Sari la conținut
Forum Roportal
GinGin

Poinsentia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o poinsentia si tot incerc sa o ,,inrosesc" si inca nu am reusit.A reusit cineva?Sa dea detalii.

Eu am doua rosii si una alba.

Nu necesita multa apa, cam de doua ori pe saptamana. Le place lumina naturala.

Eu le-am cumparat deja colorate, dar frunzele care erau verzi acum sunt si ele rosii sau albe. Pacat ca sunt plante de sezon :haha:

Editat de lauraven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingrijire

Poinsetia se cultiva atat in ghiveci, cat si in straturi, in spatii incalzite. Dupa inflorirea din perioada de iarna, necesita doua luni de repaus. Primavara i se taie varfurile, pamantul se mentine aproape uscat aproape o luna, dupa care planta incepe sa se ude normal, adaugandu-i-se si ingrasamant. Timp de 2 luni trebuie tinuta 14 ore pe zi (de la lasatul serii pana dimineata) sub o cutie, pentru a avea intuneric.

 

Iarna suporta o temperatura de aproximativ 15

Editat de lauraven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mea e foarte frumoasa...o tin si la intuneric,dar...nimic,nu roseste si pace buna.Arata tot la fel.O ud de 2 pe saptamana.Daca e prea umeda,fac pauza mai mare...ii pun si vitaflora in apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poinsetia mea roseste...are trei frunzulite rosii-rosii,si se pare ca toate varfurile vor rosi.

a intarziat putin, dar te poti bucura de culorile ei primavara. Ale mele sunt verzi acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa roseasca la Craciun,probabil trebuie sa o pun la intuneric ceva mai devreme,incepand cu jumatatea lui septembrie.Eu am tinut-o la intuneric de la 15 nov,pana la Craciun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tarziu... E bine daca o duci la intuneric, dar ai grija sa fie si un pic racoare. Adica o temperatura de cca 20 g Celsius ar fi de preferat decat una de 25. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×