Sari la conținut
Forum Roportal
my_you

VIZA DE TURIST - AMBASADA SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si eu tot de viza de turist vorbeam,cu viza de lucru intri foarte usor pt. ca ei atunci stiu exact scopul pentru care vrei sa intri,eu n-am avut probleme niciodata,am intrat de 10 ori pana acum,iti doresc bafta si fii tare cu ei ca poate iti pune si vreo interdictie,asa cam pe 5 anisori

 

pe ce motiv sa puna interdictie de 5 ani?pe motivul ca le spui ca esti indiferent daca te lasa sa intrii sau nu?asta e absurd

 

am mai spus ca vreau sa ma duc in vacanta..tu ai spus singur ca ei te ameninta cu puscaria ca sa afle adevarul....exista si legi daca nu stiai.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
na ca mi-a intrat in cap sa merg la anul in vacanta.unknown mersi.deci pana la urma pot lua viza pt sua si de la ambasa lor din atena,pt ca am dreptul de sedere.am dat telefon.singura nelamurire care o am este...ei spun ca-mi dau viza pt 3 luni...eu cum o pot lua pe 10 ani?vb de b2 ca turista...si inca o intrebare...daca io vreau viza pt vara, nu pot preciza data cand vreau sa inceapa viza?
fapt concret:cetatean roman. major, elev la liceu in franta, a solicitat viza de turist la ambasada usa din franta , are tutore legal acolo.a primit viza pe 10ani . parintii se aflau legal ca turisti in usa. micul francez a venit a vazut si a plecat bucuros la frantujii lui ca-ii place mai mult acolo. poate veni ori de cate ori are timp+bani de avionconcluziaviza se acorda si fara sa ai proprietati avea doar un cont cu 12000$ pe numele lui si liceu de terminat in frantace a scris el in acte ...cineva l-a invatat de bine. ca deh i-a iesit cum si-a dorit.viza se acorda de la data interviuluinu spui tu CA VREI PE 10 ANI daca spui iti iei adio din prima clipa si la viza pe o luna!EI HOTARASC TERMENULzi merci daca ti-o da pe 3luni,,poti fi si refuzataiti faci programare la interviu in apropiere de data la care vei dori sa plecidaca vrei mai multe informatii scrii si raspund
fapt concret:cetatean roman. major, elev la liceu in franta, a solicitat viza de turist la ambasada usa din franta , are tutore legal acolo.a primit viza pe 10ani . parintii se aflau legal ca turisti in usa. micul francez a venit a vazut si a plecat bucuros la frantujii lui ca-ii place mai mult acolo. poate veni ori de cate ori are timp+bani de avionconcluziaviza se acorda si fara sa ai proprietati avea doar un cont cu 12000$ pe numele lui si liceu de terminat in frantace a scris el in acte ...cineva l-a invatat de bine. ca deh i-a iesit cum si-a dorit.viza se acorda de la data interviuluinu spui tu CA VREI PE 10 ANI daca spui iti iei adio din prima clipa si la viza pe o luna!EI HOTARASC TERMENULzi merci daca ti-o da pe 3luni,,poti fi si refuzataiti faci programare la interviu in apropiere de data la care vei dori sa plecidaca vrei mai multe informatii scrii si raspund
inca ceva: cetatenii tarilor comunitare , mai nou e si romania, printre ele primesc Doar 3luni si din cand in cand fac exceptii cu viza B1/B2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fapt concret:cetatean roman. major, elev la liceu in franta, a solicitat viza de turist la ambasada usa din franta , are tutore legal acolo.a primit viza pe 10ani . parintii se aflau legal ca turisti in usa. micul francez a venit a vazut si a plecat bucuros la frantujii lui ca-ii place mai mult acolo. poate veni ori de cate ori are timp+bani de avionconcluziaviza se acorda si fara sa ai proprietati avea doar un cont cu 12000$ pe numele lui si liceu de terminat in frantace a scris el in acte ...cineva l-a invatat de bine. ca deh i-a iesit cum si-a dorit.viza se acorda de la data interviuluinu spui tu CA VREI PE 10 ANI daca spui iti iei adio din prima clipa si la viza pe o luna!EI HOTARASC TERMENULzi merci daca ti-o da pe 3luni,,poti fi si refuzataiti faci programare la interviu in apropiere de data la care vei dori sa plecidaca vrei mai multe informatii scrii si raspund inca ceva: cetatenii tarilor comunitare , mai nou e si romania, printre ele primesc Doar 3luni si din cand in cand fac exceptii cu viza B1/B2

 

 

pai eu viza b1/b2 vreau am dat telefon la ambasada.am toate criteriile care le mentionezi mai sus...e complicata situatia....dreptul de sedere mi-l reinnoiesc in februarie pe 5 ani,deci logic imi fac o programare dupa luna februarie...problema e ca pasaportul imi expira in octombrie...si din cate stiu acorda viza daca pasaportul are 6 luni inainte sa expire...pot fi refuzata pe motivul asta..incurcatura...ai vre-o idee?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa iei viza foarte usor,nu o ceri tu pe 10 ani deobicei asa o pun acum,insa mare atentie ce zici la imigration cand ajungi in aeroport in sua,prietena mea a fost intoarsa inapoi saptamana asta si mai fusese de 2 ori aici,trebe sa fi sigura ceea ce zici,care e scopul vizitei.in caz de le dai un numar de tel. de la o persoana din sua fi sigura ca raspunsurile tale si ale acelei persoane coincid altfel doar o sa simti mirosul de state.nu te lasa intimidata de ofiterii de la imigration,au tot felul de solutii sa te faca sa spui adevarul,in principiu te ameninta ca te baga la puscarie.iti doresc bafta ,eu unul abia astept sa plec de aici
pai ce? ori te tine cineva inlantuit?zi c-ai venit sa faci bani si nu ti-ai facut suma! nu ti-au iesit inca planurile asa cum ai dorit si mai stai ca vrei tu.
pai eu viza b1/b2 vreau am dat telefon la ambasada.am toate criteriile care le mentionezi mai sus...e complicata situatia....dreptul de sedere mi-l reinnoiesc in februarie pe 5 ani,deci logic imi fac o programare dupa luna februarie...problema e ca pasaportul imi expira in octombrie...si din cate stiu acorda viza daca pasaportul are 6 luni inainte sa expire...pot fi refuzata pe motivul asta..incurcatura...ai vre-o idee?
consulatul roman din grecia trebuie sa se ocupe si de problema schimbarii pasaportului. mentionezi in formular motivul pt care vrei sa-l reinnoiesti mai devreme.; spui ca ai programare pt viza usa. ei cunosc sistemul american si accepta acest motiv.sa stii engleza la interviu? doar atat cat trebuie unui turiststiu pe cineva care are viza pe 10ani. urma sa plece din nou catre usa si ii expira pasaportul .i s-a eliberat un alt pasaport acum calatoreste cu cel vechi face dovada vizei cu cel nou dovada ca are document legal de calatoriedaca ambasada iti da viza pt 1luna/3luni luni/10ani/ si la vama usa primesti pt 1 luna STAI 1 LUNA!si va fi ok cand vei mai revenidaca ai primit pt 3luni si ti se va da 6luni stai 3luni pt ca daca vei mai aplica inca o cerere vei fi refuzatao interpreteaza ei cum doresc si sa stii ca te evalueaza din priviri. desigur stii ca mai sunt si altii care studiaza calatorii prin intermediul camerelor de vederi si daca li se pare ceva ciudat ii anunta pe cei de la ghisee si acestia incep tirul intrebarilor de "te taie apele". te refuza zambindnu-ii usor sa stai intr-o camera separata ca sa te verifice prin interviu.pot sa-ti scotoceasca si bagajele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe ce motiv sa puna interdictie de 5 ani?pe motivul ca le spui ca esti indiferent daca te lasa sa intrii sau nu?asta e absurd

 

am mai spus ca vreau sa ma duc in vacanta..tu ai spus singur ca ei te ameninta cu puscaria ca sa afle adevarul....exista si legi daca nu stiai.....

eu doar ti-am dat cateva sugestii si ti-am urat bafta iar tu vad ca ai ceva impotriva mea,si in legatura cu legea e facuta de ei nu de noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce vorbesti domne,auzi sa ma ameninte ei cu puscaria...ete ce tupeu....sa mai precizez inca o data ma duc ca turista nu vreau sa raman acolo...si daca ma ameninta ei..pot fi si tare in gura..daca ai tu un stil cat se poate de serios si direct la subiect nu cred ca vor fi probleme..si daca ma intorc politaii inapoi....ade by...ma doare in cot...daca nu ma vreti o data eu nu va vreau 10....

dar daca mi se pune pata si de 10 ori sa d-au pe acolo nu ma las...sunt incapatanata....

stiu pe cineva care a fost la interviu de 11ori si tot n-a primit.

fusese anterior in usa. bucurestiul i-a dat pe 3luni, vamesii acolo i-au dat pe 6

ea cea zis mi-a dat 6 stau 6.

cand a aplicat iar, romanasii smecherii au tras-o de urechi si i-au zis "pas"

 

ideea ca esti tare in gura, poate merge in romania.

la intrarea in usa o sa-ii vezi pe toti turistii cuminti tacuti si rabdatori

AMERICANII SPUN CA NU AU NEVOIE DE NIMENI MAI ALES CA TURIST!!!!!!!!

oricum turistii romani cheltuiesc putin in usa. stau mai mult pe cheltuiala neamurilor si prietenilor care i-au invitat. ce crezi ca ei nu stiu asta din statistici?.

iar turistii care merg cu gand sa munceasca "miros" altfel si din cand si cand cate un vames "il papa" si bietu roman ramane cu mia de euro pe avion cheltuita degeaba ca el nici macar n-a apucat sa vada"live"portile de iesire din aeroport. ai vazut filmul the TERMINAL(ul) cu tom hanks vizioneaza-l ca "ora de meditatie" sa stii ce te asteapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa ma ajutati daca putetzi. M-ar interesa si pe mine ce trebuie sa fac pt a obtine visa de turist pt SUA, a mea a expirat la inceputul anului acesta, a fost valabila 10 ani si cand am schimbat pasaportul s-a micsorat la 5 ani, iar acum a expirat. Eu am fost in state in 98 am stat 2 sapt si m-am intors, am pe cineva acolo care mi-ar trimite invitatie si care m-ar si gazdui dar nu stiu ce trebuie sa fac pt a obtzine viza de state. va rog sa ma ajutati cu pasii necesar. va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in 98 cum ai obtinut viza?

tot cu invitatie, presupun.

acum se procedeaza la fel.

invitatie,adeverinta loc de munca cu vechime , acte proprietati, eventual dovada unor bani in banca. daca esti casatorit si ai copii minori in romania e si mai bine ca pot considera ca ai motiv temeinic ca sa te intorci. nu te arati ca fiind bun vorbitor de lb engleza chiar daca esti. nu exista regula care sa poata fi aplicata.

ai invitatia ,te programezi prin internet /telefon dupa ce platesti taxa de interviu.

cauta pe net ambasada usa la bucuresti si gasesti ceea ce te intereseaza.

 

daca pe parcursul celor 10ani cat ti-a fost acordata viza anterior tu ai folosit-o doar pt o singura deplasare si ai stat in usa doar maximum cat ai fost admis pe I-94 ai mari sanse sa mai primesti viza/

daca ai venit doar odata e clar ca tu ai avut motive evidente sa nu parasesti prea des romania.

ei stiu ca marea majoritate a celor care au viza pe 10ani vin frecvent ca sa lucreze la negru in usa. inteleg ca tu nu ai facut asa ceva si nici nu o sa faci in viitor. cel putin asa trebuie sa ii convingi pe cei care te intervieveaza la ambasada,

ca vrei sa mai petreci un minunat concediu in usa unde ai mai fost si acum ai ocazia sa-ti revezi un drag si bun prieten din copilarie. depinde de imaginatia ta.

 

bafta si sa fii sigur pe tine la interviu !

pe chipul tau sa se citeasca o atitudine relaxata ca si cum n-ar fi un capat de tara daca vei fi refuzat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva care stie.

Eu am fost plecata anu trecut in State,prin programul Work and Travel,pe perioada verii(3 luni).Vreau sa plec si anul asta si sunt sigura ca o sa-mi dea iar viza,insa vreau sa mai raman acolo ink 3 sau 6 luni,dupa expirarea vizei.Si as vrea sa raman legal.Se poate sa imi prelungesc viza daca sa spunem ca angajatorul o sa-mi faca contract de munca pe o perioada de 3 sau 6 luni?Si daca se poate,cum pot face asta,din state( pt ca in momentul acela eu voi fi acolo,nu in Romania).Unde trebuie sa merg ca sa fac demersul acesta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×