult de tot cui imi va raspunde !!!

Editat de prowlerix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa il vada asa :crazy:

 

Controllerul de S-ATA este conectat intrern pe placa de baza astfel incat Windows-ul nici nu are cum sa il vada altfel. Oricum, diferenta e ca poti sa il scoti din computer oricand, si atat.

 

Intrebare: de ce te deranjeaza ca il vede asa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E normal sa il vada asa :crazy:

 

Controllerul de S-ATA este conectat intrern pe placa de baza astfel incat Windows-ul nici nu are cum sa il vada altfel. Oricum, diferenta e ca poti sa il scoti din computer oricand, si atat.

 

Intrebare: de ce te deranjeaza ca il vede asa ?

Daca e Windows instalat pe HDD n-ai cum sa il scoti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca e Windows instalat pe HDD n-ai cum sa il scoti.

 

 

Adevarat :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×