Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

romania in ue

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

locuiesc in grecia.aseara am vorbit cu o prietena si mi-a spus ca din 2007 romanii care muncesc in grecia nu m-ai au nevoie de hartii.

e total gresit.

faptul ca am intrat in ue,avem avantajul doar ca putem circula liber fara viza.

asta nu inseamna ca putem munci si in alte tari.

stiu din sursa sigura ca in anglia nu se fac hartii pentru dreptul de munca romanilor.

si in grecia cei interesati care vor sa vina la munca se m-ai fac hartii numai pana in aprilie,deci cine apuca.

o sa se faca controale de politie la greu(opresc straini pe strada pentru a vedea daca au hartiile in regula)

cei cu vizele expirate care vor fi prinsi,vor fi judecati,inchisi(altii stau si o luna,inchisi si daca iti cumperi bilet de avion,ai sanse sa pleci m-ai devreme.),si expulzati in tara cu interdictie pe 5 ani.

cei care se intorc cu viza expirata la vama,li se aplica amenzi pana la 1000 euro,si vor putea reintra in tara respectiva doar platind amenda.

un avantaj pentru romanii nostrii care locuiesc in alte tari ar fi ca prin intrarea in ue,cei care lucreaza in alte tari i-au si dreptul de a munci in institutiile de stat in tara respectiva.

pentru cei interesati sa munceasca la stat,in grecia se cere

1.dreptul de sedere

2.foarte bine limba greaca

3.cunosterea limbii engleze(in unele institutii se cere),trebuie sa ai act doveditor pentru limba engleza,in general se cere lower(de la michigan sau cambridge-cei interesati si cunoscatori ai limbii engleze pot platii timbrele si pot da examenele,interesati-va la orice scoala de meditatii)

4.h/y sau un act doveditor(icdel,se dau examene in fiecare luna pt obtinerea diplomelor) ca stii word,internet,office(in general pentru institutiile de stat se cere numai 3 programe).

5.sunt foarte multi greci care asteapta sa intre la stat deci romanii ar putea intra numai prin pile.

avantajul este ca ai un salariu sigur incepand de la 800 de euro pe luna,+pensie.

cine m-ai stie despre o data intrata in ue.avantajele si dezavantajele romanilor care lucreaza in alte tari sa completeze.

eu am apucat grecia cand a intrat in ue si drahmele au fost schimbate in euro.toata lumea spunea ca era mai bine cu drahmele,toate s-au scumpit dublu sau triplu fata de cum era inainte.

sa speram ca in romania dupa ce va veni si euro sa nu se scumpeasca ca aici.

Editat de julia23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hartiile alea nu sunt cumva "permisul de munca"? Daca da, in Anglia nu ai nevoie de atatea "hartii" pt acel permis. Caut o sursa oficiala si revin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inainte te duceai in 2 locuri diferite.unul pentru dreptul de sedere si unul pentru dreptul de munca.din 2006 toti se duc la primaria de unde apartin si depun hartiile.adica sunt 2 intr-o hartie si dreptul de munca si cel de sedere.asa ca daca ai hartia asta e si logic ca ai dreptul de munca.

ce am scris eu m-ai sus sunt cele necesare pentru a lucra in institutiile de stat.se cere in primul rand greaca,engleza si cunoasterea calculatorului.

aici se stie ca cei care lucreaza la stat au slujba asigurata pe viata.

 

 

 

pentru ca am lucrat la birou de avocati si m-am ocupat de asa ceva voi scrie ce hartii se cer pentru un cuplu proaspat venit din tara si care vor sa se stabileasca aici(si cu dretul de munca).

1.certificatele de nastere si cel de casatorie(traduse la ministerul de externe-la statia de metrou monastiraki)

2.pasapoartele in valabilitate(traduse la ministerul de externe).

3.cazier(se face o cerere la politie si dureaza cam 3 saptamani,s-au poate fi trimis din tara cu apostila si tradus la ministerul de externe)

4.analize(se face o radiografie la plamani la orice spital-procedura-va duceti la actinolog,o data luata actinografia treceti la patolog pentru a va da hartia)

 

5.contract de casa(nu stiu daca merge sa faceti contract de casa fara dreptul de sedere,am auzit persoane care au fost norocoase si au facut,daca nu gasiti puteti lua o declaratie de la politie ca stati la cineva,persoana la care declarati ca stati trebuie sa aiba contractul de casa pe numele lui)

 

6.afm(este un numar pe care il veti lua cand veti munci,acesta se face la eforie,acolo de unde apartineti cu casa).se cere pasaport,si declaratia unde locuiti)

 

7.ika(va prezentati cu pasaportul,afm,declaratia unde locuiti si cu declaratia de la ergodoti(la cel care ve-ti munci)

8.o delacaratie ca cineva va angajeaza

9.3 fotografii

dreptul de sedere(si cel de munca)se va reinoi la fiecare an.

cei interesati trebuie sa depuna hartiile la o luna de stat in spatiul grec.

pentru parintii care au depus cererea pentru dreptul de sedere si munca in statul grec,isi pot aduce copiii.pot face hartii prin intregirea familiei ,dar cel m-ai simplu mod de a face hartiile copilului este inscrierea la o unitate scolara,cu hartia de la scoala poate face acte copilului),se poate si prin transfer toate actele din tara vor fi traduse la ministerul de externe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"o sa se faca controale de politie la greu (opresc straini pe strada pentru a vedea daca au hartiile in regula)

cei cu vizele expirate care vor fi prinsi,vor fi judecati,inchisi(altii stau si o luna,inchisi si daca iti cumperi bilet de avion,ai sanse sa pleci m-ai devreme.),si expulzati in tara cu interdictie pe 5 ani.

cei care se intorc cu viza expirata la vama,li se aplica amenzi pana la 1000 euro,si vor putea reintra in tara respectiva doar platind amenda."

 

 

 

My God, si asta se cheama CE ??? Sclavagism, Comunism, Hitlerism, Imperialism ??? ... epoca de piatra ???

sau zodia Germanilor !!!

 

Oprirea pe strada fara alte motive decat "Actele la Control" ca in filmele despre Rezistenta Franceza !!!

unde nemtii mereu cereau actele, in statiile de autobuze si gari, la cinema si restaurante, etc. .... nu mi se pare atractiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hartiile alea nu sunt cumva "permisul de munca"? Daca da, in Anglia nu ai nevoie de atatea "hartii" pt acel permis. Caut o sursa oficiala si revin.

anca hartiile alea sunt hartiile care ai nevoie pentru a munci in institutiile de stat (bineinteles ca trebuie sa ai dreptul de sedere si munca),a nu se confunda cand ma refer la institutiile de stat ma refer la primarii,ministere etc..din cate am auzit in anglia din 2007 nu ne m-ai primesc la munca,nu se m-ai fac hartii pentru cei care vor sa plece acolo.(stiu din sursa sigura)

Editat de julia23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se zice eu nu ue :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
My God, si asta se cheama CE ??? Sclavagism, Comunism, Hitlerism, Imperialism ??? ... epoca de piatra ???

sau zodia Germanilor !!!

 

Oprirea pe strada fara alte motive decat "Actele la Control" ca in filmele despre Rezistenta Franceza !!!

unde nemtii mereu cereau actele, in statiile de autobuze si gari, la cinema si restaurante, etc. .... nu mi se pare atractiv.

 

si totusi e realitatea.sunt dube cu politai(uniforma verde),si sunt la statii de metrou,autobuze,in centru.

inainte intrau in troleuri si strigau ca toti straini sa coboare(control la acte).

acum s-au mai rarit controalele,dar din aprilie vor incepe iar.

eu nu am fost niciodata oprita.

 

se zice eu nu ue :crazy:

 

hihihi aici se zice invers ue-unitatea europeana.

ue sau eu nu e tot aia.

 

intelege romanul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi e realitatea.sunt dube cu politai(uniforma verde),si sunt la statii de metrou,autobuze,in centru.

inainte intrau in troleuri si strigau ca toti straini sa coboare(control la acte).

acum s-au mai rarit controalele,dar din aprilie vor incepe iar.

eu nu am fost niciodata oprita.

hihihi aici se zice invers ue-unitatea europeana.

ue sau eu nu e tot aia. intelege romanul

 

 

 

Nu m-as simti bine sa fiu intr-o gramada din asta pusa la colt doar ca am un accent !!!

E greu sa imaginez ca asta se intimpla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×