Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Passiflora, ti-am raspuns pe primul topic

 

 

neya, este foarte aproape de realitate ceea ce ai scris tu, numai ca sunt anumite lucruri la care deocamdata nu pot renunta:

1. locuiesc cu mama pentru ca noi avem casa in renovare si datorita lipsei de timp si a problemelor curente o tot renovam de un an si ceva....ideea este ca nici sotul si nici mama nu sunt de acord sa ne mutam cu chirie pana terminam casa; le-am propus asta spunandu-le ca ar detensiona situatia, dar nu m-au sustinut si in plus mama s-ar simti lezata sa stau cu chirie si ea sa stea singura in casa.

2.mama ma ajuta cu copilul. bona sta de la 8.30 la 18.30, apoi il las cu mama pana vin de la birou (uneori si la 10 noaptea), deci nu prea am cum sa intrerup contactul cu ea...mai ales ca am un copil foarte bine educat si ingrijit si asta datorita ei ...a fost cadru medical si e innebunita dupa baietel...este sufletul ei, iar copilul o iubeste enorm....

3. programul de la job nu il pot schimba pentru ca este firma noastra , a mea si a sotului ...si cine crede ca patronii nu muncesc se inseala...imi spunea ieri un angajat 'sefa tu muncesti de 10 ori mai mult decat cel mai bun angajat al tau'..si asa este, din nefericire...

4.inca imi pot controla 'nebuniile', dar mi-e teama ca pana vom depasi situatia asta sa nu clachez...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, am si eu o firma si muncesc ca o disperata (adica eu acum sunt la birou si e trecut de miezul noptii, dar ma relaxeaz jumate de ora, prima data pe ziua de azi, pe roportal). Insa, daca te imbolnavesti, nu-ti va mai trebui nimic, nu te vor ajuta nici banii, nici realizarile firmei, nimic. Luni de zile nu m-am putut bucura de absolut nimic si asta pentru ca, in loc sa imi dozez eforturile, m-am epuizat complet. Deci...fa-ti timp pentru tine, ca se poate, nu exista "nu am timp" ci doar "nu vreau sa am timp". Ma bucur ca am ajuns sa ma pot relaxa oricunde, chiar si 30 de secunde la un semafor sau 2 minute la toaleta. Nu conteaza, fac orice pentru cateva clipe in care sa fiu doar cu mine, poate sa ia foc firma.

In privinta mamei tale, din experienta proprie iti pot spune ca nu va fi usor sa te desprinzi. Si mama are probleme de sanatate si sta la 400 km de mine. Inainte o sunam si de 2-3 ori pe zi, ma panicam daca nu raspundea imediat la telefon, ma gandeam permanent la ea si la tata. Nu imi permiteam niciodata sa ma bucur de ceva pentru ca ma simteam vinovata. Ma macina gandul ca i se poate intampla ceva ei sau tatei, ce m-as face in cazul asta, cum as reactiona etc. O gramada de ganduri idioate, care ma duceau la panica si la o anxietate uriasa. Mama si-a pierdut mama in urma cu 2 ani si a fost distrusa, plangea continuu si s-a simtit datoare sa ii ia locul avand grija de tatal ei si de frati (oameni de 40-50 de ani, de altfel). Eu am luat-o pe aratura prima si am mers la terapie ca n-aveam alta scapare. Acum nu ma mai gandesc la ei cu zilele, iar cand ma gandesc nu o fac cu ingrijorare ci cu drag si bucurie. Sunt majori, s-au descurcat fara mine bine mersi si nu vad de ce n-ar face-o si acum. Mama a refuzat mult timp terapia, pana cand, dupa luni de insistente, a ajuns ea singura la concluzia ca are probleme si a venit in Bucuresti. S-a schimbat mult, nu mai e asa stresata, a invatat sa isi managerieze starile urate. Mai are de lucru cu ea, pentru ca sunt totusi multi ani in care a deprins anumite comportamente si e greu sa se dezbare de toate brusc.

Ceea ce trebuie sa inveti tu este ca TU esti prioritatea ta. Nu e egoism, ci conservare. Daca tu esti bine, ii poti ajuta si pe altii, daca nu, le faci poate mai rau.

Numai bine! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile ma simt mult mai bine...am evadat week-endul asta doar eu si cu sotul meu si am trait doua zile facand doar ceea ce imi place.....Cred ca totusi voi scapa fara terapie...sau ma rog cu propria-mi terapie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo!!! :cheer: Vezi ca se poate? Dar trebuie sa devina un obicei. Incearca sa evadezi si fara sotul tau. Nu pentru ca nu ti-ar face bine compania lui, ci pentru ca ai nevoie de timp doar pentru tine. Nu uita sa te feliciti pentru fiecare victorie, e important :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci broscuto pentru sustinere...

Se pare ca reusesc destul de bine, incerc sa renunt si la fumat, sa ma echilibrez, sa imi dau seama ce ma streseaza si sa evit situatiile care ar putea sa ma aduca iar in depresie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Daca o faci cu masura, constient si pe o durata relativ mica dar care sa iti permita recuperarea resurselor, nu cred ca e o problema. Dar cred ca e o chestie individuala, fiecare reactioneaza intr-un fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu vreau sa te supar, insa aici nu-ti dau dreptate. Orice evitare intareste nevroza. Si, intr-adevar, fiecare reactioneaza intr-un fel, in sensul ca difera viteza cu care cercul se inchide. E verificat ceea ce spun, nu e teorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×