Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

ascult si eu niste muzica greceasca daca imi mai cade prin mana... am vreo cateva melodii de la Despina Vandi si Kathy Garby (nu stiu sigur daca e grecoaica ;)), imi mai place si Helena Paparizou, desi prefer variantele in engleza ale melodiilor, ca pe alea le inteleg (Gigolo e superrrr), dar am dat recent peste o melodie care mi se pare absolut dementiala!! Mystigue - Ianothely (asa am gasit-o pe oDC) - e superba, perfecta pentru dansat si in plus, ma binedispune (desi n-am idee ce-i cu versurile, nu le-am gasit deloc pe net! Si oricum nu stiu o boaba greaca :D)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cateva melodii-http://www.youtube.com/watch?v=rLYPIVqepEc

giannis ploutarhos ah koritsi mu....un sirtaki

si cel mai cunoscut zeimbekiko al greciei...zeimbekiko tis efdokias...imi place la nebunie sa-l dansez si este singurul zeimbekiko care il dansez..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sfakianakis e foarte veche melodia..daca vrei greeck love songs,niste melodi,te fac sa plingi asculta:anathema se-kotsiras

imi place refrenul cand spune....sa fi blestemat(a),nu ti-e mila de mine,cum ard si ma topesc,m-ai facut sa te iubesc si acum ma ofilesc... :brunette:

Editat de Desert_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt o groaza de melodii cu versuri superbe,dar foarte multi nu stiu limba greaca asa ca se multumesc cu melodia:uite aici o melodie cantata de sakis ruvas-se eho erotefti in traducere,m-am indragostit,exista si varianta in engleza,melodia are note dintr-un basm...va dau varianta in engleza http://www.youtube.com/watch?v=Vm8VbWAfxjIpt cei indragostiti va recomand hatzigiannis,toate melodiile lui sunt hituri,are si o melodie numita tonight duet cu reamon.celor mai multi le plac melodiile cu mandolina,cele mai multe sunt zeimbekika.mitropanos este regele

si melodia lui sfakianakis care a ramas in istorie,nu e cantec de dragoste este despre viata...nu exista om sa nu fi plins pe melodia asta
NATASSA THEODORIDOU-AH! mie imi place mult cum canta ea http://www.trilulilu.ro/tikanis/3e176fd7de464c
ascultati macar de curiozitate
sunt si cantarete mai bune ca natasha theodoridu,nu s-a remarcat foarte mult aici,s-a invechit si are mult timp sa scoata o piesa buna...ce-a mai buna piesa a ei a fost na isoun thallasa. Editat de Desert_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu esti prin grecia?

 

 

YANNIS PARIOS -- STELLA KONITOPOULOU yannis parios este probabil cel mai bun canteret de "laica" al grecilor

parios mai tinerel cu haris varthakouris

Den ti noiasei tot parios

Editat de ColdEyes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dap.si eu cand eram in tara imi placeau melodiile grecesti si ascultam ce se gasea atunci, in ro,care la ei era de pe vrema lui pazvante chioru.

e altfel cand intelegi si cuvintele melodiei.

oricum mie natasha nu imi place,nu are cine stie ce voce,nici melodiile nu sunt cine stie ce.singura melodiei a ei care mi-a placut ti-am spus mai sus.aici ascult toate genurile,de la usoara,pop,zeimbekika,sirtaki,pana si la populara.

nu stiu daca iti amintesti dansul elenei paparizu,la melodia my number one...hora cu lira...ala se numeste pondiako.

cele mai superbe sunt dansurile din creta,sunt exact da dansurile scoteze,pasii sunt foarte grei...merita sa inveti sa dansezi dansurile din creta...asta am de gans sa invat

cel mai greu cred ca este zeimbekiko,dar nu ma refer ca are pasii grei,zeimbekiko e dansul omului beat cum spunem,nu e cine stie ce,greu este ca trebuie sa iti iasa din tine miscarile,sa simti melodia...eu dupa ani de zile am inceput sa dansez zeimbekiko...

il danseaza si femeile dar de obicei barbatii se pricep mai bine sa danseze ca betii(zeimbekiko).

am postat mai sus cel mai frumos zeimbekiko cel al evdokiei...(femeile se pricep mai bine la dansul asta)

Editat de Desert_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

peggy zina "eimai edo" http://www.youtube.com/watch?v=uJNI7k_fPz0"ena" http://www.youtube.com/watch?v=eCPDy5AHMDA"ego ta spao"

si ea canta frumos
dap.si eu cand eram in tara imi placea melodiile grecesti si ascultam melodiile care se gaseau atunci,care la ei era de pe vrema lui pazvante chioru.e altfel cand intelegi si cuvintele melodiei.oricum mie natasha nu imi place,nu are cine stie ce voce,nici melodiile nu sunt cine stie ce.singura melodiei a ei care mi-a placut ti-am spus mai sus.aici ascult toate genurile,de la usoara,pop,zeimbekika,sirtaki,pana si la populara.nu stiu daca iti amintesti dansul elenei paparizu,la melodia my number one...hora cu lira...ala se numeste pondiako.cele mai superbe sunt dansurile din creta,sunt exact da dansurile scoteze,pasii sunt foarte grei...merita sa inveti sa dansezi dansurile din creta...asta am de gans sa invatcel mai greu cred ca este zeimbekiko,dar nu ma refer ca are pasii grei,zeimbekiko e dansul omului beat cum spunem,nu e cine stie ce,greu este ca trebuie sa iti iasa din tine miscarile..il danseaza si femeile dar de obicei barbatii se pricep mai bine sa danseze ca betii(zeimbekiko).am postat mai sus cel mai frumos zeimbekiko cel al evdokiei...(femeile se pricep mai bine la dansul asta)
unde in grecia esti? yo's in poros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×