Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Dupa cat timp pot sa cer concediu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si mai e ceva:legea nu mai permite plata contravalorii concediului neefectuat.E obligatoriu sa ti-l dea.

 

 

 

adik daca la sf. de an nu-mi mai iau concediu raman neplatita????????anul trecut 9in alt loc de munca) imi luam 2 sapt. concediu si pe restul banii.....:beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luat dupa litera legii ai codul muncii:

http://www.eto-lex.ro/legislatie_acte_norm...odul_muncii.htm

 

La o parte din firme depinde si de patron, director, sef etc.

Daca zice NU poti sa te pui si in cap cu tot cu lege.

Ce ai sa faci? Te duci prin tribunale? Sa fim seriosi!

 

La firma mea se respecta legea dar de fiecare data s-a gasit intelegere si in cazuri speciale.

 

Eu am 7 oameni in subordine si de-a lungul anului fiecare si-a luat in ce perioada a vrut si fara perturbari in activitate.

Oficial se dadea o lista la Personal ca asa trebuia dar dupa aia faceam in asa fel incit desi era pontat oficial in concediu conform programului poate el/ea era la munca ca sa-si ia mai tirziu.

Cind pleca in vacata eu il pontam zile lucratoare si toata lumea era multumita.

Pe patroni nu-i interesa ce si cum faceam.

Atit timp cit mergea treaba si la incheierea anului ieseau zilele legale nu era nici o problema.

Tzine si de mica intelegere si bunul simt de ambele parti.

 

Sincer nu m-am uitat in CM sa vad daca e vreo referire la cazul tau dar cred ca se poate.

Mai sunt concedii de studii, pregatire profesionala, fara salar, medicale etc etc etc.

La medicale se fac cele mai mari golanii dar din bun simt cei de la mine imi spuneau sincer in fatza ca au nevoie de citeva zile desi nu erau bolnavi. Nimeni nu m-a fentat vreodata desi legal puteau s-o faca fara probleme.

Acceptam si drept multumire ei recuperau mai tirziu aproape dublu.

Citeste legea fir de par la domeniul "concedii" si da-o la pace cit sa fie convenabil ambelor parti, cu conditia sa ai cu cine discuta daca intelegi la ce ma refer!

Parerea mea....

 

Eu nu am avut nici o problema din '99 pina acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×