Sari la conținut
Forum Roportal
talasemie

Talasemie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati auzit de talasemie... e o boala cumplita a sangelui...pentru care singurul tratament este transplantul de maduva in Italia aprox.50.000E.

In urma cu 2 ani si jumatate cel de-al doilea copil al fratelui meu a fost diagnosticat cu talasemie majora...cu greu am inteles ce este aceasta boala si cum se transmite.... Acest copil cu talasemie majora se putea naste doar din 2 parinti cu talasemie minora (care nu este neaparat o boala ci doar o stare mai anemica a purtatorilor)... deci fratele meu avea talasemie minora...la fel si cumnata mea... la fel si eu ...la fel si singurul meu copil...si de aici frica de a-i face lui Alex un fratior...Dar marea durere a familiei noastre este Patricia ... mezina fratelui meu care are talasemie majora...Viata ei curge intre doua transfuzii de sange la interval de aprox.2 luni....Nu stiu daca aici trebuia sa scriu... de altfel nici nu stiu daca in afara de Dumnezeu mai exista vreo speranta pentru acest copilas minunat... absolut minunat...nu stiu ce vreau sa va intreb... si nici nu pot sa va cer nimic... dar daca considerati ca ne puteti ajuta... printr-un sfat macar nu ezitati...mail adina_i2005@yahoo.com.

Editat de talasemie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×