Sari la conținut
Forum Roportal
my_you

VIZA DE TURIST - AMBASADA SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Credeti ca pot afla si eu parerea voastra despre o solicitare de viza turistica?? Vreau sa plec ca turist in SUA pt. 2 saptamani, la un prieten american cunoscut acum 2 ani pe net.... Am fost refuzata de 2 ori la ambasada, pt. ca nu as avea legaturi puternice cu tara. Specific faptul ca am un loc de munca, bani in cont, stau cu chirie si din octombrie incep si facultatea. Totusi am impresia ca cei de la ambasada ma tot refuza din alt motiv. Sa fie oare faptul ca nu sunt casatorita?? Am incercat sa ajung acolo de ziua lui, dar nu am reusit......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! Credeti ca pot afla si eu parerea voastra despre o solicitare de viza turistica?? Vreau sa plec ca turist in SUA pt. 2 saptamani, la un prieten american cunoscut acum 2 ani pe net.... Am fost refuzata de 2 ori la ambasada, pt. ca nu as avea legaturi puternice cu tara. Specific faptul ca am un loc de munca, bani in cont, stau cu chirie si din octombrie incep si facultatea. Totusi am impresia ca cei de la ambasada ma tot refuza din alt motiv. Sa fie oare faptul ca nu sunt casatorita?? Am incercat sa ajung acolo de ziua lui, dar nu am reusit......

Te considera un potential imigrant ilegal. Indeplinesti cateva conditii pentru refuzul lor: esti tanara, nemaritata, nu ai copii, nu ai o proprietate, nu ai o leafa mare (presupun ca nu e 2000$ leafa ta actuala). Nu exista alt motiv decat ca nu vor sa ramai acolo. Ei presupun ca ai ramane, nu ca nu ai ramane...asa ca nu vor sa riste.

 

Dupa parerea mea, ar trebui sa nu mai aplici de viza...mai ales ca ai fost refuzata de doua ori. Nu o sa-ti aprobe decat daca ti se schimba radical conditiile actuale. Altfel nu, regret.

 

S-ar putea sa se scoata vizele de SUA pentru cetatenii romani. Nu stiu exact cand, dar s-ar putea in viitorul nu foarte indepartat. Problema o sa fie ca desi nu o sa ai nevoie de viza, s-ar putea ca la intrarea in SUA, pe aeroport sa ti se refuze intrarea in tara tot de frica ca o sa ramai ilegal. Sunt foarte duri functionarii de acolo si te cam citesc daca esti croit sa ramai. Trebuie sa le dai motive bune de tot ca nu vrei sa lucrezi ilegal pe timpul sederii, ca nu vrei sa ramai ilegal, ca ai bani la tine destui cat sa traiesti ca turist etc.

 

Imi pare rau dar asta este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mai incerci ceva,daca nu ti se pare ...aiurea. Te duci frumos si iti schimbi pasaportul, sa nu ai stampilele de refuz de la ei, ca este primul lucru la care se uita. Si mai incerci o data, insa sa ai chemare valabila, cu toate actele adiacente. BAfta! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult....... dar acum ei au un alt sistem.....nu pun stampile de refuz pe pasaport..te au in baza lor de date si stiu exact cand ai mai fost si de ce te-au refuzat...asa ca nu prea este loc de intors ......

Oricum mersi mult...... ideea era buna !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! si bine am venit pe forum :roll:

Vreau sa va intreb daca stiti ce acte imi sunt necesare ptr o excursie in SUA daca eu si sotia avem deja vize valabile.

Am mai fost si anul trecut in State dar nu m-am ocupat personal de acte.

Anul asta vrem sa mergem in vizita la un prieten din Chicago.

Avem nevoie de affidavit ? health insurance ?

Vizele sunt B1/B2 cu intrari M, pana in 2016 si din cate am citit pe net suntem ok din pct asta de vedere.

 

 

Multam.

Cristi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

na ca mi-a intrat in cap sa merg la anul in vacanta.unknown mersi.

deci pana la urma pot lua viza pt sua si de la ambasa lor din atena,pt ca am dreptul de sedere.am dat telefon.

singura nelamurire care o am este...

ei spun ca-mi dau viza pt 3 luni...eu cum o pot lua pe 10 ani?vb de b2 ca turista...

si inca o intrebare...daca io vreau viza pt vara, nu pot preciza data cand vreau sa inceapa viza?

Editat de Desert_Rose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi mult....... dar acum ei au un alt sistem.....nu pun stampile de refuz pe pasaport..te au in baza lor de date si stiu exact cand ai mai fost si de ce te-au refuzat...asa ca nu prea este loc de intors ......

Oricum mersi mult...... ideea era buna !!

 

 

na ca mi-a intrat in cap sa merg la anul in vacanta.unknown mersi.

deci pana la urma pot lua viza pt sua si de la ambasa lor din atena,pt ca am dreptul de sedere.am dat telefon.

singura nelamurire care o am este...

ei spun ca-mi dau viza pt 3 luni...eu cum o pot lua pe 10 ani?vb de b2 ca turista...

si inca o intrebare...daca io vreau viza pt vara, nu pot preciza data cand vreau sa inceapa viza?

poti sa iei viza foarte usor,nu o ceri tu pe 10 ani deobicei asa o pun acum,insa mare atentie ce zici la imigration cand ajungi in aeroport in sua,prietena mea a fost intoarsa inapoi saptamana asta si mai fusese de 2 ori aici,trebe sa fi sigura ceea ce zici,care e scopul vizitei.in caz de le dai un numar de tel. de la o persoana din sua fi sigura ca raspunsurile tale si ale acelei persoane coincid altfel doar o sa simti mirosul de state.nu te lasa intimidata de ofiterii de la imigration,au tot felul de solutii sa te faca sa spui adevarul,in principiu te ameninta ca te baga la puscarie.iti doresc bafta ,eu unul abia astept sa plec de aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce vorbesti domne,auzi sa ma ameninte ei cu puscaria...ete ce tupeu....sa mai precizez inca o data ma duc ca turista nu vreau sa raman acolo...si daca ma ameninta ei..pot fi si tare in gura..daca ai tu un stil cat se poate de serios si direct la subiect nu cred ca vor fi probleme..si daca ma intorc politaii inapoi....ade by...ma doare in cot...daca nu ma vreti o data eu nu va vreau 10....

dar daca mi se pune pata si de 10 ori sa d-au pe acolo nu ma las...sunt incapatanata....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot de viza de turist vorbeam,cu viza de lucru intri foarte usor pt. ca ei atunci stiu exact scopul pentru care vrei sa intri,eu n-am avut probleme niciodata,am intrat de 10 ori pana acum,iti doresc bafta si fii tare cu ei ca poate iti pune si vreo interdictie,asa cam pe 5 anisori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×